1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Alfabet pozytywnych emocji - O jak OPTYMIZM

O jak OPTYMIZM – z łacińskiego optimum: najlepiej – podkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. Optymiści generalnie postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Mają tak zwany pozytywny stosunek do życia, wierząc w to, iż rzeczy z czasem ułożą się poprawnie. Tyle wikipedia. A jak jest w życiu?

Według przeprowadzonego wiosna sondażu na zlecenie dziennika „The Guardian" Polacy są bardzo konserwatywni obyczajowo, ale mają pozytywny stosunek do świata. Czyli podobno jesteśmy optymistami.

Optymizm, czyli skłonność do pozytywnego myślenia to bardzo skuteczna droga do osiągania sukcesów. Człowiek, który wierzy w dobre rozwiązania, jest o wiele bardziej skuteczny w działaniu od autora czarnych scenariuszy. To działa jak samospełniająca się przepowiednia. Zjawisko polegające na tym, że określone oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływają na te zachowania lub zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań.

Jak powiedział Henry Ford: „Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację”.

Psychologowie dowodzą, że nasze poczucie szczęścia w życiu jest bardziej zależne od stosunku do niego niż realnie zachodzących wydarzeń. To oznacza, że optymizm i pozytywne myślenie ma nań większy wpływ niż na przykład wygrana w toto lotka. Amerykański psycholog profesor Martin Seligman ze swoimi współpracownikami prowadził długoletnie badania na grupie osób skrajnie nieszczęśliwych, jednak jego celem było odkrycie recepty na szczęście. Pierwszym medykamentem na liście 120 - okazały się pozytywne emocje.

Dlatego warto zapamiętać te słowa:

  • Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.
  • Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
  • Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.
  • Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
  • Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem."
Ćwiczenie

Jeśli chcesz poprawić swój optymizm, weź duży karton i namaluj na nim lub wyklej swoją „aleję sławy” - wszystko co przypomina Ci swoje sukcesy, to wszystko z czego jesteś dumna, zadowolona, co sprawia Ci przyjemność.

Możesz to opatrzeć podpisami np. oto ja w cadillacu na Bulwarze Zachodzącego Słońca :-) albo oto nowa ja 6 kilo mniej itp.

Powieś w widocznym miejscu …

Czytaj .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze