1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Znajdź swój styl

Znajdź swój styl

123rf.com
123rf.com
Czy za zmianą zewnętrzną zawsze idzie ta wewnętrzna? Tak, ale tej drugiej czasem trzeba dopomóc poprzez trening - mówi coach Justyna Krawczyk.

Kim jest style coach?

Najprościej tłumacząc – połączeniem stylisty i trenera . Style coaching traktuje człowieka holistycznie, łączy proces przemiany wewnętrznej i zewnętrznej. Dokonuje drobnych zabiegów, po których kobieta staje przed lustrem i mówi: „To niemożliwe, to nie jestem ja”.

Z reguły zaczyna się od zmiany wizerunku, bo to jest prosty i skuteczny bodziec, który ma pokazać, że wszystko jest możliwe. Tyle że niewystarczający do tego, by stać się szczęśliwym człowiekiem.

Z jakiego powodu przychodzą do pani klientki? Jakie mają potrzeby?

Czasem potrzebują po prostu ekspresowej metamorfozy na wielkie wyjście, a czasem totalnej – całkowitej przemiany zewnętrznej i wewnętrznej. Większość moich klientek pragnie czuć, że już nie muszą kończyć kolejnych studiów, dalej awansować czy być szczuplejszymi. Chcą być w zgodzie ze sobą. Zmiana wizerunku może być dla nich faktycznie startem do nowego życia. Przede wszystkim chodzi o to, żeby każda kobieta poznała swoją wartość. Na przykład niedawno pracowałam z klientką, która codziennie rano stawała przed swoją olbrzymią szafą i nie wiedziała, w co się ubrać. A po jakimś czasie szła na zakupy i kupowała znów to samo. Miała 17 takich samych spódnic i 50 podobnych koszul. Powiedziałam, żeby wybrała trzy ulubione spódnice i koszule i zaczęła je komponować ze sobą. Przy tej okazji zaczęłyśmy rozmawiać i usłyszałam bardzo smutną historię dziewczynki, z której tata nigdy nie był zadowolony. Teraz klientka, już dorosła kobieta, nigdy nie jest z siebie zadowolona. Począwszy od ubrań, poprzez inne sfery. Zaczęłyśmy o tym rozmawiać.

Od czego zaczyna się zmiana?

Wszystko opiera się na prawidłowym zdiagnozowaniu typu sylwetki. Na przykład jeżeli masz szerokie biodra, jeszcze zwiększysz je optycznie, jeśli założysz spodnie z szerokimi nogawkami. A wystarczy dodać sobie trochę objętości w ramionach, żeby zbliżyć się do idealnej sylwetki klepsydry. Można to zrobić, zakładając marynarkę z poduszkami, które równoważą szersze biodra. Mała zmiana, a sprawia, że kobieta zaczyna czuć się atrakcyjnie, a w związku z tym pewniej. Zaczyna myśleć o kolejnych zmianach – o nowej fryzurze, nowej aktywności i w końcu o większych zmianach, np. o nowej pracy. Na początku zwykle proponuję przegląd szafy. Przeciętnie trwa on cztery godziny i polega na przygotowania kilkunastu zestawów i listy zakupowej. Potem udajemy się na zakupy. Wiele klientek decyduje się na szerszą opcję – przemianę wizerunku, podczas której oprócz rozmów i zakupów otrzymują swoją biblię stylu, z którą potem będą mogły chodzić same na zakupy.

Po przemianie zewnętrznej sugeruję sesje coachingowe. Ustalamy cele, które klientka chce osiągnąć. I zaczynamy pracę – poszukiwanie przyczyn złych nastrojów, trudności w związku czy w pracy oraz sposobów ich przezwyciężenia. Czasem przychodzą do mnie kobiety, które nie są gotowe na metamorfozę, chowają się w za dużych czarnych ubraniach. Z nimi zaczynam od coachingu.

Jakie znaczenie ma to, jak wyglądamy?

Przede wszystkim jest to wyraz szacunku do siebie i innych. Jeżeli jesteśmy schludni i zadbani, pokazujemy, że szanujemy siebie i innych. Czujemy się wtedy pewnie i komfortowo. Moim zdaniem powinniśmy dbać o nasz wygląd nawet bez okazji, idąc na zakupy czy po dziecko do przedszkola. Dbajmy o to też po powrocie z pracy do domu. Z kolei, wychodząc do pracy, ubierzmy się elegancko. Będziemy się czuły przygotowane na wszystko. (…)

Justyna Krawczyk licencjonowana style coach, absolwentka Style Coaching Institute w Londynie,  

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze