1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Największy lęk – spojrzyj mu prosto w oczy (1)

Największy lęk – spojrzyj mu prosto w oczy (1)

123rf.com
Newralgiczny punkt, dotknięcie którego powoduje psychiczny dyskomfort. W psychice ludzkiej znajduje się miejsce największego lęku. Do połowy życia robimy wiele, żeby go stłumić, nie poczuć. Potem przychodzi czas na nieubłaganą konfrontację. Chcesz poznać swój największy lęk?

Pokaże ci go znak Saturna w horoskopie urodzeniowym. Każdy z nas nosi w sobie tą złowróżbną planetę blokad i ograniczeń. Saturn emanuje energią kamienia, jest nieubłagany w swoim dążeniu do odkrywania bolesnych prawd. To władca karmy, najsurowszy krytyk, bezwzględny nauczyciel życia. Jego lekcje, choć trudne, prowadzą do odkrycia czego tak naprawdę się boimy. Saturn wskazuje najtrudniejszy do przekroczenia próg psychiczny, który oddziela nas od pewnej części siebie. To właśnie ona budzi nasz lęk, to strach przed sobą w tej właśnie odsłonie. Integracja ukrytego pod powierzchnią świadomości siebie kawałka osobowości jest jednak konieczna, by móc cieszyć się wewnętrzną pełnią. Zwykle okazuje się, że ta właśnie zapomniana przez nas samych część potrzebna jest, by rozwiązać palące problemy, zrealizować marzenia, wreszcie odetchnąć dzięki poczuciu, że jest się sobą. Droga do niej prowadzi najpierw przez zaprzeczanie niewygodnej jakości: zakazujemy sobie pewnych zachowań i mamy wobec nich pogardę, gdy widzimy je u innych. Potem wewnętrzna siła pcha nas ku przekroczeniu progu i znajdujemy się na przeciwległym biegunie: nagle zachowujemy się w taki sposób, którego sobie wcześniej zabranialiśmy. Nie mamy nad tym procesem świadomej kontroli, ale jest on . Psychika sama podąża w kierunku dla niej najlepszym. W efekcie proces ten prowadzi do osiągnięcia zdrowego środka, wewnętrznej spójności, doświadczenia niewygodnej do tej pory jakości w sposób pozytywny i głęboko nam służący.

Lęk przed: agresją, podjęciem inicjatywy, spontanicznością – Saturn w Baranie. Objawia się zakazywaniem sobie kłótni, sięgania po swoje, byciem przywódcą. Lęk dotyczy zachowań egoistycznych i tego, że nie zwyciężymy. Wycofujemy się więc, nie walczymy o swoje, nie odkrywamy nowych lądów. Skutkuje to bierną agresją, która w pewnym momencie w sposób niekontrolowany wybucha forsowaniem siebie za wszelką cenę, okrucieństwem, gwałtownością, aktami przemocy fizycznej. Zintegrowany Saturn w Baranie: wewnętrzna moc, pewność siebie, zdrowa dynamiczność.

Lęk przed: biedą, życiem chwilą, zmysłowością – Saturn w Byku. Zdradza go nieumiejętność cieszenia się przyjemnościami codziennego bytowania, sięgnięcia po luz, pogarda dla luksusu. Jesteśmy wewnętrznie spięci, bo funkcjonujemy w przekonaniu, że życie to nic fajnego. Wynika to z braku poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa. Nie możemy się odprężyć, bo boimy się utraty i popadnięcia w biedę. Przerażają nas też siły natury: nagłe burze, wiadomości o trzęsieniach ziemi i tsunami. Zawsze czujemy się poważnie zagrożeni. Przychodzi jednak czas, kiedy zaczynamy bezwstydnie rozkoszować się życiem i zmysłami oraz szukamy bezpieczeństwa za wszelką cenę. Zintegrowany Saturn w Byku: umiarkowane korzystanie z radości życia, ugruntowane poczucie bezpieczeństwa, skromność.

Lęk przed: niedostatecznym intelektem, wszechstronnością, brakiem gotowej odpowiedzi – Saturn w Bliźniętach. Wskazuje go zakazywanie sobie wszechstronności, ciekawości świata oraz intelektualne wątpliwości. Przy tym Saturnie zazwyczaj żywimy głęboką niechęć do wszelkiego rodzaju bystrych intelektualistów, mądrali, wygadanych osobników. Kryje się pod tym lęk, że nie jesteśmy dość inteligentni, że nie znajdziemy w sobie ciętej riposty, że ktoś nas osądzi za umysłową tępotę. Że nie wyrazimy się odpowiednio. Dlatego zaczynamy myśleć cynicznie, pojawia się sarkazm i wewnętrzne piekło popadania w skrajne ciągi myślowe. Wymądrzamy się, wątpimy, zajadle dyskutujemy, upieramy przy swoich racjach. Zintegrowany Saturn w Bliźniętach: skoncentrowany umysł, zaufanie do własnej wiedzy, umiejętność słuchania drugiej strony.

Lęk przed: głębokimi uczuciami, romantycznością, bliskością w rodzinie – Saturn w Raku. Uczuciowe zamrożenie jest znakiem, że największy psychiczny próg dotyczy sfery serca. Zewnętrzne symptomy to: wyśmiewanie się z sentymentalizmu, wartości i bliskich więzów rodzinnych, czułych gestów, patriotyzmu przy jednoczesnym uzależnianiu się od ludzi. Powodowane jest to wewnętrznym strachem przed bliskością i otwarciem się na własne uczucia. Jak również przed samotnością, kiedy można by było dotknąć swojego lęku. To stłumienie skutkuje w końcu nagłym sentymentalnym ekshibicjonizmem, kiedy znajdujemy się we władzy rozhuśtanych emocji i w sposób niekontrolowany je wyrażamy. Pojawić się może również depresja jako efekt długo wypieranych uczuć. Zintegrowany Saturn w Raku: kontakt z autentycznymi uczuciami, poczucie bezpieczeństwa wolne od lęku przed uzależnieniem się od innych, wewnętrzny spokój.

Lęk przed: autorytetem, byciem niezauważonym, niepotrzebnym – Saturn w Lwie. Zakaz autoreklamy, bycia widocznym, przepychu, splendoru jest wskazówką, że boimy się jakości związanych z archetypem Lwa. Tak bardzo pragniemy być kochani, rozpieszczani, chwaleni, wręcz oklaskiwani, bo lękamy się że ktoś nas pominie, nie zauważy, nie uhonoruje. Mamy również kłopot z autorytetami, nie potrafimy się z nimi skonfrontować, bo czujemy się zbyt mało znaczący. W końcu któregoś dnia postanawiamy być wspaniałymi i widocznymi za wszelką cenę. Jesteśmy szczodrzy i pomocni, żeby zasłużyć na pochwały. Pysznimy się i pchamy na afisz. Zintegrowany Saturn w Lwie: dojrzała pewność siebie, pokora, zdrowa samokrytyka.

Lęk przed: utratą kontroli, brakiem pracy, chorobami – Saturn w Pannie. Zawodowe sukcesy innych i ich życiowa zaradność rozjątrzają wewnętrzną ranę spowodowaną strachem, że nie zrealizujemy się w pracy w efekcie czego spędzimy życie jako istota bezużyteczna. Boimy się też niezdanych egzaminów, bycia niepotrzebnym oraz chorób. Przez to wszystko pojawia się w końcu natrętny perfekcjonizm, zrzędliwe krytykanctwo, pedanteria, przecenianie tematu kariery zawodowej, tendencje hipochondryczne. Zintegrowany Saturn w Pannie: rozsądne podejście do pracy, umiarkowane dbanie o zdrowie, społeczna odpowiedzialność.

Saturn od Wagi do Ryb tutaj

Na wewnętrzne puzzle psychiki składa się nie tylko Saturn, ale 9 pozostałych planet, które były na niebie w momencie naszych narodzin. I stworzyły unikalny układ będący odzwierciedleniem osobowości. Chcesz odkryć własną tajemnicę? Zapraszam na sesję astrocoachingu. Uwaga: letnia obniżka ceny! Szczegóły - .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze