1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czakra korony - doświadczenie duchowe

123rf.com
Na Dalekim Wschodzie czakra ta nazywana jest lotosem o tysiącu płatkach. Reprezentuje samorealizację człowieka, rozkwit wszystkich darów i talentów. Jeśli masz z nią dobry kontakt, czujesz się częścią świata.

Siódmy ośrodek energetyczny znajduje się na czubku głowy. Związany jest z obiema półkulami mózgu oraz gruczołem szyszynki. To centrum inteligencji duchowej, rozumianej jako poszukiwanie sensu i celu własnego życia, oraz praw rządzących wszechświatem. To również zdolność człowieka do wykraczania poza własne ego, doświadczania siebie jako części istnienia. W ośrodku korony, m.in. dzięki praktyce medytacji, świadomość człowieka osiąga przebudzony stan umysłu, czyli oświecenie.

Doświadczenia transpersonalne

Czakra korony aktywizuje się najczęściej wtedy, gdy przeżywamy stany transpersonalne, czyli rodzaj przebłysku intuicji, poczucia, że jesteśmy częścią czegoś większego. Psychologia transpersonalna nazywa takie doświadczenia duchowymi lub mistycznymi. Mogą się one przydarzyć podczas medytacji, modlitwy, w chwili odczuwania radości, zakochania czy seksu z kochaną osobą, ale również w momencie rozpaczy i depresji. Niektórzy określają je jako coś w rodzaju „światełka w tunelu”, poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że wszystko się ułoży. Te stany poszerzenia świadomości mogą wyznaczyć nowy kierunek w życiu.

Harmonijnie pracująca czakra korony pozwala doświadczać energetycznego połączenia z całością istnienia. W praktyce oznacza to wewnętrzną równowagę, szacunek dla ścieżek duchowych innych ludzi i dla różnorodności światopoglądów. Osobę, u której czakra korony jest aktywna, charakteryzuje optymizm, współczucie, pokojowe nastawienie do wszystkich istot i wrażliwość na przyrodę. Jeśli wszystkie pozostałe czakry pracują harmonijnie, odczuwa radość i harmonię. Mimo wyzwań, które pojawiają się na drodze, czuje się ugruntowana, ma zaufanie do siebie i jest otwarta na .

Czakra niedoczynna

Zaburzona i mało aktywna czakra korony charakteryzuje osobę sceptycznie nastawioną do zjawisk niewyjaśnionych przez naukę. Ma krytyczny umysł i raczej pesymistyczne usposobienie. Jeśli dodatkowo jej czakra podstawy jest niedoczynna, może doświadczać chronicznego zmęczenia, depresji i poczucia osamotnienia. W takim przypadku ważne jest wzmocnienie ośrodka podstawy, aby zaczęła ponownie odczuwać chęć do życia. Warto dodać, że pracę czakry korony zaburza m.in. duża ilość alkoholu.

Czakra nadczynna

Zbyt aktywna czakra korony może powodować oddalenie od spraw cielesnych, materialnych, finansowych i zaabsorbowanie sferą duchową. Praktyka duchowa może być krokiem milowym w rozwoju człowieka, czasami jednak bywa ucieczką od realnego świata – zwłaszcza jeśli koncentruje się na niej osoba doświadczająca kryzysu, będąca po rozstaniu lub utracie pracy, próbująca ponownie odnaleźć sens życia. To zrozumiałe, że w obliczu kryzysów wycofujemy się do swojego wewnętrznego świata – potrzebujemy czasu, by skupić się na sobie. Czasami jednak ten stan oderwania od rzeczywistości przedłuża się i oddala od życia społecznego. W tym przypadku warto również pracować nad wzmocnieniem czakry korzenia – centrum naszego ugruntowania.

Sprawdź, czy twoja czakra pracuje harmonijnie

Przeczytaj poniższe stwierdzenia i zaznacz te, z którymi się zgadzasz

1. Czuję, że moje życie ma głęboki sens. 2. Na co dzień mam dobre samopoczucie. 3. Mam stałe poczucie połączenia z uniwersum, wszechświatem, siłą stwórczą. 4. W bliskich relacjach z ludźmi staram się szybko wybaczyć, by nie chować w sobie urazy. 5. Często doświadczam radości, cieszę się z samego faktu, że żyję. 6. Szanuję ścieżki duchowe innych ludzi, jestem tolerancyjna i nie osądzam czyichś duchowych wyborów. 7. Cieszy mnie różnorodność kultur na świecie. 8. Ludzie często mówią, że czują ode mnie spokój, a sama moja obecność dodaje im otuchy. 9. Nie oceniam ludzi pod względem narodowości, koloru skóry czy orientacji seksualnej. 10. Wierzę, że istota człowieka sięga dalej niż jego ego. 11. Moje marzenia często się spełniają. 12. W relacjach interesuje mnie głębia i poczucie duchowej wspólnoty. 13. Często doświadczam twórczego natchnienia, przepływu kreatywności. 14. Mam poczucie, że wszystko układa się w moim życiu jak najlepiej. 15. Bardzo ważny jest dla mnie kontakt z przyrodą.

Większość odpowiedzi: „tak” (80–90 proc.) – twoja czakra pracuje harmonijnie.

Połowa odpowiedzi: „tak” i połowa: „nie” – niektóre aspekty tej czakry są harmonijne, inne nie, czakra nie pracuje w pełni harmonijnie. Większość odpowiedzi: „nie” – twoja czakra nie pracuje harmonijnie, warto ją wzmocnić odpowiednimi technikami.

W harmonii

Aby zharmonizować pracę czakry korony, otaczaj się kolorem lawendowym i fioletowym. Fiolet pobudza prawą półkulę mózgu, związaną z kreatywnością, intuicją i wyobraźnią. Pomaga wyciszyć bieg myśli i zanurkować w siebie. Inspiruje do pracy twórczej. Możesz też skorzystać z poniższych ćwiczeń:

Zapisz kilka momentów ze swojego życia, kiedy doświadczyłaś przebłysku intuicji, poczucia połączenia z całością istnienia. W jaki sposób wpłynęło to na twój rozwój?

Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Zacznij spokojnie oddychać. Skieruj uwagę do czubka głowy. Przez trzy minuty intonuj wydłużone „mmmmmm”. Następnie wyobraź sobie wir energii nad czubkiem głowy. Otwórz się na świadome odczuwanie jej przepływu przez czakrę korony.

W słoneczny, bezchmurny dzień lub rozgwieżdżoną noc stań pod gołym niebem, unieś ręce do góry i poczuj, jak życiowa energia wnika przez twoje opuszki palców, dłonie i czubek głowy do całego ciała. To ćwiczenie warto robić, kiedy czujesz zmęczenie i przygnębienie. Równolegle do pracy z czakrą korony pracuj nad swoim ugruntowaniem (czakra podstawy).

Spróbuj też wizualizacji na siedem czakr. Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Weź kilka głębokich oddechów. Przenieś uwagę do podstawy kręgosłupa, siedziby czakry korzenia. Wyobraź sobie tam kulę czerwonego światła, która wzmacnia twoją wolę życia i dodaje energii. Skieruj uwagę do kości krzyżowej i wizualizuj tam kulę pomarańczowego światła, która budzi twoją radość i pasję. W obszarze nad pępkiem i pod mostkiem wyobraź sobie żółte światło, wzmacniające poczucie własnej wartości. W klatce piersiowej wizualizuj szmaragdowy kolor, pomoże ci wybaczać sobie i innym. W obszarze gardła zobacz niebieskie światło, które umożliwia pełne wyrażanie siebie. W okolicy czoła zobacz kulę koloru indygo. Twój zmysł intuicji wzmacnia się, a bieg myśli uspokaja. Na czubku głowy wizualizuj fiolet, który pomoże ci poczuć wewnętrzny spokój. Na koniec przez dwie minuty oddychaj spokojnie i świadomie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze