1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Pokaż, że kochasz nie tylko od święta

Pokaż, że kochasz nie tylko od święta

Zazwyczaj ukrywanie uczuć wiąże się ze sposobem, w jaki byliśmy wychowywani. Jeśli w naszym domu panowały zasady dobrej, otwartej komunikacji, nie powinniśmy mieć z nią większych kłopotów. (Fot. iStock)
Zazwyczaj ukrywanie uczuć wiąże się ze sposobem, w jaki byliśmy wychowywani. Jeśli w naszym domu panowały zasady dobrej, otwartej komunikacji, nie powinniśmy mieć z nią większych kłopotów. (Fot. iStock)
Najczęściej do wyrażania uczuć skłaniają nas przeróżne okazje – walentynki, dzień kobiet, dzień mężczyzn, urodziny lub imieniny. Ale przecież nie kocha się tylko od święta.

Ukryte emocje

Zacznijmy od tego, czemu zdarza nam się ukrywać swoje emocje? Oto wypowiedź Maćka – 37-letniego architekta: – Zawsze miałem problem z mówieniem kobietom, co do nich czuję. Nie jestem nieśmiały i potrafię nawiązać kontakt. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że mam powodzenie. Problem pojawia się dopiero, kiedy w grę wchodzą wyznania. Ile razy powiedziałem „kocham”? Mogę to policzyć na palcach jednej ręki. Mam też jakąś blokadę na wyrażanie pochwał, mówienie kobietom tych rzeczy, które one chciałaby usłyszeć, np. „zależy mi na tobie”, „jesteś cudowna”. Jestem teraz w związku i wciąż borykam się z tym problemem. Nie wiem, jak robią to inni, bo mnie te ciepłe słowa więzną w gardle, mimo że chciałbym je wyrazić – mówi Maciek.

Zazwyczaj ukrywanie uczuć wiąże się ze sposobem, w jaki byliśmy wychowywani. Jeśli w naszym domu panowały zasady dobrej, otwartej komunikacji, nie powinniśmy mieć z nią większych kłopotów. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do uzewnętrzniania naszych myśli i stanów emocjonalnych, a także przyjmowania takich przekazów od innych osób.

Gdy jednak dorastaliśmy, słysząc w kółko: „nie płacz”, „nie złość się”, „co cię tak śmieszy?”, to przestajemy okazywać nasze odczucia. Nie możemy tego zrobić wybiórczo. W pewnym momencie otwarte mówienie o tym, co czujemy, staje się dla nas trudne.

Jak więc wyrażać dobre uczucia na co dzień?

Gdy chcesz zdradzić, że się nią/nim interesujesz, nie musisz od razu wyznawać swoich uczuć. To może okazać się nawet nieco onieśmielające dla drugiej strony. Co możesz zrobić?

 1. Interesuj się jej/jego sprawami. Gdy rzucisz „co słychać?” nie zadowalaj się odpowiedzią „wszystko w porządku”, tylko zapytaj o samopoczucie, a jeśli wiesz, że osoba, z którą rozmawiasz, ma jakieś problemy lub ważne sprawy, nawiąż do nich i naprawdę słuchaj.
 2. Oferuj pomoc. Po prostu spytaj: „Czy mogę zrobić coś, aby ci pomóc?” lub też zaoferuj jakąś konkretną rzecz.
 3. Wyrażaj pozytywne emocje związane z tym że ją/jego widzisz: „Jak miło cię znów zobaczyć!”, „To wspaniale, że cię spotkałem”.
 4. Rób miłe uwagi: „Świetnie ci w tym kolorze”, „Dobrze wyglądasz”, „Wspaniale się ciebie słucha”, „Opowiadasz ciekawe rzeczy”.
 5. Jeśli spotykacie się przypadkiem, zaproponuj byście spędzili chwilę razem: „Może usiądziemy gdzieś na chwilę?”, „Czy masz ochotę na ciastko i kawę?”.
 6. Zaproponuj coś atrakcyjnego: bilety na koncert, spektakl, obejrzenie ciekawej wystawy.
 7. Obdaruj ją/jego drobiazgiem. To powinna być naprawdę niewielka rzecz np. pomysłowy breloczek do kluczy, kubek albo coś zrobionego własnoręcznie. Chodzi o intencje i o to, aby ten przedmiot kojarzył się z tobą.

Jeśli jesteś już w relacji i czujesz, że twój partner nie wie, jak bardzo ci na nim zależy

 1. Pytaj o to, co on/ona czuje w związku z sytuacjami, które wydarzają się w jej/jego życiu. Np. „Jak radzisz sobie z nowym zadaniem w pracy?", „Czy nie jesteś zmęczony?”. Troska o czyjeś samopoczucie to piękny prezent.
 2. Możesz także od czasu do czasu obdarować ją/jego bez okazji jakimś drobiazgiem, mówiąc: „Wiesz, zobaczyłem to na wystawie i pomyślałem, że ci się spodoba”.
 3. Wyrażaj wdzięczność. Od czasu do czasu po prostu powiedz, że cieszysz się, że jesteście razem, że doceniasz jej/jego obecność w swoim życiu.
 4. Słuchaj ze zrozumieniem. Kiedy on, ona opowiada ci o czymś, nie testuj swojej podzielności uwagi, czytając jednocześnie gazetę lub oglądając TV. Poświęć kilka chwil, koncentrując się wyłącznie na tym, co słyszysz.
 5. Zrób coś w domu z własnej inicjatywy. Napraw coś, co się zepsuło, posprzątaj i kup kwiaty do wazonu, ugotuj jej/jego ulubioną potrawę albo upiecz pyszne ciasto.
 6. Napisz miły liścik i przypnij magnesem na lodówce albo wyślij czułego SMS-a.
 7. Zrób miłą niespodziankę, zaaranżuj coś, czego twój partner się nie spodziewa, a wiesz, że ma na to wielką ochotę – weekend w SPA, bilety na ważny mecz.

To tylko kilka propozycji. Z pewnością dopiszecie własne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze