1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 6: Mów głośno i wyraźnie o swoim marzeniu

12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 6: Mów głośno i wyraźnie o swoim marzeniu

fot.123rf
Walczysz o swoje marzenie. Bądź z siebie bardzo, bardzo dumna, gdyż to co robisz jest wspaniałe. Obecnie realizujesz kolejny krok lub powtarzasz poprzedni, ale najważniejsze jest to, że działasz. Pamiętaj „samo nie dzieje się nic”.

Zobacz Krok 1: dobrze opracuj cel!, Krok 2: podziel swój cel na etapy!, Krok 3: wizualizacja, Krok 4: zaczynasz działać, Krok 5: Zwycięstwo motywuje, a porażka uczy

W tym felietonie chcę podpowiedzieć Ci, w jaki sposób szybciej i łatwiej dojść do celu. Jaki to sposób? To nic innego, jak mówienie na głos o swoim marzeniu. Tak, dokładnie, głośno i wyraźnie, bez obaw, że ktoś Ci je ukradnie lub Cię wyśmieje. Ci, którzy śmieją się z Twoich marzeń tak naprawdę za moment będą z zazdrością spoglądać jak z odwagą zmieniasz je w rzeczywistość. Śmieją się, bo lęk, który im towarzyszy, nie pozwala im zrobić tego, co Ty już zrobiłaś. A marzenia Ci nie ukradną, bo nie da się go skraść. Dlatego nie zważaj na tych, którzy nie stoją za Tobą murem. Idź swoją wybraną drogą do celu.

Tasiemka na nadgarstku daje Ci znak, byś nie zapominała lub nie obawiała się mówić o rzeczach, których potrzebujesz. Często nie zdajemy sobie sprawy, że druga osoba nie ma zielonego pojęcia o tym, co kryje się w naszym wnętrzu. I choćby nie wiem jak chciała, to nie zgadnie, o co Ci chodzi. Nikt nie zgadnie, czego chcesz dopóki mu tego konkretnie nie powiesz. Dlatego ChouChou krzyczy „podziel się z nią/nim Twoim marzeniem, nie obawiaj się, bo może będzie mógł pomóc”.

Dlaczego warto mówić o marzeniu? Mianowicie dlatego, że nie zawsze znasz wszystkie rozwiązania. Ale zawsze istnieje ktoś, kto może je znać. Przecież każdy człowiek posiada inne doświadczenia, inną wiedzę i specjalizuje się w czymś innym. Niekiedy osoby będą Ci podsuwać gotowe rozwiązania, kiedy indziej dadzą Ci początek jakiejś myśli lub sposobu na pokonanie problemu. To od Ciebie zależy, czy skorzystasz z ich pomocy, czy nie. Ja radzę zastanowić się nad tym, co proponuje Ci ktoś inny i przemyśleć „czy to jest właśnie to, czego mi potrzeba”. Jeśli tak, to przyjmij jego pomoc i bardzo szczerze za nią podziękuj, bo przecież ta osoba nie ma żadnego obowiązku Ci pomagać, to wszystko zasługa dobrej woli.

Przytoczę Ci historię która przydarzyła mi się podczas zbierania materiałów do mojego filmu. Powiedziałabym, że to wszystko było wynikiem przypadku, lecz nic nie dzieje się przez przypadek.. Pewnego dnia trafiłam do mędrca. Podczas rozmowy o marzeniach zwierzyłam mu się, że ja realizuję wszystkie swoje cele. Na co on z uśmiechem stwierdził, że go to nie dziwi, bo jestem u niego od niecałej godziny, a już zdołałam mu w uroczy sposób opowiedzieć o tym, co jest mi potrzebne. Stwierdził, że należę do grupy ludzi którzy, kiedy potrzebują czekolady, to zaczynają jej poszukiwania. I wiecznie mówią wszystkim, że chcą czekolady. A gdy ktoś powie im, że ma ziarna kakao, oni biorą ziarna, szczerze za nie dziękują i zaczynają poszukiwania kogoś, kto im te ziarna zmieli. I przyznam, że się z nim absolutnie zgadzam.

Gdy marzyłam o studiach na Akademii Sztuk Pięknych, przytrafiła mi się właśnie taka historia. Dzięki temu że mówiłam dokładnie i otwarcie o tym czego chciałam, poznałam profesora, który przygotował mnie do tych studiów. Pewnego dnia stałam w sklepie dla plastyków, by kupić farbę. Przede mną stała kobieta, która sama nie wiedziała czego chce, a ja za moment zaczynałam mój kurs malarstwa. Zaczęłam się denerwować i poganiać ją, żeby się pospieszyła. Stojący za mną starszy Pan zaczął się ze mnie śmiać, a gdy mu wyjaśniłam dlaczego jestem taka niecierpliwa i jak ważne jest dla mnie bym nie spóźniła się na kurs przygotowawczy na studia moich marzeń, dał mi swoją wizytówkę i powiedział, bym do niego zadzwoniła. Tak też zrobiłam. Starszy Pan okazał się czcigodnym profesorem malarstwa na ASP. I tak przez cały rok pozwolił mi uczęszczać na zajęcia ze swoimi studentami.

Dziś mam dyplom magistra Sztuki w dużej mierze dzięki temu, że wtedy jasno i klarownie wypowiedziałam moje marzenie.

Oczywiście, życie będzie testować Twoją determinację i niekiedy podsunie Ci ludzi dających złe rady – od Ciebie będzie zależało, czy posłuchasz ich, czy nie. Także do Ciebie należy decyzja, czy weźmiesz „ziarna kakao” i pójdziesz szukać kogoś z młynkiem. Czy też będziesz szukać gotowej czekolady. Wybór zawsze należy do Ciebie.

Ze szczerego serca radzę, mów o swoim celu. Jeżeli marzysz o swoim domu, a ktoś nagle Ci powie, że zna specjalistę od kredytów i może Cię z nim skontaktować, podziękuj, weź kontakt, zadzwoń. Porozmawiaj z tą osobą, bo może właśnie ona podpowie Ci najlepsze rozwiązanie, o którym sama nie pomyślałaś. Nie gardź nawet najmniejszą formą pomocy, bo to, co wydaje Ci się błahostką może okazać się kamieniem milowym w tym co robisz.

Jest tylko jeden warunek, podczas korzystania z „głośnego mówienia”. Trzeba wiedzieć, że jeśli się bierze, to trzeba dawać. A zatem nie bądź głucha na osoby mówiące wokół Ciebie. Słuchaj ich, bo może właśnie Ty masz klucz do ich marzenia. Magiczna energia ma to do siebie, że dawana wraca ze zdwojoną silą. Dlatego oprócz mówienia, słuchaj. Nie bój się ludzi, oni nie są źli. Ludzie pomagają, trzeba tylko umieć ich poprosić i nie wolno ich wykorzystywać. Pamiętaj, to co dajemy, to do nas wraca. Dlatego jeśli postanowisz prosić świat o pomoc, sama też będziesz musiała pomagać innym. Ale nie jest to nic, czego należy się obawiać.

Kamila Kubiak jest absolwentką Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracowała w najlepszych agencjach reklamowych świata w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie i w Warszawie. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród m. in. Cristal Award w Nowym Jorku. W 2010 roku porzuciła świat reklamy, by rozpocząć pracę nad długometrażowym filmem animowanym, którego jest pomysłodawcą, scenarzystą i współreżyserem. Jest właścicielką marki ChouChou Like Me, która ma swoje korzenie w coaching’u i pomaga innym realizować ich marzenia i osiągać cele.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze