1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak być asertywnym? Pracuj nad świadomością ciała

Świadomość siebie zaczyna się od świadomości własnego ciała. To dzięki niej jesteśmy asertywni. (Fot. iStock)
Świadomość siebie zaczyna się od świadomości własnego ciała. To dzięki niej jesteśmy asertywni. (Fot. iStock)
Asertywność to poczucie siebie, swojego ciała, znajomość swoich granic i potrzeb, świadomość swoich uczuć, myśli i zachowania. To nie tylko umiejętność mówienia „NIE”, to także umiejętność mówienia „TAK”.

Asertywność to określony sposób myślenia, doświadczania siebie i innych oraz określone zasady zachowania. Niestety znajomość technik asertywności to nie wszystko. Zdarza się bowiem, że w momencie silnych emocji, kiedy wymiana zdań dotyczy ważnych dla nas kwestii lub dzieje się z ważnymi dla nas osobami, umyka nam cała wiedza na temat asertywnego zachowania i działamy nawykowo: wycofujemy się, obrażamy, stajemy się agresywni, rezygnujemy z siebie lub stajemy się ulegli.

Świadomość ciała

Świadomość siebie zaczyna się od świadomości własnego ciała. Czy wiem, jak to jest „stanąć na własnych nogach”, poczuć swoje stopy, kontakt z ziemią, zastanowić się, jak i czy dbam o swoje stopy, łydki, kolana? Być może nie uświadamiam sobie na co dzień, co powiedziałyby do mnie moje nogi, gdyby mogły mówić: może są zbyt napięte, by czuć cokolwiek, może zbyt zmęczone?

Co oznacza doświadczenie swoich granic, czym jest moja strefa komfortu? Jak to jest jej bronić, a jak wyjść poza nią? Czy mam świadomość granic innych osób? Jak wchodzę w pole drugiej osoby, na ile pozwalam przekroczyć swoje? Jakie uczucie to we mnie wzbudza? Być może boję się, gdy ktoś podchodzi zbyt blisko, ale nic z tym nie robię, czuję się jakby zamrożona, bez ruchu i energii. Może ludzie odsuwają się ode mnie, nie chcą ze mną kontaktu, bo to ja mam tendencję podchodzić zbyt blisko? Czy wiem o swoich napięciach w ciele? Gdzie się zaznaczają, czy są widoczne dla innych. Czy zdaję sobie sprawę, jakich uczuć doświadcza mój rozmówca w kontakcie ze mną?

Uświadomienie sobie zablokowanych emocji w ciele to początek drogi do poznania siebie. Wierzę, że dzięki samoświadomości mamy możliwość wyboru swojego zachowania, a tym właśnie nazywam asertywność.

Pytanie o spokój

Jak często doświadczasz uczucia spokoju, odpoczynku? Jak odczuwasz to w swoim ciele? Czy zwykle bywasz napięta, krzykliwa, zestresowana, ludzie mówią o tobie „wulkan energii”, czy może raczej jesteś „oazą spokoju”, a ludzie lgną do ciebie niczym stęsknione dzieci, szukające ukojenia? Wiesz, co przyciąga, a co oddala od ciebie innych? Jak sięgasz po przyjemność? Jaką postawę manifestujesz na zewnątrz: egoizm jest zły i zakazany, musisz poświęcać się dla wszystkich, a na końcu, jeśli w ogóle starczy ci sił i czasu zrobisz coś dla siebie? Czy może stawiasz swoje potrzeby na pierwszym miejscu? Rozpoznajesz je i dążysz do zaspokojenia, nie raniąc przy tym innych?

Odpowiedzi na te wszystkie (i wiele innych) pytań pozwolą ci zadać sobie pytanie o wiele ważniejsze: kim jestem? Odpowiedź na nie sprawi, że staniesz się osobą świadomą swoich granic, potrzeb, myśli, uczuć i zachowań…

Marta Wołowska-Ciaś, dziennikarka i psychoterapeutka Gestalt

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze