Teorię inteligencji wielorakich, która zrewolucjonizowała podejście do inteligencji – a którą wcześniej kojarzono głównie z logicznym myśleniem – rozwinął Howard Gardner, psycholog, profesor Harvardu. Każdy z nas posługuje się co najmniej dziewięcioma rodzajami inteligencji. Różnimy się jednak stopniem ich rozwinięcia. Dzięki wiedzy na temat tego, które dominują u ciebie, możesz określić na przykład, jaka praca pozwoli ci korzystać ze wszystkich zasobów i talentów.
Wyrażasz siebie poprzez słowo mówione i pisane. Swobodnie wypowiadasz się przed publicznością. Potrafisz przyciągnąć uwagę rozmówcy dzięki mieszance wiedzy i błyskotliwości. Z łatwością uczysz się języków obcych.
Zawody dla ciebie:
pisarz, dziennikarz, nauczyciel, aktor, nauczyciel języka obcego, wykładowca, psycholog
Jak rozwijać tę inteligencję?
Obserwuj i słuchaj, jak radzą sobie mówcy motywacyjni, stand-uperzy czy prowadzący programy; ćwicz aktywne pisanie, np. prowadząc dziennik; nagraj fragment książki lub artykułu na dyktafon i posłuchaj swojego głosu, jego tembru, frazowania, staraj się doskonalić swój „lektoring”, pracując nad dykcją i modulacją głosu; ćwicz oddech brzuszny, aby twój głos był głębszy.
Świetnie czujesz się w świecie logiki, nauki i techniki. Wierzysz w to, co można zobaczyć i udowodnić naukowo. Przyjmujesz do wiadomości tylko twarde fakty. Trudno ci wyrażać swoje uczucia i emocje. Potrafisz myśleć abstrakcyjnie, lubisz zagadki logiczne i analityczne myślenie. Najlepiej czujesz się w uporządkowanym otoczeniu, tzw. twórczy chaos wyprowadza cię z równowagi.
Zawody dla ciebie:
informatyk, naukowiec, prawnik, księgowy, technik
Jak rozwijać tę inteligencję?
Rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki, np. sudoku; czytaj artykuły popularnonaukowe, oglądaj programy o tematyce naukowej; naucz się dobrze obsługi urządzenia, którego dotychczas nie byłaś w stanie używać; czy wiesz, na czym polegał wielki wybuch, dlaczego niebo jest niebieskie albo co dzieje się w ciele człowieka w stanie zakochania? Nie? Sprawdź, poszperaj!
Masz bujną wyobraźnię, świetnie orientujesz się w terenie, z łatwością czytasz mapy i diagramy. Łatwo zapamiętujesz twarze poznanych ludzi, szczegóły ich garderoby i miejsca spotkania. Lubisz sztuki wizualne: malarstwo, fotografię, film. Robisz kreatywne notatki, np. mapy myśli, często wykonujesz je nieświadomie podczas rozmowy. Możesz mieć też niezwykłą wrażliwość w dłoniach, która pozwala ci na mistrzowskie operowanie nimi np. podczas masażu.
Zawody dla ciebie:
architekt, rzeźbiarz, malarz, fotograf, przewodnik, chirurg, grafik komputerowy
Jak rozwijać tę inteligencję?
Patrz przez chwilę na jakiś przedmiot, zamknij oczy i spróbuj sobie przypomnieć wszystkie szczegóły; narysuj obiema rękami jakiś symetryczny wzór; zamknij oczy i poproś kogoś, aby podał ci jakiś przedmiot, spróbuj odgadnąć, co to jest.
Muzyka relaksuje cię i ładuje wewnętrzne baterie. Z łatwością zapamiętujesz melodię piosenek, rozpoznajesz rytm utworu i potrafisz go powtórzyć. Masz zdolność wyboru odpowiedniego rodzaju muzyki, w zależności od nastroju. Masz łatwość nauki gry na różnych instrumentach, w tym również czytania nut (tutaj przydaje się też inteligencja logiczna).
Zawody dla ciebie:
muzyk, wokalista, kompozytor, dyrygent, realizator dźwięku, muzykoterapeuta
Jak rozwijać tę inteligencję?
Ucz się słów piosenek i odtwarzaj je z pamięci; słuchając utworu muzycznego, próbuj rozróżniać poszczególne instrumenty; naucz się gry na jakimś instrumencie; pytaj się często, jaka muzyka oddaje twój nastrój.
Masz wysoką świadomość swojego ciała, sprawność fizyczną, jesteś zręczna i masz dobry refleks. W czasie rozmowy żywo gestykulujesz, a na twojej twarzy maluje się aktualna emocja. Najlepiej uczysz się i zapamiętujesz poprzez ruch i zabawę. Masz łatwość do prac manualnych, rysowania, masażu, rzeźbienia, szycia, sadzenia roślin.
Zawody dla ciebie:
sportowiec, tancerz, aktor, malarz, rzemieślnik, instruktor sztuk walki lub jogi, masażysta
Jak rozwijać tę inteligencję?
Praktykuj jogę lub trenuj jakiś inny sport regularnie; idź na masaż relaksacyjny, komunikując masażyście, czy potrzebujesz delikatniejszego, czy mocniejszego dotyku; dotykaj swojego ciała z czułością, mów mu miłe słowa.
Nie masz problemu z rozpoczęciem rozmowy z obcą osobą, lubisz inspirować innych. Jesteś lubiana i często zapraszana na różne imprezy. Umiesz zarządzać grupą, negocjować i moderować dyskusję. Zazwyczaj dążysz do pełnego porozumienia między stronami, umiesz rozwiązywać konflikty.
Zawody dla ciebie:
psycholog, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego, nauczyciel, sprzedawca, aktor, menedżer
Jak rozwijać tę inteligencję?
Podczas spotkania towarzyskiego obserwuj, czym różnią się uczestnicy, jak są ubrani, jakie mają nastroje, zauważ którzy cię irytują, a którzy są ci obojętni; zapisz się na ciekawe zajęcia warsztatowe, aby być w grupie i doświadczać interakcji z ludźmi; zabierz w grupie głos na temat, na jaki się wcześniej nie wypowiadałaś.
Lubisz spędzać czas w samotności. Z chęcią sięgasz po literaturę psychologiczną, religioznawczą, filozoficzną. Jesteś zainteresowana rozwojem osobistym, warsztatami, terapią, doszkalaniem się. Najlepiej czujesz się w swoim towarzystwie lub w małym gronie najbliższych osób. Jesteś introwertyczką, która potrzebuje dużo przestrzeni dla siebie. Dzięki dobrej znajomości siebie, potrafisz zrozumieć drugiego człowieka.
Zawody dla ciebie:
psychoterapeuta, psycholog, nauczyciel duchowy, pisarz, poeta
Jak rozwijać tę inteligencję?
Zapisuj swoje uczucia, myśli, plany, marzenia; dbaj o codzienną chwilę refleksji i moment zastanowienia się nad minionym dniem; praktykuj świadomy oddech.
Pojęcie inteligencji emocjonalnej wprowadził amerykański psycholog Daniel Goleman. Inteligencja ta związana jest z umiejętnością odczytywania emocji zarówno swoich, jak i innych osób. Pomaga wyrazić emocje w sposób asertywny oraz zrozumieć stan drugiej osoby. Jeśli masz ją dobrze rozwiniętą, potrafisz współpracować z innymi, wysłuchać ich i bezinteresownie pomóc. Umiejętność rozpoznawania własnych emocji pomaga ci w zarządzaniu swoim stresem.
Zawody dla ciebie:
psychoterapeuta, psycholog, trener, nauczyciel, lekarz, aktor
Jak rozwijać tę inteligencję?
Zadawaj sobie pytania: co teraz czuję? jaka to emocja? Załóż dziennik emocji i zapisuj w nim swoje nastroje; w trakcie spotkania towarzyskiego bądź świadoma, jakie odczucia pojawiają się w twoim ciele; jeśli czujesz trudną emocję, np. lęk, na głos lub w myślach powiedz sobie: „Teraz czuję lęk, mimo to w pełni akceptuję siebie, to tylko lęk, który minie”.
Naukowcy uważają, że serce człowieka ma swoją inteligencję i może podejmować decyzje niezależne od mózgu. To intuicyjne odczuwanie tego, co jest dla nas najlepsze, empatyczne rozumienie innych, wybaczanie dawnych uraz i pracowanie nad harmonią w relacjach międzyludzkich. Rozwinięta inteligencja pozwala doświadczać życia z perspektywy serca rozumianego jako źródło pozytywnych odczuć, takich jak miłość, wdzięczność czy docenienie.
Zawody dla ciebie:
psychoterapeuta, lekarz, masażysta, rehabilitant, pielęgniarka, położna, nauczyciel duchowy, uzdrowiciel
Jak rozwijać tę inteligencję?
Zrób listę osób, którym czegoś nie wybaczyłaś, a następnie zapytaj siebie, której z tych osób mogłabyś wybaczyć jako pierwszej i zrób to, po kilku dniach wróć do swojej listy i zadaj to samo pytanie; jak najczęściej kładź dłoń pośrodku klatki piersiowej, zamykając oczy, świadomie oddychając i uświadamiając sobie fizyczne serce oraz jego rytm; praktykuj patrzenie na ludzi z perspektywy serca.