1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Filmoterapia: „Nadejdą lepsze czasy”

Zapraszamy już 11 stycznia na kolejną edycję "Filmoterapii z Sensem".

11-letnia Jula zachowuje się jak każda nastolatka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla.

Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

from on .

SPOTKANIE: Zmiana i wyjście z kryzysu

Jak wygląda proces wychodzenia z kryzysu – jak często takim osobom faktycznie się udaje?* W filmie widzimy dość szybki przeskok Juli do nowej rzeczywistości.

Na ile problem skrajnej biedy czy życia poniżej minimum egzystencji na wysypisku dotyczy reszty świata? W Polsce z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w skrajnym ubóstwie żyje 2,8 mln Polaków. 700 tyś. spośród nich to dzieci. Minimum egzystencji to środki absolutnie niezbędne do przeżycia, a więc zapewnienia sobie dachu nad głową i jedzenia.

Przekaz filmu jest mocny: człowiek ma w sobie niesłychaną siłę. Każdy może pokonać przeciwności losu. W każdym drzemie ogromny potencjał, ale trzeba dojrzeć do działania, żeby zadziała się ta dobra zmiana.

Goście:

Małgorzata Godlewska – psycholog społeczny. Naukowo przede wszystkim interesuje się tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywa wiedza, którą posiadamy i wykorzystujemy, nie zdając sobie z tego sprawy (tzw. nieuświadamiane i intuicyjne przetwarzanie informacji). Zajmuje się również psychologią emocji oraz motywacji, psychologią bliskich związków i kompetencjami społecznymi. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii emocji, motywacji i procesów poznawczych oraz zajęcia empiryczne.

Małgorzata Bulaszewska – medioznawca, kulturoznawca, filmoznawca, doktorantka na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa. Autorka książki „Rola błazna w kulturze i polityce. Przedstawiciele archetypu w polskiej przestrzeni medialnej XX wieku”. W ramach działalności koła naukowego Kinematograf prowadziła na Uniwersytecie SWPS cykl dyskusji pt. „Ilu jest błaznów w polskim kinie? W poszukiwaniu postaci błazna”.

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

- Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmian

- Kuba Mikurda - psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič". Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

- Prowadząca cykl Martyna Harland - autorka projektu , psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu "Sens" oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY:

Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka, TOK FM

11 STYCZNIA GODZ. 20.00 KINOTEKA WARSZAWA

„Nadejdą lepsze czasy” Something Better To Come, Reżyseria: Hanna Polak Dania/Polska, 2014, Czas trwania: 110 min

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze