1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak poczuć się lepiej? Proste medytacje na poprawę nastroju

Dzięki odczuwaniu wdzięczności, ćwiczeniom oddechowym, pozytywnym wspomnieniom i wizualizacji, możemy poczuć prawdziwe szczęście. (Fot. iStock)
Dzięki odczuwaniu wdzięczności, ćwiczeniom oddechowym, pozytywnym wspomnieniom i wizualizacji, możemy poczuć prawdziwe szczęście. (Fot. iStock)
Mówi się, że szczęście jest jak przebłysk, olśnienie, chwila, która szybko mija. Zdaniem Ekharta Tolle, autora „Potęgi teraźniejszości”, możemy ten stan wydłużyć, wspominając coś pozytywnego albo odczuwając wdzięczność za coś dobrego. Takie proste praktyki realnie poprawiają nastrój. W szarym i ponurym sezonie jesienno-zimowym warto znaleźć na nie miejsce w codziennym grafiku.

Ćwiczenie 1. Dziękuję za…

Jednym ze sposobów na doświadczenie radości i szczęścia jest regularna praktyka wdzięczności. To technika, która działa zawsze. Aby się o tym przekonać, zacznij od wymienienia kilku prostych rzeczy, za które jesteś wdzięczna, np. za to, że masz się w co ubrać, masz co jeść, że możesz zadzwonić do bliskiej osoby, że możesz usiąść w parku i odpocząć, że małe dziecko dziś się do ciebie uśmiechnęło… W następnej kolejności pomyśl o kilku osobach, którym możesz być za coś wdzięczna. Pomyśl o każdej z osobna i wypowiedz w myślach lub na głos, za co jesteś im wdzięczna.

Na koniec czas na wyrażenie wdzięczności względem siebie. Za co możesz sobie podziękować? Na przykład za wszystko, co udało ci się zrobić, stworzyć, za twoje ciało, które pomaga ci robić to, co chcesz (możesz z osobna podziękować organom wewnętrznym, które pracują dla całego organizmu). Pamiętaj, aby nie tylko wypowiadać słowa wdzięczności, ale odczuć ten stan w swoim ciele.

Jakie są korzyści z praktykowania wdzięczności?

  • zwiększenie wydzielania przez mózg endorfin, naturalnych substancji przeciwbólowych i poprawiających samopoczucie;
  • uspokojenie wewnętrzne, obniżenie lęku i niepokoju;
  • obniżenie poziomu hormonów stresu we krwi;
  • wzmocnienie systemu odpornościowego;
  • obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna.

Ćwiczenie 2. Kolorowy oddech

Zastanów się, z jakim kolorem kojarzy ci się stan szczęścia oraz emocja radości. Mnie osobiście szczęście kojarzy się obecnie z kolorem złotożółtym, a radość z zielono-różowym. Umów się ze sobą, że przez kolejne pięć minut, robiąc wdech i wydech, będziesz wypowiadać w myślach: „wdycham szczęście” i „wydycham szczęście”. W tym samym czasie wyobrażaj sobie barwę stanu szczęścia, która wypełnia twoje ciało i promieniuje na zewnątrz. Praktykuj taką wentylację przez co najmniej 2–3 minuty. Następnie zacznij oddychać radością. Z każdym wdechem i wydechem mów w myślach: „wdycham radość”, „wydycham radość”, jednocześnie wyobrażając sobie kolor, który kojarzy ci się z tą emocją. Na koniec ćwiczenia zapytaj siebie: Jak się teraz czuję?

Ćwiczenie 3. Pozytywne wspomnienie

Zrób listę najszczęśliwszych chwil twojego życia. I codziennie dopisuj nowe zdania. Czytaj ją zawsze, kiedy będziesz potrzebowała poczuć się lepiej. W czasie czytania staraj się wyobrazić sobie daną sytuację, ze wszystkimi szczegółami. Twój mózg przypomni ci też pozytywne emocje. Wczuj się w nie, następnie zrób trzy świadome oddechy w stronę serca. Kiedy wypełniasz serce pozytywnymi odczuciami, jest szansa, że twoje samopoczucie się poprawi. Nie ustawaj jednak w pisaniu, dodawaj do swojej listy również sytuacje z codziennego dnia, nawet jeśli stan twojego szczęścia trwał tylko chwilę.

Ćwiczenie 4. Twórcza wizualizacja

  • Pomyśl przez chwilę, jakbyś wyglądała w pełni szczęścia? Stwórz w wyobraźni taki obraz, w którym widzisz siebie szczęśliwą. Wybierz jakieś piękne miejsce w przyrodzie albo sytuację, w której robisz to, co sprawia, że tak się czujesz. Teraz wyobraź sobie, że postać z twojej wizji siedzi naprzeciwko ciebie. Zapytaj ją: „Jak to jest być szczęśliwą?”.
  • Teraz zmień miejsce i usiądź tam, gdzie siedzi ta postać. Wczuj się w ten szczęśliwy aspekt siebie.
  • Jak doświadczasz szczęścia? Co czujesz wtedy w ciele? Jakie myśli przychodzą ci do głowy?
  • Jakie masz plany? Jak widzisz swoje obecne życia? Co chciałabyś w nim zmienić?
  • Teraz wróć na swoje miejsce i zacznij asymilować w sobie wszystkie nowe informacje, jakie zdobyłaś, będąc w pozycji szczęśliwego aspektu siebie.
  • Być może ten eksperyment zmotywuje cię do twórczych zmian w życiu.

Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, socjolożka, terapeutka technik holistycznych, autorka książek

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze