1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Silhouette of woman meditating in forest in a foggy morning
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był nie tylko mistrzem kung-fu, ale też filozofem. Zasłynął jako autor wielu aforyzmów dotyczących walki i pokoju, a także problemów życia codziennego. Czy po latach jego słowa są nadal aktualne? Zobacz, jak aforyzmy Bruce’a Lee mogą znaleźć zastosowanie i przynieść inspirację podczas chwil, w których musimy skonfrontować się z byłym partnerem.

Przetrwaj rozwód, nie powodując narastania konfliktu

Porzuć myślenie o tym, że podczas sprawy sądowej zawsze musisz być górą. Zwycięstwo często kosztuje bardzo wiele obie walczące strony, nie tylko przegrywającą. Rezygnacja z walki wcale nie oznacza słabości. Wręcz przeciwnie. Jeśli świadomie zrezygnujesz z wewnętrznego przymusu stawiania na swoim, będziesz zwycięzcą.

Rozwód sam w sobie jest sytuacją konfliktową. Postaw sobie za cel, aby tego konfliktu nie zaostrzać. Jeśli pozwalają ci na to okoliczności, wybierz rozwód bez orzekania o winie. Dąż do tego, aby jak najwięcej problemów rozwiązać polubownie. Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc doświadczonego mediatora. Każda ugoda lub choćby mały krok w jej kierunku jest o wiele większym sukcesem niż rzekome zwycięstwo. Jest to szczególnie ważne, gdy musisz też pomóc przetrwać rozwód swoim dzieciom.

Jak przetrwać rozwód, gdy w grę wchodzą pieniądze

Są gorsze rzeczy niż straty finansowe. Dziurę w budżecie można załatać, problemy finansowe można naprawić. Jednak stracone nerwy lub wspomnienia brutalnych kłótni o sprawy majątkowe to coś, czego się nie cofnie. Niezależnie od tego, jak ułożysz sprawy ze swoim byłym współmałżonkiem, musisz liczyć się z tym, że rozwód i tak może być kosztowny. Nawet jeśli spisaliście intercyzę i nie musisz płacić alimentów, mogą czekać cię wydatki na opłaty sądowe. Być może zdecydujesz się też zapłacić za usługi adwokata. Wiele osób stara się powetować swoje straty, stawiając na to, aby uzyskać jak najkorzystniejszy podział majątku lub jak najwyższe alimenty. Jeśli jednak masz do wyboru łatwiejszy przebieg rozwodu lub większe pieniądze, postaw na to pierwsze. Spokój, jaki uzyskasz po zakończeniu sprawy, będzie twoim największym kapitałem.

Jak przetrwać rozwód, nie walcząc z emocjami

Brzmi zaskakująco? Być może, ale jeśli dobrze się nad tym zastanowisz, umiejętność wyrażania trudnych emocji może być kluczowa w sytuacji konfliktowej. Nie próbuj na siłę zachowywać się spokojnie, gdy targają tobą silne uczucia. Pracuj raczej nad tym, w jaki sposób dać im ujście.

Nie udawaj przed światem ani przed sobą, że nic się nie stało. Masz prawo do odczuwania i wyrażania złości, żalu czy smutku. Pracuj jednak na tym, aby nie wyładowywać się na najbliższych. Zamiast tego otwarcie mów, co czujesz, i nazywaj swoje uczucia po imieniu. Skup się na komunikowaniu samych emocji, a nie ich przyczyn. Zamiast mówić, że były partner robi wszystko, żeby ci zaszkodzić, powiedz po prostu, że czujesz złość i bezsilność. Nie próbuj zaprzeczać swoim emocjom. W tej sytuacji są one jak najbardziej normalne.

Zamiast zakończenia: Aby przetrwać rozwód, musisz go zaakceptować

Czy rozwód jest porażką? Być może dla niektórych jest. Ale porażka to nie koniec świata. Prawdziwym błędem jest stawianie sobie za cel udowodnienie światu, że wszystko jest w porządku, lub próby zatrzymania partnera na siłę. Z nieudanego związku można wynieść wiele lekcji na przyszłość. Ale najważniejszą z nich jest nauka akceptacji faktu, że coś się zakończyło.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl – serwisem oferującym pożyczki online

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze