1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Miś Ratownik dla dziecka po wypadku

Miś Ratownik dla dziecka po wypadku

Skutkami wypadków, którym ulęgają dzieci, są nie tylko obrażenia ciała, lecz również dramatyczne przeżycia psychiczne.

Negatywne skutki takich przeżyć powodują trwałe zmiany w psychice, zaburzając dalszy rozwój dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby przedstawiciele służb ratownictwa: lekarze, policjanci, strażacy przybywający jako pierwsi na miejsce wypadku w swoich profesjonalnych działaniach uwzględniali również sferę psychiczną ofiar.Wiele przeżyć związanych z wypadkiem, takich jak  uczucie strachu, cierpienie z powodu bólu fizycznego czy przerażenie widokiem rannychprzerasta możliwości adaptacyjne dziecka.

Umiejętne udzielenie dziecku psychologicznego wsparcia poprzez życzliwy gest, odwrócenie jego uwagi od miejsca tragicznego zdarzenia oraz serdeczna nad nim opieka, ułatwi mu przetrwanie krytycznej sytuacji.

Stowarzyszenie Misie Ratują Dziecico roku przekazuje maskotki na ręce Komendantów Głównych służb ratownictwa w Polsce. Tym razem rozdano 25 000 maskotek w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa. Wyposażenie policji, pogotowia i straży pożarnej w pluszowe maskotkijest w wielu krajach sprawdzonym pomysłem. Misie, wręczane dzieciom w odpowiednim momencie i we właściwy sposób, pomagają im ukoić psychiczny ból. Umożliwiają również nawiązanie kontaktu z dzieckiem w szoku, dzięki czemu prowadzenie akcji ratowniczej oraz wykonywanie niezbędnych zabiegów medycznych jest łatwiejsze. Miś – przytulanka, nazywany "apteczką pierwszej psychologicznej pomocy",uosabia w świadomości dziecka domowe ciepło, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

Miś to także forma kontaktu ze Stowarzyszeniem, jako że każdy posiada numer telefonu i rodzice mogą zgłosić dziecko na całkowicie bezpłatne turnusy wypoczynkowo-terapeutyczne.

„Wyszedłem z domu do kiosku po zeszyt. Szedłem pasami. Nagle widzę pędzący na mnie samochód. I trach. I koniec.” Tak swój wypadek opisuje 13-letni Krzysio. Niektóre dzieci, jak niemowlęta, od nowa będą uczyć się siadać, chodzić, mówić, samodzielnie jeść. Ale zdobycie tych „nowych” umiejętności to dopiero początek ich nowej drogi życia. Rękę można nastawić, kości się zrastają, ale urazy psychiczne po traumatycznym przeżyciu zostają do końca życia. Jak dalej żyć, jak czuć się bezpiecznie na ulicy, jak nawiązać kontakt z rówieśnikami, jak odnaleźć się w szkole? Jak zaufać ludziom, gdy zostało się tak mocno dotkniętym przez los? To tylko niektóre pytania, na które przy pomocy  psychologów i terapeutów usiłują znaleźć odpowiedź dzieci otoczone opieką Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci.

Przeprowadzenie dwutygodniowej terapii pomaga poszkodowanym dzieciom w przywróceniurównowagi psychicznej.Długotrwała pomoc na turnusie poprzez częsty kontakt z dzieckiem i codzienna obecność z nim pozwala na tyle poznać dziecko, że będący z nim psycholog z dużą odpowiedzialnością będzie mógł pomóc mu znaleźć nowy Sens w życiu. Wypadek bowiem zawsze zmusza dziecko, a zwłaszcza, gdy doznaje ono nieodwracalnych obrażeń fizycznych (np. utrata kończyn, niedowład), do porzucenia swoich dotychczasowych marzeń, aspiracji i planów.

Od czerwca 2009 działa w Dźwirzynie k. Kołobrzegu Dom Misia Ratownika -Pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Psychologicznej dla ofiar wypadków komunikacyjnych wybudowane przez Stowarzyszenie.

Ośrodek funkcjonuje przez cały rok. Więcej informacji na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze