1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia

Gdy nie do końca umiesz bronić swoich granic: 7 sygnałów

Stawianie granic to jedna z najcenniejszych umiejętności. (ilustracja: iStock)
Co świadczy o tym, że twoje granice mogą być nieszczelne?

Oto sygnały, które świadczą o  tym, że twoje granice mogą być nieszczelne:

 1. Konflikt to dla ciebie ostateczność, ale kiedy już do niego dochodzi, jest to wielka burza z piorunami. Niby nic dziwnego –  w  końcu długo się na nią zbierało, ale potem masz jeszcze większy uraz do konfliktów i  jeszcze więcej wysiłku wkładasz w  to, by ich uniknąć.
 2. Nie wierzysz w siebie. Boisz się, że otoczenie niedługo odkryje, jak niewiele jesteś warta, i zrozumie, że wszystkie twoje sukcesy były dziełem przypadku.
 3. Trudno ci znieść myśl, że ktoś mógłby uznać cię za egoistkę, osobę małostkową, nieuczynną czy czepialską. Zrobisz wiele, by temu zapobiec.
 4. Jakoś tak się składa, że kiedy ktoś prosi cię o przysługę, zmienia termin spotkania albo chce zmienić waszą umowę, niemal zawsze ci to pasuje. A kiedy przeprasza cię za to, że o tobie zapomniał czy nie dotrzymał słowa, niepokojąco często mówisz: „Nie ma sprawy”.
 5. Twoja głowa jest pełna prawd na temat tego, co robią tzw. dobrzy ludzie (nie odmawiają, gdy ktoś ich o coś prosi, nie przedkładają swoich potrzeb nad potrzeby innych itd.).
 6. Dość często słyszysz od znajomych: „Wiem, że ty się nie będziesz na mnie gniewać” czy „Ty to zawsze zrozumiesz”.
 7. Rezygnujesz z obrony własnych granic, kiedy słyszysz: „Dla mnie to nie byłoby problemem”, „Nie ma powodu, żebyś się tak czuła”, „Przesadzasz!”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze