1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak efektywnie łączyć rolę rodzica, partnera, pracownika, przedsiębiorcy… by osiągnąć szczęście?

Jak efektywnie łączyć rolę rodzica, partnera, pracownika, przedsiębiorcy… by osiągnąć szczęście?

fot. iStock
W obecnych czasach świat pędzi naprzód, a my jesteśmy pośrodku technologicznej gonitwy. Prawdziwe szczęście to umiejętność łączenia kilku płaszczyzn życiowych tak, aby znaleźć czas na pracę, rodzinę i przyjemności dla samego siebie. Jak to osiągnąć? Rozsądnie jest mieć plan działania, który pomoże nam zachować równowagę.

Jak czuje się spełniony zawodowo biznesmen, który nie widuje swojej rodziny? Myślę, że przeżywa wewnętrzny konflikt, który zabiera mu radość życia. A jak czuje się kobieta, która poświęca cały swój czas na opiekę nad dziećmi i dbanie o dom? Prawdopodobnie czuje się sfrustrowana, ponieważ kompletnie nie realizuje się na polu zawodowym i nie ma czasu dla siebie. Jeśli chcemy realizować się w życiu wielowymiarowo, musimy zapoczątkować dobre zmiany.

Daj sobie pomóc

Długo zastanawiamy się, jak połączyć pracę z wypełnianiem domowych obowiązków. I choć wielu z nas się to nie podoba, musimy przyznać, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego sami. Jeśli chcemy się rozwijać - potrzebujemy pomocy. To jest pierwszy, podstawowy krok. Gdy po pracy będziemy zajęci praniem, sprzątaniem i gotowaniem, nie starczy nam ani czasu ani sił na naukę, hobby czy spacer z bliskimi. Najlepszym rozwiązaniem jest dzielenie obowiązków domowych z partnerem. Możemy także od czasu do czasu wesprzeć się pomocą dalszej rodziny lub kogoś, kto zadba o porządek w naszym domu. Oddaj część obowiązków innym ludziom. Zyskasz czas na poszerzanie swoich kompetencji zawodowych, a to zwiększa prawdopodobieństwo na wzrost zarobków.

Pracuj z pasją

Ponadprzeciętne rezultaty osiąga się tylko wtedy, kiedy praca sprawia radość. Chęć do rozwijania się i uczenia nowych rzeczy znacznie spada, gdy one nie są dla nas interesujące. Jeśli praca sprawia nam przyjemność, odnajdziemy w sobie motywację i determinację, aby wstać wcześniej, jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki i uczyć się więcej.

Ruszaj się

Powinniśmy uświadomić sobie, że najlepszym źródłem energii jest ruch. Zapytajmy samych siebie, jak się czujemy, gdy pójdziemy na spacer, zrobimy trening, mimo że nie zawsze znajdujemy na to ochotę… Zostało naukowo udowodnione, że podczas ruchu obniża się poziom kortyzolu (hormon stresu), a wzrasta poziom endorfin (hormony szczęścia) i dopaminy (hormon działania). Jesteśmy zatem w stanie wygenerować więcej energii niż zakładaliśmy.

Planuj

Równie ważne w procesie zwiększania efektywności życiowej jest planowanie naszych działań. Często zajmujemy się milionem spraw, które w ogólnym rozrachunku okazują się mało istotne.

Poświęć chociaż 10 minut dziennie na zaplanowanie swojego dnia lub całego tygodnia. Tak niewiele może bardzo usprawnić Twoje życie.

Zgodnie z zasadą Pareto: 20% pracy ma generować 80% efektów. Dlatego planuj i ustal priorytety. Zaczynaj dzień od najtrudniejszych zadań - rano masz najwięcej energii, aby je pomyślnie zrealizować .

Odpoczywaj

Nasz umysł jest najbardziej kreatywny, kiedy jest rozluźniony. Jak osiągnąć taki stan? Znajdź w ciągu dnia chociaż pół godziny sam na sam. Może być to spacer, medytacja lub coś, co pozwoli Ci zdystansować się od świata. Z dużym wyprzedzeniem zaplanuj swoje urlopy, chociaż raz na pół roku zorganizuj sobie nawet krótki relaks.

Badania pokazują, że nasz umysł jest dużo bardziej twórczy, jeśli dostaje odpowiednią dawkę odpoczynku od pracy. To również wpływa na nasze życiowe wyniki.

Na początku wprowadzenie tych zasad w życie może wydawać się trudne, jednakże w przyszłości zaprocentuje to satysfakcją i zadowoleniem. Zmiany wprowadzaj stopniowo, metodą małych kroków, a zanim się obejrzysz Twoje życie nabierze całkiem innych barw. Żyjemy po to, aby osiągać szczęście, dlatego musimy wyciągnąć po nie dłoń. Zadowolenie w jednej dziedzinie życia to za mało. Pełną satysfakcję poczujesz, jeśli świadomie połączysz relacje międzyludzkie, rozwój zawodowy, zdrowie, dbałość o swoje potrzeby w jedną, spójną całość. Buduj swoje szczęśliwe życie i inspiruj nim innych.

Karolina Dołęgowska, Trener Mentalny

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze