1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 Rytmów – terapia poprzez taniec i ruch

5 Rytmów – terapia poprzez taniec i ruch

Grupa osób tańczy w dużej sali, choć właściwie trudno nazwać to tańcem… Ruszają się tak, jak podpowiadają im ciała: wyginają je, tarzają się po podłodze, skaczą. Żadnych ograniczeń.

5 Rytmów według Gabrielle Roth to prosta, skuteczna i uzdrawiająca forma ruchu prowadząca do odkrycia swojego własnego, niepowtarzalnego tańca.

- Potrzeba wiele przygotowań, aby odpuścić sobie bycie poruszającym i dać się poruszać.- mówi Gabrielle Roth. - Ego nienawidzi się poddawać. 5 Rytmów stanowi zagrożenie dla ego, ponieważ nie daje się opanować ani kontrolować.

Ta praktyka jest dla każdego bez względu na wiek, kondycję fizyczną czy wcześniejsze doświadczenie. Nie uczymy się żadnych kroków, nie naśladujemy innych, nie ma niczego, co robimy dobrze czy źle. W rytm różnorodnej muzyki, czasami w ciszy, poruszamy się przez poszczególne rytmy.

- Ruch stał się dla mnie zarówno lekarstwem, jak i medytacją. Odnajdując się i uzdrawiając w tym dzikim uścisku, stałam się drogowskazem dla innych, ale nie poprzez moje ślady, lecz poprzez ich własne. Zaczęłam obserwować i w końcu nazywać łączące nas wzorce — przepływ, staccato, chaos, lirykę i ciszę. Tak zaczęło się moje praktykowanie 5 Rytmów. – opowiada Gabrielle Roth.

Każdy z rytmów ma inną jakość ruchu i energii. Tańczone razem tworzą energetyczną Falę (Wave) - medytację w ruchu.

Flowing - to kobieca, łagodna jakość, miękkie niekończące sie ruchy; to podążanie za stopami i szukanie kontaktu z ziemią, z korzeniami;

Staccato - to męska, ognista energia; to wyrażanie siebie, jasne i zdecydowane ruchy; to stawianie granic, połączenie z rytmem serca;

Chaos - rytm odpuszczenia kontroli, poddania się, puszczenia tego, co niepotrzebne; to chaotyczne, nieprzewidywalne ruchy, fuzja żeńskiej i męskiej energii;

Liryka - to twój autentyczny ruch, taniec duszy. Jeśli pozwolisz na zrzucenie tego co obciążało cię do tej pory, poczujesz lekkość, wolność, swobodę. Pojawia się przestrzeń na coś nowego;

Stillnes - cicha pustka, powolne ruchy oddechu, połączenie z twoją wewnętrzną ciszą; to jedność ze wszystkim wokół.

- Żyjemy teraz w czasach zdominowanych przez rytm chaosu. Nauczenie się jak się w nim poruszać to nasza sztuka przetrwania. Świat przenosi się z rytmu staccato, w którym był przez 2000 lat, gdzie udawało nam się ukrywać za wszelkiego rodzaju strukturami. – wyjaśnia Gabrielle Roth. – W kosmologii 5 Rytmów chaos związany jest z okresem dojrzewania. Wprowadza nas na zupełnie nowy poziom twórczego myślenia, które pochodzi z naszych głębokich intuicyjnych, instynktownych zasobów.

Praktykując taniec 5Rytmów, pogłębiamy kontakt ze swoim ciałem, odnajdujemy swoją intuicję, źródło mocy, kreatywności, radości. Mamy szansę odnaleźć zagubione, zapomniane części siebie i zintegrować je wszystkie. Uczymy się ugruntowania, bycia bardziej elastycznym i płynnym w ciele, w życiu. Otwieramy swoje serca na siebie, na innych. Harmonizujemy ciało, umysł, duszę i ducha.

W  Warszawie odbywa się pierwszy w Polsce Festiwalu 5Rytmów. Potrwa jeszcze do 2 października. Prowadzą go trzy polskie nauczycielki: Beata Eckert z Poznania, Joanna Hussakowska z Krakowa i Kasia Pugowska z Londynu.

Więcej informacji

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze