1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Bezpłatny wykład o snach

Bezpłatny wykład o snach

Sny są kopalnią wewnętrznej siły, mądrości, wiedzy o nas. Są studnią z której można wyłowić coś co nas zaskoczy, zadziwi i pozwoli poznać siebie jakimi się jeszcze nie znamy. Co mówią co tobie?

Sny odsłaniają przyczynę naszego emocjonalnego niepokoju, zawierają twórcze rozwiązanie codziennych problemów. Poprzez sny ludzie stają się świadomi tego kim rzeczywiście są – twierdził Carl Gustaw Jung, szwajcarski psychiatra i psycholog, twórca psychologii głębi. Snami zajmowano się od wieków. Świadczą o tym chociażby senniki staroegipskie. Wróżbici analizowali sny dawnych władców przed ich wyprawami na wojny. Do psychologii sny wprowadził Freud. To on powiedział, że warto się nimi zajmować, bo „sny są królewską drogą do nieświadomości”. Freud mówił o tym, że marzenia senne ukrywają nasze nieświadome życzenie. Bywa, że jest ono przez sam sen mocno ukryte. Twierdził, że sen ma treść jawną i zamaskowaną. Zadaniem terapeuty jest dotrzeć do tej ukrytej treści poprzez swobodne skojarzenia, które podaje pacjent.

Czego nie chcesz usłyszeć?

Jung w analizie snów poszedł dalej. Według Freuda sny zaspokajają pragnienia o treści seksualnej, które tłumimy. Jung poszedł do tematu szerzej, według niego sny są po to, żeby uzupełnić nasząjednostronną codzienną świadomość. Psychoanalityczka Marie-Louise von Franz, wieloletnia współpracownica Junga, która zinterpretowała 65 tys. snów, stwierdziła że sny nie odzwierciedlają naszych myśli, marzeń, planów – tak jak się powszechnie sądzi – tylko coś zupełnie odwrotnego, coś czego nie chcemy usłyszeć. Wiadomości, które niosą nam sny, są dobre dla naszego rozwoju, rozumianego jako dążenie do pełni. Tylko, że niekoniecznie dla naszego świadomego umysłu. Śni nam się coś, czego potrzebujemy, coś czego w naszym życiu brakuje. Oceniamy to natomiast z punktu widzenia naszego świadomego „ja”. Jeśli ma się ono rozwinąć, musi wzbogacić się o coś nowego. O co? Podpowiedź znajdziemy w snach.

14 listopada 2011 roku o godz. 18 w Centrum Łowicka, ul. Łowicka 12 w Warszawie odbędzie się bezpłatny wykład „Co mówią nasze sny”.

Osoby prowadzące: Anna Kotapka i Kinga Polańska-Dubij

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze