1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Siedem zasad huny – co to jest huna i na czym polega filozofia huny?

Czy znasz wszystkie zasady huny? (Fot. iStock)
Huna to starodawna filozofia stworzona przez polinezyjskich Kahunów – kapłanów i uzdrowicieli. Huna przekazywana była z pokolenia na pokolenie i ułożona według siedmiu głównych zasad.

Huna – co to jest?

Huna w języku hawajskim oznacza tajemnicę. Chodzi tu nie o sekret, ale wiedzę tajemną. Drugie znaczenie tego słowa to „drobny, delikatny”, jak pył lub morska mgła. Kahunowie byli specjalistami u dawnych Hawajczyków, ekspertami od religii, zdrowia, rzemiosł, nauki, psychologii i różnorodnych praktyk magicznych. Zajmowali się zarówno sferą ducha, jak i materii.

Stworzyli sztuczny język, dzięki któremu wiedza huny mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Chociaż ten tajemny język, opierający się na filozofii huny, stworzył podwaliny języka codziennego, sekretne podteksty pozostały niezmienione. Kahunowie przekazali siedem zasad znanych również jako 7 prawd huny, dzięki którym praktykujący hunę mogą dostrzec w zwykłej rzeczywistości rzeczy niezwykłe.

Zasady huny zgodne z filozofią huny

1. Świat jest tym, czym myślisz, że jest

Sen, nazywany rzeczywistością fizyczną, jest tworzony przez przekonania, oczekiwania, intencje, obawy, emocje i pragnienia, a także ciągłe, powtarzające się myśli i czyny. Zmieniamy go „stanami umysłu”, czyli dzięki zmianie w swoim myśleniu można zmienić swój świat. Ta zasada jest kamieniem węgielnym całej huny.

2. Nie ma żadnych ograniczeń

Tak naprawdę nie istnieją żadne realne granice pomiędzy tobą a twoim ciałem, tobą a innymi ludźmi. Wszelki podział jest iluzją. Dodatkowym znaczeniem tej zasady jest to, że nie istnieją limity tworzenia. Można więc stworzyć w tej czy innej formie, wszystko czego tylko się pragnie. Przekonanie, że nie ma żadnych ograniczeń, jest sposobem na podarowanie sobie niezmiernej wolności, lecz jego następstwem jest też pełna odpowiedzialność za swoje czyny i reakcje.

3. Energia podąża za uwagą

Filozofia huny mówi, że energia przepływa tam, gdzie przemieszczamy uwagę. Skupiona w taki sposób oddziałuje stwórczo w zależności od natury myśli, które jej towarzyszą. Koncentrowanie uwagi na czymkolwiek tworzy kanał, dzięki któremu urzeczywistniają się myśli i uczucia.

4. Chwila mocy jest teraz

Nie jesteśmy związani żadnymi wydarzeniami z przeszłością ani też postrzeganiem przyszłości. Mamy moc, aby w chwili obecnej zmienić ograniczające przekonania, by świadomie zasadzić ziarna przyszłości zgodnej z naszą wolą. Zmieniając swoje myśli, zmieniamy doświadczenia i nie istnieje żadna moc na zewnątrz zdolna powstrzymać nasze zamiary. Jesteśmy wolni w stopniu, w jakim z tego korzystamy.

5. Kochać to dzielić szczęście

Zasady huny mówię, że istoty ludzkie istnieją z powodu miłości, czy są tego świadome, czy nie. Miłość jest najpotężniejszym narzędziem efektywnego działania. Głębsze znaczenie hawajskiego słowa „aloha” (miłość) to: „bycie szczęśliwym z kimś lub czymś i dzielenie się z nim szczęściem”. W tym sensie miłość stanowi zarówno postawę, jak i działanie. To nie jest tylko uczucie czy rodzaj zachowania, ale sposób na zmianę. Miłość jest duchową mocą, która wzmaga się w miarę jak słabną osądzanie i krytycyzm. Intencja pełna miłości jest najpotężniejszą siłą duchową, jaką zna świat. Miłość wyraża się w formie błogosławieństwa, pochwały, docenienia i wdzięczności. Kiedy zaczynamy uznawać miłość, jesteśmy szczęśliwi ze względu na to, kim jesteśmy i jeszcze bardziej szczęśliwi ze względu na to, kim się stajemy. W hunie miłość związana jest z tworzeniem szczęścia.

6. Cała moc pochodzi z wnętrza


Nie ma mocy poza nami. Bóg czy Wszechświat działa na nasze życie poprzez nas. My jesteśmy aktywnymi kanałami tej mocy, a nasze wybory i decyzje zarządzają nim.

7. Skuteczność jest miarą prawdy

Ta zasada jest pragmatyczna i uczy, aby dążyć do celu w najskuteczniejszy sposób. Efektywność jest jedynym sensownym wymiernikiem prawdy. Zmierzyć ja można pytaniem: „Czy to działa?”.

Huna – przydatne książki

  • Otha Wingo, „Podręcznik Huny. Psychologia i praktyczne zastosowanie nauki Huny”, wyd. Kos.
  • Serge Kahili King, „Szaman miejski”, wyd. Kos.
  • Serge Kahili King, „Nauka huny. Bądź mistrzem ukrytego ja”, wyd. Kos.
  • Serge Kahili King, „Starożytny Hawajski Sekret. Praktyka w XXI wieku”, wyd. Illuminatio.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze