1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wymyślaj świat! - ćwiczenia na kreatywność

Wymyślaj świat! - ćwiczenia na kreatywność

fot.123rf
fot.123rf
Myślisz, że zdolnością tworzenia obdarzeni są artyści: poeci, malarze i muzycy? Nie – twórczość drzemie w każdym z nas, nawet jeśli zupełnie tego nie podejrzewamy. Sięgnij po swoją kreatywność.

1. Usiądź wygodnie albo jeszcze lepiej się połóż. Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie za 20 lat: co robisz, jak się czujesz, z kim się przyjaźnisz, gdzie pracujesz? Następnie otwórz oczy i zapisz to sobie. Będzie do czego wrócić.

2. Jeśli lubisz rysować, siądź z czystą kartką z bloku rysunkowego i stwórz na niej wizję, która rozbudzi twórczy potencjał. Naszkicuj na przykład miasto zakupoholików.

3. Weź kartkę papieru i stwórz łańcuch skojarzeń. Do wybranego słowa (takiego jak stół czy lampa) dopisz wyraz, który ci się z nim kojarzy, a do wymyślonego wyrazu kolejne skojarzenie. Taki łańcuch może wyglądać na przykład tak: piekarnik – ciepło – Słońce – gwiazda – Droga Mleczna. Postaraj się tworzyć takie łańcuchy w wolnych chwilach. Im dłuższe, tym lepiej.

4. Rozejrzyj się i wybierz zwykły przedmiot znajdujący się w najbliższym otoczeniu. To może być torba, okulary albo na przykład but. Ułóż w myślach jego definicję. Niech zaczyna się od: „Torba jest…”. Na początku będzie ci przychodzić do głowy jedynie najprostsze rozwiązanie. Po sformułowaniu tej najprostszej definicji przejdź do tworzenia następnej. Skończ dopiero, gdy uda ci się wymyślić co najmniej piętnaście.

5. Zawsze, gdy coś wydaje ci się pewne, skoncentruj się i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: a co byłoby, gdyby prawdą było coś przeciwnego? Mając do czynienia z zagadnieniem, poświęć chwilę na zorientowanie się, co w tym przypadku jest realnym problemem, a co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

6. Zadaj sobie pytanie: co byś zrobił, gdyby ten problem był dwa razy większy albo bardziej dotkliwy?

7. Zawsze możesz się zastanowić, co zrobiłby twój ulubiony bohater w tej sytuacji.

8. Jeśli masz zwierzę, rozmawiaj z nim. Opowiedz o swojej sytuacji. Zapytaj o radę – czasem trudno o lepszego stratega! Posługuj się techniką odwróconej burzy mózgów. Nie pytaj, „co zrobić, żeby zarabiać więcej pieniędzy?”, ale postaw pytanie: „co zrobić, by nie zarabiać więcej pieniędzy?”.

9. Rozwiązuj zagadki i łamigłówki. Kup scrabble albo zestaw sudoku.

10. Weź jakąkolwiek książkę z półki i otwórz ją na chybił trafił, wskazując konkretny wyraz. Następnie znajdź związek między tym słowem a problemem, nad którym się zastanawiasz.

11. Oderwij się od rzeczywistości i pomyśl czasem jak autor powieści science fiction. Co by się działo, gdyby nie było grawitacji? A może telepatia naprawdę istnieje?

12. Jeśli przed tobą ambitny cel, a ty nie wiesz, jak się do tego zabrać, zastanów się, komu przed tobą udało się coś podobnego i w jaki sposób.

13. Wspaniałe, twórcze pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach. Noś przy sobie notesik i notuj, kiedy tylko coś ciekawego przyjdzie ci do głowy. W ten sposób możesz szukać pomysłu na własną firmę albo idei, w jaki sposób spędzić wymarzone wakacje.

Danie na dobre wymyślanie

Właściwie dobrana dieta pomoże ci osiągnąć wyżyny możliwości:
  • Pieczywo pełnoziarniste stymuluje mózg.
  • Wszystkie rodzaje orzeszków (laskowe, włoskie, ziemne czy pistacje) pomagają w myśleniu i pozytywnie wpływają na nasz nastrój.
  • Orzechy włoskie w blisko 20 proc. składają się z protein, zawierają też kwasy omega 3 oraz witaminę E i B6. Stanowią doskonałe wsparcie dla systemu nerwowego. Jedzenie orzechów włoskich łagodzi takie problemy jak bezsenność czy depresja.
  • Migdały wspierają proces zapamiętywania.
  • Świeżo parzona zielona herbata poprawia nastrój i pomaga przezwyciężyć zmęczenie.
  • Jajka nie tylko są bogate w proteiny, ale także wpływają na spowolnienie starzenia się mózgu.
  • Brokuły wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu.
  • Czekolada – cóż może być lepszego? Zawarte w niej składniki poprawiają nastrój.
  • Woda pomaga myśleć efektywnie dużo bardziej niż kawa czy herbata. Normalny człowiek powinien pić co najmniej 1,5 litra dziennie, ale prawdą jest, że im więcej, tym lepiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze