1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Czy małżeństwo jest nam do czegoś potrzebne?

Czy małżeństwo jest nam do czegoś potrzebne?

Ilustracja: Arobal
Ilustracja: Arobal
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Przyrzekać sobie miłość do grobowej deski, a potem się ranić, zdradzać, oszukiwać? Wiązać się ślubem, żeby po jakimś czasie się rozwodzić? O nie, dziękujemy, małżeństwo nie jest nam do niczego potrzebne. To przeżytek. Tak mówi coraz więcej par i stosuje się do tych słów. Czy rzeczywiście małżeństwo nic dzisiaj nie daje? 

Sylwia i Filip, menedżerka w dużej korporacji i programista (ma swoją firmę), obydwoje po trzydziestce. Razem od siedmiu lat. Mają wspólne mieszkanie na kredyt, psa, oddzielne konta i auta. Rodzice (jej w długoletnim związku, jego rozwiedzeni) od jakiegoś czasu dopytują, kiedy ślub, a nawet delikatnie naciskają: bo babcia długo nie pożyje, bo wypadałoby zaprosić rodzinę, przecież oni też nas zaprosili. Oferują pomoc finansową. Ale młodzi są nieugięci. Odpowiadają: „Ślubu nie planujemy. No, może wtedy, gdy uznamy, że jest nam do czegoś potrzebny”.

– Rzeczywiście, dzisiaj małżeństwo nie oznacza tak jak kiedyś przepustki do znaczących profitów: wspólnego zamieszkania, społecznej akceptacji związku, do kredytu – mówi socjolożka, doktor Marta Bierca z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. – To wszystko można dzisiaj mieć i bez ślubu. Nic więc dziwnego, że liczba małżeństw spada. Dekadę temu zawierano ich 200 tys. rocznie, obecnie – około 180 tys. I ta tendencja jest zniżkowa nie tylko w Polsce, podobnie jest w Europie Zachodniej.

Żeby tradycji stało się zadość

Według socjolożki przyczyn tego zjawiska należy upatrywać także w indywidualizacji stylów życia. Pokolenie lat 70. żyło dość przewidywalnie – ślub po dwudziestce, dzieci, praca w jednej firmie. Teraz, między innymi pod wpływem wzorców z Zachodu, nie spieszymy się ze ślubem – według GUS polski pan młody ma średnio 29 lat. To i tak nie najgorzej, bo w Niemczech i we Francji ma on 33 lata, a w Szwecji 36! Panny młode są średnio o dwa lata młodsze.

Psychoterapeuta Michał Pozdał z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS: – Decyzja o zamążpójściu przesunęła się o całą dekadę. To część szerszego zjawiska, które psychologia nazywa wschodzącą dorosłością. Polega ono na tym, że młodzi długo szukają swojego miejsca w ponowoczesności i wobec zmian na rynku pracy, dotykających w sposób szczególny osoby w wieku od 18 do 30 lat. Ludzie z tego pokolenia eksperymentują z rolami w sferze zawodowej, rodzinnej, uczuciowej. Przeciąganie decyzji o małżeństwie to tylko jedna z ich postaw w zmiennym świecie, w jakim przyszło im żyć.

Spadek liczby zawieranych małżeństw w Polsce ma też związek z malejącą rolą Kościoła. Wprawdzie około 80–90 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący, ale dane dotyczące uczestnictwa w nabożeństwach są dużo niższe, zwłaszcza wśród młodych i w środowiskach wielkomiejskich. Tradycja wygrywa jednak, gdy na świat przychodzi dziecko: ludzie decydują się na ślub, chrzest.

– Społeczne oczekiwanie, żeby wszystko odbyło się po bożemu, bierze górę na wsiach i w południowo-wschodniej Polsce – mówi socjolożka Marta Bierca. – Ślub jest potrzebny, żeby zadośćuczynić silnie zakorzenionej tam tradycji. Co ciekawe, coraz więcej jest małżeństw powtórnych. Kiedyś stanowiły 10 proc. wszystkich zalegalizowanych związków, teraz – prawie 20. Wygląda na to, że małżeństwo nie jest już wydarzeniem na skalę życia. Można mieć ich kilka albo nie mieć wcale. Wydaje mi się, że ludzie nie legalizują związków także dlatego, że zbrzydła im nie tyle sama instytucja małżeństwa, ile dominujące wzorce z nią związane: kościelna ceremonia, wystawne wesele. Są praktyczni. Jeżeli ślub – to ze względu na konkretne korzyści.

Bo prawo chroni rodzinę

Zofia (nauczycielka angielskiego) i Błażej (ekonomista), lat 31, są ze sobą od liceum. Mają synka (dwa latka) i przekonanie, że nawet w Polsce da się spokojnie żyć bez ślubu. Błażej: – Bez większych problemów dostaliśmy kredyt na mieszkanie. Każde z nas ma swoje konto, a ja założyłem trzecie, na które oboje wpłacamy co miesiąc określoną sumę (taką samą) na codzienne wydatki, stałe opłaty. Zofia: – Wszystko da się ustalić, jak się tego naprawdę chce. Do tego niepotrzebny jest ślub.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści formalno-prawne wynikają z małżeństwa.

– Dotyczą one wielu praktycznych kwestii – wyjaśnia radczyni prawna Lidia Radlińska – jak możliwość działania w imieniu małżonka bez konieczności udzielania pełnomocnictwa w sytuacjach określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jednym z ważniejszych skutków zawarcia małżeństwa jest uporządkowanie spraw majątkowych. Kodeks precyzyjnie reguluje, co jest objęte małżeńską wspólnością majątkową, a co nie. To istotne nie tylko w trakcie trwania małżeństwa, ale też ułatwia podział majątku w przypadku rozstania. Należy również pamiętać o obowiązku alimentacyjnym, który spoczywa na małżonkach nawet po rozwodzie. Mąż i żona dziedziczą po sobie z mocy prawa i przy spełnieniu odpowiednich formalności są zwolnieni z podatku od spadków (podobnie zresztą jak i podatku w przypadku darowizny). Konkubenci zaś mogą dziedziczyć tylko na podstawie testamentu i nie przysługuje im zwolnienie od podatku. Małżonkowie mogą ponadto wspólnie rozliczać się z fiskusem, co w określonych sytuacjach wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Do małżeństw adresowanych jest ponadto wiele programów społecznych, jak na przykład Rodzina na swoim czy Rodzina plus.

Korzyści formalno-prawne są więc niebagatelne.

Ale chodzi o coś więcej, o korzyści, nazwijmy je – więziotwórcze. Czy małżeństwo ma tu przewagę nad wolnymi związkami?

Ewa Chalimoniuk, psychoterapeutka z Laboratorium Psychoedukacji: – Małżeństwo stabilizuje związek, co widać szczególnie wtedy, gdy para przechodzi kryzys. Formalna więź sprawia, że nie da się go skończyć z dnia na dzień, daje czas do namysłu, co z tym kryzysem zrobić. Można pójść na terapię, rozwiązać problem i przejść na inny etap związku albo podjąć decyzję o separacji, a może w końcu o rozwodzie. Ale jest czas na przemyślenie, na ochłonięcie, opanowanie emocji, na uporządkowanie umysłu, który podpowiada różne scenariusze. Na zastanowienie się, co rozstanie oznacza dla naszego poczucia bezpieczeństwa, komfortu, naszych dzieci, a także nad bardziej praktycznymi sprawami: jak podzielić się majątkiem, opieką nad dziećmi, gdzie mieszkać. Formalny związek utrudnia nieprzemyślane decyzje, bo trudniej tak po prostu spakować walizki i wyjść. Działa jak taki zwalniacz, hamulcowy.

Podobnie uważa Michał Pozdał: – To taki naturalny bufor, zapora przed pochopnym rozstaniem. W momencie kryzysu może wzbudzić refleksję: „To po co było to wszystko, te przysięgi, obietnice, plany?”.

Ilustracja: Arobal Ilustracja: Arobal

Daje poczucie bezpieczeństwa

Anna (lekarka, mama sześcioletniej córki, lat 37) i Wojtek (właściciel firmy z branży spożywczej, ojciec trójki dzieci, lat 42), razem od dwóch lat. Ślub? W życiu! Już brali, Wojtek nawet dwa razy. Kochają się, a papier może tylko wszystko zepsuć. Anna: – Po tym, co przeszłam, nie chcę deklarować się na całe życie. Wojtek: – Nie oszukujmy się, nie można ufać nawet sobie, a co dopiero drugiemu człowiekowi.

Z tym właśnie mamy dzisiaj problem. Ewa Chalimoniuk w swoim gabinecie słyszy często: „Nie chcę małżeństwa, bo nie jestem w stanie zawierzyć mu do końca”. Mówią to na ogół ludzie, którzy nie mają doświadczenia, że bliska więź daje poczucie bezpieczeństwa, albo ci, dla których wzorzec małżeństwa okazał się niestabilny, dramatyczny. – Problem zaczyna się wtedy, gdy druga osoba z tej pary ma inne doświadczenie, chce formalizacji związku, bo w nieformalnym nie czuje się bezpiecznie. Wtedy frustracja jednej ze stron atakuje związek. I zaczyna się walka. Jedna osoba naciska, druga się broni.

Według psychoterapeutki ta walka nic nie da. Zwłaszcza jeśli ktoś wyniósł z dzieciństwa doświadczenie, że bliska więź z rodzicami była zniewoleniem, nadużywała go jako osobę. Nawet jeśli ten ktoś jest tego świadomy – a większość na ogół nie jest – to naciskanie na niego może spowodować, że będzie bał się małżeństwa jak ognia. Ma bowiem wdrukowany lęk, że znowu ktoś będzie miał nad nim taką władzę, jaką mieli rodzice. Zależność kojarzy mu się z czymś okropnym i rodzi chęć ucieczki. Propozycja ślubu jest dla niego często nie do przyjęcia. Czasem jednak bywa, że zrozumienie i uszanowanie lęków partnera z równoczesną deklaracją: „Poczekam, aż będziesz gotowa, bo ja jestem” – może zmniejszyć te obawy. Zrozumienie, miłość i czas służą zmianie. Presja natomiast wzmacnia mechanizm ucieczki lub uległość, co dobrze nie rokuje.

Ewa Chalimoniuk: – Ludziom, którzy boją się ślubu, mówię: „Przecież istnieją rozwody”. To zdanie otwiera im oczy, przynosi ulgę. Gdy na siebie nie naciskamy, tylko rozmawiamy, dajemy sobie czas, to możemy pomalutku budować zaufanie i w rezultacie stworzyć stabilny, kochający się związek. Znam dojrzałych ludzi, którzy wzięli ślub na wieść o tym, że ślub bierze ich córka. Na pytanie: „Po co?”, odpowiedzieli: „A właściwie dlaczego nie? Przecież i tak jesteśmy razem”.

Według psychoterapeutki decyzja tej pary jest takim symbolicznym powiedzeniem: „Już się ciebie nie boję. Już mi nie zagrażasz. Już ci ufam”. Budujemy razem coś stabilnego, stałego, dającego poczucie bezpieczeństwa. Z jej praktyki terapeutycznej wynika, że taka deklaracja bywa bardzo trudna dla części osób nastawionych konsumpcyjnie, wybierających życie od przygody do przygody, od ekscytacji do ekscytacji. Okazuje się jednak, że gdy naprawdę się zakochują, to nie myślą o swojej wolności, tylko mają nadzieję, że ukochany odwzajemni uczucie i nigdy ich nie opuści. A jak opuszcza, to wpadają w depresję.

– Paradoksalnie odchodzą często te osoby, które na początku chciały małżeństwa, ale postawa asekuracyjna drugiej strony utwierdza je w przekonaniu, że partnerowi na nich nie zależy. Mówią: „Całe życie słyszałem, że sama sobie radzisz, więc odchodzę, bo spotkałem fajną dziewczynę, której jestem potrzebny, a ja chcę być potrzebny”. Świadoma i przemyślana decyzja o małżeństwie kończy iluzję, że za rogiem czeka ktoś fajniejszy, kto mnie bardziej uszczęśliwi. To akt odpowiedzialności za drugą osobę i za związek. Oznacza nie tylko miłość, ale też zgodę na pewne ograniczenia wolności. Niedojrzałością jest bowiem utożsamianie szczęśliwego związku tylko z motylami w brzuchu, dobrym seksem, ekscytacją. I oczekiwaniem, że masz mi dać przyjemność, a jak nie, to do widzenia.

Ważny punkt odniesienia

Kasia i Piotr, 30-latkowie, kostiumografka i dziennikarz. Zarzekają się, że ślubu nigdy nie wezmą. Jedno przed drugim wylicza dlaczego: – Bo to czysta hipokryzja – przysięganie, że cię nie opuszczę aż do śmierci, a potem zdrady, rozwód. Bo nie chcemy robić czegoś tylko dlatego, że tak wypada. Bo nikt nam nie będzie mówił, jak mamy żyć. Bo ślub to konwenans, który nic nie zmienia, a w dodatku dużo kosztuje.

Czy aby na pewno ślub nic nie zmienia?

– Ślub to rytuał przejścia, czyli wydarzenie, które rozpoczyna i kończy jakiś etap w życiu – mówi Michał Pozdał. – Niesie w sobie informację dla osób z danej społeczności: dziadków, rodziców, przyjaciół, znajomych, że od tego momentu mają inaczej nas traktować. Wbrew pozorom bardzo tego potrzebujemy. Inną funkcją takiego rytuału jest to, że staje się punktem odniesienia, pozwala patrzeć na życie z tej perspektywy, wracać do tego wydarzenia, celebrować je, jednoczyć wokół kolejnych rocznic wspólnotę rodzinną.

Michał Pozdał pracuje jako terapeuta ze starszymi osobami (po 65. roku życia). Zauważył, jak pod wpływem rozmów z tymi ludźmi zmieniło się jego myślenie na temat małżeństwa. Oni, opowiadając mu o swoim życiu – a są na etapie podsumowań – często mówią: „Aha, to było ileś lat przed ślubem, a to ileś lat po”. Ślub staje się dla nich ważnym momentem granicznym, do którego się odwołują, który nadaje strukturę ich życiu.

– Myślę, że jako młodzi ludzie nie zauważamy, że potrzebujemy takich punktów odniesienia. Znam wiele osób, które w młodości deklarowały, że nie chcą zawierania małżeństwa, a po jakimś czasie zaczynają się o to upominać w swoich związkach. Wychodzi to często w terapii par, które się nie pobrały, a które po latach tego żałują.

To paradoks, że prawa do legalizacji związków domagają się w Polsce pary homoseksualne, które nie mają takiej możliwości, a pary heteroseksualne, mogące wziąć ślub w różnej formie, przed tym się wzbraniają.

– Pary homoseksualne walczą w ten sposób o równe prawa, ale myślę, że formalny ślub to dla nich coś więcej. To symboliczny moment na poziomie indywidualnym: złączenia się, i społecznym: nadania znaczenia swojemu związkowi – mówi Michał Pozdał. – Po to większość z nas formalizuje związki. Choć może nie brzmi to najlepiej, małżeństwo to też forma długofalowej inwestycji w nasze bezpieczeństwo, przyszłość. Zataczamy w życiu koło: jako dzieci potrzebowaliśmy opieki i tej opieki będziemy potrzebować jako seniorzy. Dobrze jest mieć się na kimś oprzeć. A my tak bardzo tę prawdę wypieramy.

Osłabia samotność, wzmacnia bliskość

– Po co małżeństwo katolikom? – pytam księdza i terapeutę par Jacka Prusaka. – Jeśli przez małżeństwo rozumiemy trwały związek, to katolikom małżeństwo jest potrzebne do tego samego co niekatolikom i wszystkim innym osobom – żeby nie być samemu ze swoją samotnością. Bo wspólnie dzielona samotność staje się wspólnie przeżywaną bliskością. Dla katolików, którzy przyrzekają sobie nawzajem przed Bogiem wierność w związku, małżeństwo to także ich wspólny sposób na uświęcanie się i przeżywanie wiary. Małżeństwo jest więc z jednej strony drogą do bycia z drugą osobą i gotowością do założenia rodziny, ale z drugiej strony – drogą do bycia w więzi z Bogiem.

Dopytuję, czy katolikom ślub potrzebny jest do tego, żeby nie żyć w grzechu.

– To niewłaściwe podejście do małżeństwa, bo sprowadza ten sakrament do licencji na seks. Oczywiście, Kościół naucza, że seksualność powinna być przeżywana w związku małżeńskim ze względu na to, co w ten sposób ludzie mogą sobie dać. Seks to jednak nie rozrywka i przerywnik między innymi aktywnościami, tylko akt cementujący i pogłębiający związek. A sprowadzanie małżeństwa katolickiego do sankcjonowania seksu jest niezrozumieniem teologii małżeństwa. Bóg nie jest przeszkodą w miłości, tylko jej potwierdzeniem.

– To o czym świadczy fakt, że około 40 proc. wierzących bierze rozwód?

– O tym, że ludzie, nawet jeśli są wierzący, mają nierealistyczne oczekiwania związane z małżeństwem. Chcą, żeby dało im prawo do wolności, do przeżywania intensywnych uczuć, a nie chcą wziąć wynikającej z małżeństwa odpowiedzialności za drugą osobę oraz za własne ograniczenia.

– Ale też oczekują, że ślub kościelny zwiąże ich bardziej niż cywilny.

– To magiczne myślenie, wynikające z tego, że ludzie nie wiedzą, w czym biorą udział. Przysięgają sobie nawzajem, a nie Bogu czy księdzu. Boga proszą o pobłogosławienie tego związku, biorąc Go na świadka złożonej sobie obietnicy. Nie można swoich spraw przerzucić na Boga, myśleć: „Mamy papier i wszystko samo się ułoży”. Albo że papier wszystko zabiera. Małżeństwo, nawet kościelne, nic samo nie da i niczego nie odbierze. Może pomóc ludziom, a nie ich wyręczać.

Ilustracja: Arobal Ilustracja: Arobal

Coś stałego w zmiennym świecie

Ewa Chalimoniuk zaznacza, że małżeństwo nie jest dla wszystkich. Wymaga – po pierwsze – świadomości, że problemy w związkach mogą wynikać także z dziecięcych traum lub przeszłych destrukcyjnych związków. Po drugie – uporania się z destrukcyjną przeszłością. I po trzecie – ciągłej uważności i wysiłku, by nie przenosić starych wzorców i oczekiwań na małżonka.

– Są ludzie, którzy zawsze zostawiają drzwi uchylone, żeby w razie czego móc uciec. A to nie rokuje dobrze relacji, ponieważ bardzo trudno ją budować, kiedy jedna osoba wciąż się asekuruje. Trudniej nawet na poziomie materialnym, bo ludzie wtedy nie inwestują w część wspólną, tylko każdy w swoją.

Michał Pozdał: – Żyjemy w czasach bardzo dużej wolności, niezależności i to jest wspaniałe. Właściwie nic nas nie wiąże, nawet małżeństwo, bo może się rozpaść i często się rozpada. Ale mimo wszystko na poziomie symbolicznym i emocjonalnym potrzebujemy więzi z drugim człowiekiem. Nie jestem wielkim fanem ślubów, ta wizja do mnie nie przemawia, ale wiem, że wielu osobom ten akt jest bardzo potrzebny. Daje poczucie czegoś stałego w tym zmiennym świecie.

Marta Bierca: – W Polsce, gdzie nie ma ustawy o związkach partnerskich, małżeństwo to dobre rozwiązanie, bo reguluje prawa dwojga ludzi. Ale myślenie, które dominowało jeszcze kilkadziesiąt lat temu, że będziemy ze sobą do grobowej deski, odchodzi do lamusa, ustępuje myśleniu praktycznemu. Zmienia się rola kobiet i mężczyzn, zmienia się charakter małżeństwa. Nie zatrzymamy tych procesów. Trzeba więc poszerzyć definicję małżeństwa, bo w dzisiejszych czasach to już nie musi być związek sakramentalny ani związek kobiety i mężczyzny. To ciekawy moment. Zakwestionowaliśmy stare wzorce, a nowych jeszcze nie wypracowaliśmy. A może jedynym nowym modelem będzie dowolność?

●●●

Sylwia i Filip właśnie spodziewają się dziecka. Synek odziedziczy imię – Wincenty – po dziadku Sylwii. A nazwisko? Po mamie? Tacie? A może jednak bardziej sprawdzi się dwuczłonowe? Tu rodzice mają spory problem. Więc chyba jednak zdecydują się na ślub. Przecież mówili, że wezmą, jak będzie im potrzebny.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Psychologia

Ghosting – co to dokładnie jest? Jak reagować na takie zakończenie relacji?

Ghosting powoduje wiele przykrych uczuć. Jak reagować, gdy ktoś kończy relację w tak egoistyczny sposób? (fot. iStock)
Ghosting powoduje wiele przykrych uczuć. Jak reagować, gdy ktoś kończy relację w tak egoistyczny sposób? (fot. iStock)
Choć to niedojrzała i tchórzliwa praktyka, to zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że ktoś przestaje dzwonić i odpowiadać na SMS-y po drugiej czy trzeciej randce. Amerykanie, którzy lubią mieć wszystko nazwane, wymyślili nawet na to określenie „ghosting” (od „ghost” – duch). Gorzej, że – jak pisze Hanna Samson – niektórzy uważają to bezsensowne zagranie za dobrą metodę zakończenia stałego związku.

Ghosting - co to jest i jak wygląda w praktyce?

Scenariusz zwykle jest podobny: poznali się na imprezie lub przez Internet, poszli do łóżka, było super, potem spotkali się jeszcze raz czy dwa, czasem nawet snuli wspólne plany, a potem on nie daje znaku życia. Ona czeka – jeden dzień, drugi, tydzień – nic, zero telefonów, e-maili, SMS-ów. Zniknął niczym duch. Jako najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie przychodzi jej do głowy, że na pewno zginął w wypadku... Bo jak inaczej zrozumieć to zniknięcie, którego nic nie zapowiadało? Ale jednak nie, żyje, widać jego aktywność na Facebooku. Nie odpowiada tylko na jej wiadomości i nie odbiera od niej telefonów – jeśli przypadkiem ona ma jego numer komórki. Podobne katusze przeżywa zresztą także wielu mężczyzn, choć mniej otwarcie się do tego przyznają. Ghosting to bardzo przykre przeżycie.

Sylwia, lat 34, prawniczka, wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało. – To niemożliwe! – powtarza przez łzy. – Przecież było świetnie, umawialiśmy się na wspólny wyjazd, zrobiłam rezerwację, mówił, że z nikim nie było mu tak fajnie. On nie mógł mi tego zrobić! – Ale zrobił – stwierdzam. – Dlaczego? Co ze mną jest nie tak? – pyta zrozpaczona.

No właśnie, tak jest najczęściej. Zamiast się zezłościć na faceta, który nie miał odwagi powiedzieć, że to koniec, szukamy w sobie winy za nie swoje grzechy. Co zrobiłyśmy nie tak? Jaki popełniłyśmy błąd? Czym go zniechęciłyśmy do siebie? Ghosting jest perfidny, bo nie pozwala zrozumieć, co się stało oraz jakie są jego przyczyny. Nie mamy szansy, by zapytać o powody, jesteśmy zdane na własną fantazję. Stawiamy dziesiątki hipotez, zatruwamy się tą historią miesiącami i ostatecznie stanowi ona dla nas dowód, że to my nie jesteśmy dość dobre, to my nie potrafimy stworzyć związku i jesteśmy generalnie nieudane. A on? A on już dawno jest gdzie indziej i nie zawraca sobie głowy naszymi uczuciami.

Może nie z tobą coś jest nie tak, ale z nim? – podrzucam Sylwii. – Tak? To powiedz mi, dlaczego to zrobił? Dlaczego mówił, że jest mu ze mną fajnie? – odpowiada. – Może było mu fajnie, ale nie chce się angażować?Dlaczego?Może ma żonę i dzieci? Albo dziewczynę? – mówię w końcu. – No wiesz!No wiem, że to się zdarza. A ty wiesz o nim tyle, ile ci powiedział. – A jeśli nie ma żony ani dziewczyny? – drąży Sylwia. – Może spotyka się z wieloma dziewczynami równolegle, by podbudować swoje ego. Czuje się atrakcyjny, bo tyle kobiet zdobywa! Zobaczył, że się angażujesz, a on nie jest zainteresowany związkiem, wystarczy mu jedno lub dwa spotkania. Gdyby powiedział ci, że tak z nim jest, pewnie straciłby w twoich oczach…Albo bym chciała go zmienić! – zaczyna odzyskiwać poczucie humoru. – No właśnie! Wiedział, co robi, znikając bez słowa!

Śmiejemy się, ale tak naprawdę nie ma w tym nic zabawnego. Jeśli angażujesz się emocjonalnie w relacje z facetem, o którym nic nie wiesz, niesie to ze sobą ryzyko zranienia. Jeśli jesteście ze wspólnego środowiska, macie wspólnych znajomych, to po pierwsze – wiesz o nim więcej, a po drugie – nie tak łatwo będzie mu zniknąć, stosując taktykę ghostingu, nie narażając się na ostracyzm.

Ghosting - psychologia „podłego rozstania”

Znajomości z Internetu mają to do siebie, że sprzyjają niebraniu za nie odpowiedzialności, nawet jeśli spotkacie się w realu. Zresztą, co to za real, jeśli nie znacie swoich znajomych, wiecie o sobie tylko tyle, ile opowie druga strona? To nadal nie jest znajomość z prawdziwego życia. I nawet jeśli jedna ze stron uważa, że znalazła odpowiedniego partnera, druga może chcieć poszukiwać dalej, bo kto wie, czy z następną osobą nie będzie jeszcze lepiej?

Niedawne badania użytkowników jednego z popularnych portali randkowych wykazały, że blisko 80 proc. z nich przyznaje, że dopuściło się ghostingu. Dwa lata wcześniej takich osób było o 60 proc. mniej! Wygląda na to, że ghosting staje się modną metodą kończenia znajomości, na którą już nie mamy ochoty. A w dodatku wygodną – choć jedynie dla tego, kto znika. Nie musi się tłumaczyć, uzasadniać swojej decyzji ani konfrontować się z uczuciami drugiej strony. Nie musi zajmować się zarzutami, że zawiódł jej oczekiwania albo że stwarzał pozory. Nic nie musi, po prostu znika, a druga strona niech sama sobie radzi. Zdarza się nawet, że osoba, która znika, uważa, że jest w porządku. Nie dręczą jej wyrzuty sumienia. Nie oskarża się o egoizm ani brak empatii. Wręcz przeciwnie, uważa, że jej zachowanie świadczy o delikatności i trosce o drugą osobę, podając to jako główne przyczyny ghostingu. Wybiera zniknięcie, zamiast otwartej odmowy kontaktu, bo nie chce sprawiać nikomu przykrości! Ale przecież sprawia! Unika konfrontacji z uczuciami drugiej strony, ale one od tego nie wygasają. Wybiera łatwe dla siebie rozwiązanie – ghosting – skazując drugą stronę na domysły, co utrudnia jej zamknięcie sprawy.

Ryzyko ghostingu jest, niestety, wpisane w znajomości internetowe czy imprezowe. Niepokojące jest to, że zdarza się również w długotrwałych związkach, których końca, przynajmniej dla jednego z partnerów, nic nie zapowiadało.

Eliza, lat 47, oddana swojej pracy scenografka, od blisko 20 lat była w związku z dwa lata młodszym Piotrem. Mieszkali osobno, co było ich wspólnym wyborem, spotykali się raz u niej, raz u niego, chodzili razem do teatru i na imprezy, wspólnie spędzali wakacje, ich rodziny się znały i lubiły, no po prostu dobry związek, w którym Eliza chciała przeżyć resztę życia. Piotr był czuły, oddany, troskliwy, mieli wspólne zainteresowania, rytuały i poczucie humoru, które sprawiało, że często rozśmieszali się nawzajem i lubili ze sobą przebywać. Taki związek nie trafia się często i obydwoje to doceniali. Piotr mówił wiele razy, że kocha Elizę i jak się cieszy, że na siebie trafili. Aż nagle przestał dzwonić, nie odbierał też telefonu. Eliza najpierw myślała, że jest bardzo zajęty, bo miał jakiś nowy projekt w pracy, ona też była zajęta, więc nie robiła problemu. Potem się zjawił. Przywiózł jej książki, które były u niego w domu, bo robił porządki i postanowił jej oddać. Nie wzbudziło to jej podejrzeń, sama nieraz domagała się zwrotu. Wydawał się stęskniony, planowali wspólne wakacje, miał kupić bilety. I znowu zniknął. Dzwoniła do niego kilka razy, nie odbierał, pisała SMS-y i nic, pomyślała, że może ma depresję, zaczęła się niepokoić, pojechała do niego, ale nikt nie otworzył, choć w domu paliło się światło. Miała swoje klucze, ale Piotr dorobił nowy zamek, co też jej nie zdziwiło, bo wspominał o włamaniach na osiedlu. Zadzwoniła do matki Piotra, ale ta nie wiedziała, co się z nim dzieje. Znów dzwoniła do niego kilka razy, w końcu ktoś odebrał telefon. – Piotr nie może rozmawiać, bo się kąpie. Mówi żona, czy coś przekazać? – Eliza pomyślała, że to żart. – Proszę przekazać, że druga żona się o niego niepokoi. – Przekażę – powiedziała kobieta i się rozłączyła.

I znowu cisza. Eliza wysłała SMS-a, zadzwoniła i nic. Po kilku dniach zatelefonowała do pracy i dowiedziała się, że Piotr wyjechał w podróż poślubną do Norwegii. Nie była w stanie uwierzyć, nie wiedziała, jak sobie z tym poradzić, łudziła się, że to głupie żarty, ale fakty były faktami. Piotr nie dzwonił i nie odbierał telefonu. W końcu Eliza też przestała dzwonić. Dotarło do niej, że Piotr naprawdę ożenił się z inną kobietą. Zaczęła się obwiniać, że była nieuważna, zbyt zajęta sobą. I pewnie coś w tym było, co nie zmienia faktu, że po 20 latach Piotr zniknął jak duch. Bez uprzedzenia i bez żadnych wyjaśnień. Bez słowa.

Ghosting podszyty tchórzem - jak reagować?

Wpadli na siebie przypadkiem po roku, usiedli w kawiarni. Piotr krótko wyjaśnił, że nie wiedział, jak jej o tym powiedzieć. Nagle poczuł, że chce założyć rodzinę, mieszkać razem, mieć dziecko. Nie chciał jej ranić, bo ona już pewnie nie mogła mieć dziecka, zresztą nigdy nie chciała. On też, ale to się zmieniło. Poznał młodszą kobietę i rozpoczął nowe życie.

Nie chciałem cię ranić – powtórzył. – I myślisz, że mnie nie zraniłeś? – zapytała Eliza, która z tą raną borykała się przez rok. Przecież wiedział, że rani, ale nie miał odwagi skonfrontować się z uczuciami Elizy. Wolał zniknąć jak duch. A może raczej jak tchórz?

Nieraz słyszałam o kończeniu związku SMS-ami i już to wydawało mi się absurdalne. Czy szacunek dla drugiej osoby i dla tego, co nas łączyło, nie wymaga osobistego poinformowania o swojej decyzji? I pozwolenia, by ta osoba wyraziła to, co czuje, skoro to ja jestem adresatem tych uczuć? Mamy prawo zmieniać zdanie i podejmować decyzje niezgodne z oczekiwaniami bliskich osób, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi ponosić ich konsekwencje. Również takie, jak zmierzenie się z uczuciami innych. Ghosting, chowanie głowy w piasek nie zmniejszają cierpienia do niedawna bliskiej osoby, a wręcz przeciwnie. Zostawia ją w poczuciu krzywdy i bezradności, nie pozwala zrozumieć, co się stało i jak sobie z ghostingiem poradzić. Można zerwać kontakty po uczciwym rozstaniu, ale zerwać je przed rozstaniem, to zadbać o własny komfort kosztem drugiego człowieka.

Towarzyszyłam Elizie przez rok, nim znów nabrała zaufania do siebie i ludzi. Ale podobnych historii znam więcej. Mówię wtedy oszołomionym kobietom, które nie mogą uwierzyć, że to koniec, magiczne zdanie: „Jeśli to była miłość, to tak się nie skończy”. To zdanie daje nadzieję, ale w psychologii ma też drugie dno, które wyłania się, gdy on wybiera ghosting i nie wraca – skoro nie była to miłość, to nie ma czego żałować.

Newsletter

Psychologia, związki, seks, wychowanie, świadome życie
- co czwartek przegląd najlepszych artykułówZapisz się

 1. Psychologia

Kobieta wyzwolona i domator – jak się rozwijać w związku, kiedy się różnimy?

Kiedy zauważymy, że „jedziemy” jednymi tylko torami, warto mieć odwagę żeby powiedzieć partnerowi, że czegoś mi brakuje, że coś bym chciała. (Fot. iStock)
Kiedy zauważymy, że „jedziemy” jednymi tylko torami, warto mieć odwagę żeby powiedzieć partnerowi, że czegoś mi brakuje, że coś bym chciała. (Fot. iStock)
Wyobraźmy sobie, że kobieta z tego przykładowego związku jest osobą aktywną, ciągle coś wymyśla, jeździ, poznaje, rozpoczyna. Mężczyzna, który traci dla niej głowę, to domator, lękający się zmian. Zachwyca się, że ona jest taka ruchliwa i sobie fantazjuje, że będzie wspaniałą żoną, matką i będą tworzyć cudowne domowe ognisko.

Na początku, kiedy jest jeszcze fascynacja, zazwyczaj wszystko idzie gładko. Kobiecie przez chwilę odpowiada klimat domowy, a mężczyzna od czasu do czasu daje się namawiać na wypady za miasto. W wersji idealnej, gdyby mieli dość siły wewnętrznej, on mógłby odkryć w sobie chęć większego działania w strefie erosa - dostać skrzydeł i robić rzeczy, których sam nigdy nie miał śmiałości nawet zacząć. Z kolei kobieta mogłaby odkryć, że nie musi być zawsze silna i działająca, tylko czasem może usiąść sobie w fotelu albo zrobić pyszny makaron i odczuwać z tego powodu radość i odprężenie. Taki rozwój wypadków w życiu nie zdarza się jednak często. Można założyć, że ten układ po fazie zakochania będzie przechodził kryzys. Jeżeli mężczyzna nie będzie w stanie przejść swojego progu na to, żeby być bardziej aktywny ani też nie zmusi kobiety, żeby była bardziej bierna, zacznie się między nimi walka.

Takie trudności są czasem nie do pokonania. Może się okazać, że dla mężczyzny z naszego przykładu ten związek jest za słabą siłą, żeby zaczął działać. Nie wyrwie go z poczucia, że on się nie nadaje się do ekspansji. Może został wychowany w rodzinie, w której ojciec był całkowicie podporządkowany matce. Jego kobieta też wcale nie musi się pod jego wpływem uspokoić. Może w jej rodzinie i matka, i wszystkie babki były aktywne. Za tym zwykle kryje się jawna lub ukryta krytyka przeciwstawnego modelu. Kobieta mogła słyszeć coś takiego - „Żebyś nie była taka jak ta Kryśka, co już z trzecie dziecko ma i nic z życia, zobaczysz, jak skończysz tak jak ona, to facet cię wystrychnie na dudka a ty będziesz siedziała w domu w garach”. Cały system takich przekonań rodzinnych, ale też kulturowych skutkuje ograniczeniami, które blokują, ograniczają nasz rozwój. Jeśli dla mężczyzny z naszego przykładu ważne jest, by zacząć działać na zewnątrz, jest duża szansa, że gdy rozstanie się z tą, za chwilę zakocha się w podobnej kobiecie. Pozna ją, kiedy właśnie u cioci lepi pierogi ale za chwilę oświadczy mu, że wybiera się w podróż dookoła świata. To będzie jego kolejne podejście i może się okazać, że jest ono łatwiejsze niż poprzednie, bo będzie już w innym punkcie swojego rozwoju.

Co robić, kiedy wchodzimy w fazę trudności, konfliktów i nasz związek zaczyna wyglądać beznadziejnie? Gdy nie ma energii, aby zmienić związek, ani żeby z niego wyjść, pojawia się stan depresji albo zaczynamy szukać innego partnera lub partnerki. Czasem różnica między ludźmi jest za duża a indywidualne progi za wysokie, żeby w danym związku coś się dopełniło. W każdym jednak czegoś się uczymy, coś integrujemy. Bo to, na jakiego trafiamy partnera, zależy od tego w jakim punkcie rozwoju jesteśmy. Czasami warto jest dopuścić do siebie myśl, że to nie partner jest paskudny, tylko może to, co mnie w nim denerwuje, jest dla mnie czymś ważnym. Może warto zastanowić się dlaczego dostaję szału, bo on tylko ciągnie mnie do łóżka. Może uważam, że w życiu powinnam tylko poświęcać się rodzinie i w związku z tym daję dużo przestrzeni na wymiar miłości zwany caritas, a seks zaniedbuję? Taki kierunek myślenia jest najbardziej rozwojowy, ale także najtrudniejszy, bo konfrontuje nas z naszymi kompleksami, ograniczeniami. Zmusza nas do tego, żebyśmy zrobili coś więcej niż tylko zmienili partnera. Do takiego myślenia zachęcałabym w sytuacji, kiedy podobny układ powtarza nam się w kolejnym związku.

Czasem jest tak, że potrzebujemy innego partnera, bo z obecnym już niczego nowego, ważnego dla nas nie doświadczymy. Podam przykład. Wchodzę w związek z mężczyzną, który odkrywa przede mną wspaniały świat seksu i jest mi cudownie. On natomiast poznaje przy mnie co to znaczy być kochanym, zaopiekowanym, wspieranym. Przez jakiś czas wszystko jest super, ale nagle stwierdzam, że to już, że on nic więcej przede mną nie otworzy, a ja też nie mam mu już nic więcej do dania. To jest ten moment, że pewne jakości się dopełniają i albo pojawi się coś nowego, co będziemy odkrywać w tym związku, albo zaczną nas fascynować inni partnerzy. Cały czas mówimy o wymiarach indywidualnych, natomiast pozostaje jeszcze pytanie jak to działa w związku jako całości, bo pewne obszary są wspólne dla nas obojga. Często pary mówią - my to uwielbiamy się kochać, czyli dla nich ważny jest seks, inni - największym sensem naszego życia są dzieci, co oznacza, że nacisk kładą na caritas. To są wymiary, w których oboje czujemy się komfortowo, natomiast zawsze są też takie, które dla nas obojga są trudniejsze. Kiedy jest kryzys w związku, warto się zastanowić co się dzieje w tych obszarach, których w naszym życiu nie ma lub które są najsłabiej reprezentowane.

Często jednak latami tkwimy w jakimś jednym schemacie i potrzeba poważnego kryzysu, żeby to zauważyć. I czasami jest już za późno, bo jedna ze stron nie chce już niczego. Kiedy zauważymy, że „jedziemy” jednymi tylko torami, fajnie mieć odwagę żeby powiedzieć partnerowi, że czegoś mi brakuje, że coś bym chciała. Umieć stanąć za sobą. Często jest tak, że blokujemy się, myślimy – nie ma co o tym mówić, on i tak mnie wyśmieje, nie zrozumie, to wcale nie ważne. Niemożliwe jest przecież, żebyśmy zostawili dzieci i pojechali na weekend nad Biebrzę albo cały dzień spędzili w łóżku. A dlaczego nie?

 1. Seks

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, ale śpimy w oddzielnych łóżkach

Nie musicie przecież każdej nocy spać osobno ani każdej nocy razem, ale świadomość, że zawsze, ilekroć masz na to ochotę, możesz czmychnąć „do siebie” – na pewno związkowi nie zaszkodzi. (Fot. iStock)
Nie musicie przecież każdej nocy spać osobno ani każdej nocy razem, ale świadomość, że zawsze, ilekroć masz na to ochotę, możesz czmychnąć „do siebie” – na pewno związkowi nie zaszkodzi. (Fot. iStock)
Typowa reakcja na osobne sypialnie małżonków wygląda mniej więcej tak: „Śpicie oddzielnie? Wyrazy współczucia! Już po miłości!”. My tymczasem mówimy: Chcecie się kochać? Rozdzielcie się na noc.

- To koniec! My już ze sobą nawet nie sypiamy – powiedziała Marta, kiedy po raz pierwszy przekroczyła próg mojego gabinetu. Obawiała się kryzysu w swoim, skądinąd udanym od pięciu lat, małżeństwie.

Zapytałam, od jak dawna nie uprawiają seksu.

– Nie, seks wciąż jest, teraz nawet lepszy niż na początku. Chodzi o co innego: mamy osobne sypialnie – odpowiedziała. – Od jakiegoś czasu chodziłam niewyspana, bo Mateusz strasznie chrapie. Nie pomagało przewracanie go na bok ani gwizdanie. Niemal każdej nocy budziłam się kilka razy z rzędu. Ja miałam podły humor, on czuł się winny. W końcu jednego wieczora przeniósł się na kanapę do salonu. A ja po miesiącu rzuciłam pomysł, że może kupię sobie pojedyncze, wygodne łóżko, takie, o jakim zawsze marzyłam, i wstawię je do swojego gabinetu. Miałabym swój oddzielny kąt... Pracuję w firmie, ten gabinet to bardziej zachcianka niż konieczność. Jednak w głębi duszy liczyłam, że Mateusz będzie protestował. Pamiętam, jak na początku małżeństwa uwielbialiśmy zasypiać przytuleni ,,na łyżeczkę”. Tymczasem on stwierdził, że to świetny pomysł! Nawet pomógł mi wybrać łóżko.

Spytałam, czy czuje się szczęśliwa w swojej sypialni. Marta powiedziała, że tak. Nigdy nie miała własnego pokoju. W domu rodziców dzieliła go ze starszą siostrą, w wynajętym mieszkaniu ze współlokatorką, a po ślubie – z mężem.

– Uwielbiam swoje nowe łóżko, mogę mieć wreszcie jedwabną pościel, której Mateusz nie znosi, mogę czytać do późna w nocy i nikt nie gdera, żebym zgasiła światło. Mateusz zasypia sobie przy włączonym telewizorze, z laptopem na kołdrze, ale… kiedy mówię koleżankom, że mamy osobne sypialnie, twierdzą, że to koniec małżeństwa – przyznała.

No tak, w końcu ślub to obietnica dzielenia łoża, stołu i konta w banku. Tylko dlaczego jakoś nie przeszkadza nam, że jadamy osobno obiady na mieście? Oddzielne konta w banku też nie budzą niepokoju, ale pragnienie rozdzielonych sypialni jednoznacznie kojarzy się z kryzysem związku. Może niesłusznie?

Razem czy osobno?

Spanie w jednym łóżku stało się modne dopiero pod koniec XIX wieku, podczas rewolucji przemysłowej, kiedy ludzie zaczęli osiedlać się w zatłoczonych miastach i żyć w małych mieszkaniach, ale ostatnio zwyczaj ten jest coraz bardziej démodé. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy projektanci domów, którzy coraz częściej dostają zamówienia na projekty osobnych sypialni, do tego każdej w innym stylu. W recepcjach sieci najbardziej eleganckich hoteli do dobrego tonu należy pytanie małżonków, czy życzą sobie jeden czy dwa pokoje. Profesor Humphrey Klinkenberg z kliniki Sleepwise w Wielkiej Brytanii twierdzi nawet, że wspólna sypialnia to nieraz pierwszy krok do rozwodu. I nie chodzi jedynie o to, że widok ukochanej kobiety z maseczką na twarzy może na dobre uśpić męskie zmysły, ale raczej o dynamikę snu. Okazuje się bowiem, że kobiety i mężczyźni śpią inaczej.

My – genetycznie zaprogramowane do lekkiego snu, by wstać do płaczącego niemowlęcia – wybudzamy się częściej i nawet drobny szmer może nas postawić na nogi. Panowie nie mają takich problemów. Chrapanie – bardziej męska domena, może ograbić nas z 70 minut snu każdej nocy, co tygodniowo daje 8 godzin. Zbyt wąska wspólna kołdra, przeciągana w nocy raz na jedną, raz na drugą stronę łóżka, to kolejny argument za rozdzieleniem łoża. No i mamy jeszcze całkiem odmienne przyzwyczajenia. On lubi oglądać w łóżku telewizję, ty chcesz spać przy włączonej lampce. Ty lubisz temperaturę w sypialni nie wyższą niż 18 stopni, on jest zmarzluchem – i awantura gotowa.

Na straży udanego seksu

Co z seksem, gdy odgradzają nas ściany, drzwi, korytarz? To pytanie trapi amatorów osobnych sypialni. Co z dzieleniem bliskości, intymności, szczerymi rozmowami ciągnącymi się do rana, zapachem ukochanego, który koi nerwy po ciężkim dniu? A kto powiedział, że do tego niezbędna jest wspólna sypialnia?! Z badań seksuologów wynika, że małżeńskie łoże to ostatnie miejsce, które zachęca do spontanicznego seksu. W sypialni kochamy się bardziej z poczucia obowiązku czy rutyny (w końcu mamy siebie pod ręką). Wspólne łóżko to często miejsce pracy (każde na swoim laptopie), telewizyjnych seansów, a także małżeńskich kłótni, kończących się ostentacyjnym odwróceniem do partnera plecami.

Polscy psychologowie na temat oddzielnych sypialni wypowiadają się raczej ostrożnie, twierdzą, że to dobry pomysł na chwilę, na przetrwanie małżeńskiego kryzysu. Tymczasem małżonkowie najczęściej, by czmychnąć ze wspólnego łoża, uciekają się do pretekstu. On: ,,Kochanie, dopóki mały przychodzi w nocy do naszego łóżka, będę spać na kanapie, bo wiesz, że w pracy muszę być wyspany”. Ona: ,,Kochany, wiesz, że nie znoszę zapachu piwa, może przeniósłbyś się na noc do gabinetu?”.

No cóż, można i tak, ale czy szczerość w związku nie jest ważniejsza od wspólnej kołdry? Po dwóch, trzech latach symbiozy w relacji – dobrowolnej emigracji na bezludną wyspę tylko we dwoje, gdzie ty, tam i ja, tworzenia wspólnej części związku – pojawia się naturalna potrzeba odzyskania niezależności, a w tym także posiadania własnej przestrzeni. Osobni znajomi, odrębne pasje, pojedyncze wypady za miasto – stają się doskonałą okazją, by zatęsknić za sobą nawzajem, a także mieć czym się podzielić z partnerem. Oddzielne sypialnie to właśnie chęć posiadania przestrzeni tylko dla siebie, zaspokajanie potrzeby wygody czy nawet realizacja dziecięcych marzeń spania w jedwabnej pościeli, której nie trzeba z nikim dzielić. A seks? Zapraszanie się do sypialni może być cudownym elementem gry wstępnej i popisem twórczych inwencji. Bywa, że niedostępność partnera budzi chęć przekory, staranowania drzwi…

Mąż gościem w sypialni? Czemu nie? Sytuacja staje się odświętna, inna, daleka od rutyny… Trochę tęsknoty też nie zaszkodzi miłości. Przypomnij sobie, z jakim apetytem rzucacie się na siebie, kiedy jedno z was wraca ze służbowego wyjazdu.

Własne kobiece ustronie

Jeśli szkoda ci tej bliskości, potrzebujesz czasem w nocy poczuć, że nie jesteś sama, a z drugiej strony kusi cię chęć posiadania prywatnego kobiecego ustronia – urządź sobie buduar z własnym łóżkiem i korzystaj z niego od czasu do czasu. Nie musicie przecież każdej nocy spać osobno ani każdej nocy razem, ale świadomość, że zawsze, ilekroć masz na to ochotę, możesz czmychnąć „do siebie” – na pewno związkowi nie zaszkodzi.

Tylko jak powiedzieć partnerowi, że chcesz spać osobno? Najpierw rozpoznaj tę potrzebę u siebie i zrozum pobudki, z jakich ona wynika. Jeśli pierwsza myśl, która się pojawia w twojej głowie, to: „Już dłużej nie chcę spać z nim w jednym łóżku”, może powinnaś zastanowić się nad terapią małżeńską. Kiedy zaś wizja własnego łóżka, kolorowych poduszek, pokoju urządzonego po babsku od dawna chodzi ci po głowie (nie bez myśli o zmysłowych przygodach z partnerem pośród zwiewnych koronek), po prostu powiedz mu o tym – otwarcie, szczerze, bez uciekania się do pretekstów. I spełnij swoje marzenie.

 1. Seks

Jak walczyć z egoizmem w sypialni?

Narcyz jest bardzo trudnym partnerem i kochankiem, chociaż często niezwykle atrakcyjnym. (Fot. iStock)
Narcyz jest bardzo trudnym partnerem i kochankiem, chociaż często niezwykle atrakcyjnym. (Fot. iStock)
Najlepsze relacje seksualne tworzą ci, którzy znają swoje pragnienia, potrafią o nich mówić i dążyć do ich realizacji, ale też umieją przesunąć je na drugi plan i skierować reflektor na potrzeby partnera. O tym, jak wiele złego może wyrządzić w sypialni źle rozumiany, przesadny egoizm mówi seksuolożka prof. Marią Beisert.

Co możemy zrobić, jeśli trafimy w łóżku na partnera, który myśli wyłącznie o sobie?
Jeśli jest to osoba narcystyczna, to trzeba mieć świadomość, że dla niej spojrzenie na seks czy związek z innej perspektywy niż własna może być niemożliwe. Narcyz jest bardzo trudnym partnerem i kochankiem, chociaż często niezwykle atrakcyjnym. To dwie strony tego samego medalu. Pakiet.

Jednak nie każdy, kto w łóżku myśli tylko o sobie, jest Narcyzem.
Oczywiście. Młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają życie seksualne, dość często w seksie biorą pod uwagę tylko siebie, bo wydaje im się niemożliwe, by druga osoba przeżywała coś innego. Swoje wyobrażenia o potrzebach partnera budują więc na tym, czego sami potrzebują. Ten problem wynika z braku wiedzy i jest bardzo prosty do rozwiązania – wystarczy zacząć się komunikować. Można mówić wprost: „ja potrzebuję tego i tego”, „lubię to i to”, „bawi mnie to i to” albo położyć rękę drugiego człowieka tam, gdzie trzeba, pokazać, jaki ruch ręką jest odpowiedni czy zmienić pozycję.

Niektórzy uważają, że seks z instruktażem jest gorszy.
Tak, tak, że jest mniej spontaniczny, obdarty z tajemniczości… To wynika z dość powszechnego, ale fałszywego wyobrażenia, że dobry seks jest wtedy, gdy dwie osoby rzucają się na siebie i osiągają orgazm w tym samym momencie. Nie muszą się dostosowywać, bo wszystko samo się układa, pasuje jak w puzzlach. Tyle że w życiu tak się zwykle nie dzieje, więc jeśli ludzie chcą mieć przyjemność w seksie, dobrze, by zaczęli komunikować swoje potrzeby.

A jeśli to pokaże, że pragną czegoś zupełnie innego? Na przykład jedno chce uprawiać seks bardzo często, a drugie bardzo rzadko. Kto ma ustąpić?
Wcześniejsze podejście terapeutyczne skłaniało się ku rozwiązaniu, by osoba o mniejszym temperamencie dostosowywała się do partnera, który ma większe potrzeby. Dzisiejsze wskazuje raczej odwrotny kierunek. Ja myślę, że wszystko zależy od kontekstu i tego, co dla każdego z partnerów oznaczałoby dostosowanie się do drugiej osoby. Jak duży koszt każdy z nich musiałby ponieść. Akurat kwestia różnych temperamentów jest jedną z najtrudniejszych do rozwiązania i, niestety, nie zawsze, nawet przy najlepszych chęciach obu stron, da się znaleźć dobre wyjście.

Porozmawiajmy więc o różnych poglądach na antykoncepcję. Powiedzmy, że mężczyzna chce, by kobieta brała tabletki, a kobieta woli, żeby stosowali prezerwatywy.
Trzeba się dowiedzieć, co stoi za każdą z potrzeb. Może na przykład kobieta woli prezerwatywy, bo boi się, że zapomni wziąć tabletkę i zajdzie w ciążę, ale ostatecznie daje się namówić na wysiłek związany z pilnowaniem regularnego przyjmowania leków, bo uznaje, że nie jest to wielkie poświęcenie. A może jest przeciwna antykoncepcji z powodów religijnych i branie pigułek byłoby dla niej rezygnacją z istotnych wartości.

Rozumiem, że dobra relacja seksualna wymaga tego, by wiedzieć, kiedy odpuścić, uznać: „To ustępstwo wiele by kosztowałoby mojego partnera, więc ja ustąpię, bo dla mnie to niewielki wysiłek”?
Tak. Taka elastyczność jest bardzo ważna. Nie chodzi jednak o rezygnację, która pojawia się wtedy, gdy ktoś w seksie rezygnuje z zaspokajania swoich potrzeb, bo czuje, że nie ma innego wyjścia, na przykład jest zależny od partnera ekonomicznie i sprzeciw mógłby oznaczać stratę dachu nad głową – to jest bardzo niszczące, rodzi bierną agresję i wielkie pretensje. Chodzi o akceptację, czyli sytuację, w której ktoś godzi się, by jego potrzeby nie były w danym momencie zaspokojone i nie doznaje z tego powodu krzywdy. Wie, że też coś na tym rozwiązaniu zyskuje. To jest zdrowa sytuacja.

Może pani podać przykład takiej akceptacji?
Pracowałam kiedyś z młodą parą. Jej zależało na seksie oralnym, na który on nie miał ochoty, a jemu na seksie analnym, który z kolei jej nie sprawiał przyjemności. Ostatecznie, trochę żartując, ustalili, że będzie na zmianę – raz seks oralny, raz analny. Oboje coś odpuścili, bo byli przekonani, że nagroda jest atrakcyjna, a koszt niezbyt wysoki. Oczywiście nie doszłoby do tego porozumienia, gdyby jedno z nich było skrajnym egoistą, bo dla takiej osoby każdy wysiłek jest zbyt duży do poniesienia. Miałam w przeszłości takiego pacjenta. Lubił, niby mimochodem, cytować swojego dziadka: „Nie rób nikomu dobrze, nie będzie ci źle”.

Co na to jego partnerka?
Najpierw skarżyła się na brak gry wstępnej, bo mąż bardzo szybko się podniecał, dążył do penetracji, miał szybko orgazm i od razu kończył wszelkie działania. W końcu odeszła do innego mężczyzny. Mąż miał szansę, by temu zapobiec, ale nie chciał się zgodzić na żadne modyfikacje kontaktów seksualnych. Mówił, że nie chce ingerować w naturalną reakcję swojego organizmu i na propozycję, by tuż po orgazmie starał się jak najszybciej doprowadzić do kolejnego stosunku, odpowiadał: „Ja już wtedy nie mam ochoty i nie będę się zmuszał!”.

Nadal wielu jest mężów, którzy sądzą, że kontakt seksualny służy głównie zaspokojeniu potrzeb mężczyzny?
Jest ich coraz mniej, ale to oni najgłośniej krzyczą, że współczesne kobiety powariowały, bo mają jakieś życzenia i żądania w seksie. Są zaskoczeni, że mieliby się do czegokolwiek w łóżku dostosowywać. Kiedyś mężczyzna nadawał kobiecie wyższy status, czynił ją na przykład panią dyrektorową, i oczekiwał, że w zamian dostanie seks na swoich warunkach. Ale dziś ona może odpowiedzieć: „Co z tego, że ty mnie czynisz panią dyrektorową, skoro ja cię czynię panem profesorowym?”. Nie każdy mężczyzna potrafi pogodzić się z tym, że kobiety wyraźnie mówią: „Tego i tego potrzebuję. Chętnie się dowiem także, czego ty potrzebujesz”. I to jest zdrowe. Dbanie o własne potrzeby to baza, która pomaga zbudować dobrą relację, także seksualną. Przecież jeśli widzimy, że partner nie czerpie radości z seksu, sami też czujemy dyskomfort. Pod warunkiem oczywiście, że nie idzie to w narcyzm. Poza tym mówienie o swoich potrzebach uatrakcyjnia życie seksualne. Stwarza pole dla nowych doznań. Ktoś może nie wpadłby na jakiś pomysł w seksie, a dzięki temu, że partner wystąpił z inicjatywą, może poszerzyć wiedzę o sobie, o tym, co lubi i pragnie.

Zastanawiam się, czy w związku z przemianami społecznymi i kulturowymi trzeba jeszcze kobiety przekonywać, że w łóżku mają prawo myśleć o swoich potrzebach?
Jestem przekonana, że tak, bo zmiany, o których mówimy, nie dotyczą jednak całego społeczeństwa. W Polsce wciąż dość silna jest kultura patriarchalna, w której kobieta przyzwoita to ta, która nie myśli o swoich potrzebach, tylko koncentruje się na tym, by partnerowi było przyjemnie. Niektóre kobiety świadomie stawiają siebie na drugim miejscu, bo chcą w ten sposób przywiązać do siebie mężczyznę albo zyskać poczucie, że postępują zgodnie z normami, zachowują się tak, jak należy. Są też takie, które teoretycznie przyznają, że również mają prawo dążyć do przyjemności w seksie, ale jednocześnie mocno w nich tkwi to, co wpojono im w dzieciństwie – że mądra żona nie myśli o sobie, tylko o tym, jak zatrzymać męża. Ten konflikt między tym, co podpowiada nam zdrowy rozsądek, a tym, co mamy wdrukowane, może być bardzo trudny do pokonania. Dlatego jestem przekonana, że nadal bardzo ważna jest edukacja i przypominanie, że każdy człowiek ma prawo realizować swoje potrzeby seksualne.

Są relacje, w których to kobiety nie szanują seksualnych potrzeb partnera?
Oczywiście. Narcystycznych kobiet są całe bukiety. Jest też grupa, która uważa, że ich potrzeby seksualne są ważniejsze i powinny być zaspokajane w pierwszej kolejności. Te kobiety oczekują, że mężczyźni będą się wokół nich uwijać, i to najlepiej bez instrukcji. Ich podejście wynika z przekonania, że kobieca seksualność jest wyjątkowa i skomplikowana, a męska nie wymaga uwagi. Mówią: „Facet zawsze się jakoś zaspokoi”.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą też żyć w przekonaniu, że to, czego chcą w seksie, się nie liczy, bo oni sami są mało ważni.
Zwykle są to ludzie, których potrzeby w dzieciństwie nie były zaspokajane albo były zaspokajane w nieodpowiedni sposób czy w nieodpowiednim momencie, np. musieli jeść, mimo że nie byli głodni. Czasem słyszeli: „Nie ma: chcę. Są obowiązki”. Takie doświadczenia mogą potem utrudniać czerpanie radości z życia i z seksu. Jeśli jednak trafią na dobrego partnera, który powie: „Zajmijmy się wreszcie tobą” albo będzie często dociekać, co im sprawia przyjemność, mają szansę nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby i dbać o ich zaspokojenie. Wiedza na temat własnej seksualności rozbudowuje się przecież z każdym kolejnym kontaktem erotycznym. Nikt nie rozpoczyna życia seksualnego z pełną świadomością swoich pragnień i preferencji.

 1. Psychologia

Jakie cechy mężczyźni lubią u kobiet? Perfekcjonizm czy naturalność...

Nie ma takich cech, których chcą mężczyźni, bo każda kobieta ma w sobie coś specjalnego i ludzie się dobierają wedle wzoru, który jest nie do przewidzenia. (Fot. iStock)
Nie ma takich cech, których chcą mężczyźni, bo każda kobieta ma w sobie coś specjalnego i ludzie się dobierają wedle wzoru, który jest nie do przewidzenia. (Fot. iStock)
Ryzykując pokazanie się facetowi taką, jaka jesteś możesz zyskać go naprawdę, na długo. Udając kogoś innego, kogoś łatwego w życiu i przyjemnego do patrzenia skazujesz siebie na to, że cały czas trzeba będzie ten wizerunek pielęgnować i poświęcać mu dużo czasu i wysiłku.

Na pewno faceci mają kilka ulubionych cech u kobiet, ale chyba po prostu są to cechy, które są doceniane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Do nich można zaliczyć: poczucie humoru, optymizm, ciekawą osobowość, dojrzałość emocjonalną, poczucie własnej wartości.

Najważniejsze, żeby najpierw polubić siebie i swoje wady, a nie tylko zalety! Żeby potem móc polubić kogoś innego, również z jego zaletami i wadami.
Jeżeli masz takie wysokie oczekiwania w stosunku do siebie – to nie będziesz też akceptować normalności i wad u mężczyzny – to obusieczna broń.

To, ile jesteśmy w stanie dać swobody innym – tyle możemy dać akceptacji sobie. I odwrotnie!
Nie pytaj więc, jak możesz być atrakcyjniejsza dla facetów, tylko jak być sobą w relacji z facetami..,

 • Mężczyzna może się w tobie zakochać, jeśli pokażesz mu siebie. Jeżeli będziesz się starała byś perfekcyjna, to zakocha się w idei, o ile w ogóle się zakocha, a nie w tobie.
 • Jeżeli pozwolisz mu na to, żeby mężczyzna się zakochał w koncepcie ciebie idealnej, to jesteś zamknięta w celu, w jaskimi, w klatce własnego wizerunku.
 • Bycie w tej celi oznacza, że musisz umniejszać swoje prawdziwe "ja" cały czas. Oznacza, że będziesz coraz bardziej rozgoryczona i ściśnięta.
 • Dlaczego tak się dzieje? I co powoduje, że kobiety same zamykają się w więzieniu, nie mówią i nie pokazują siebie, a co gorsze - boją się siebie?
 • Bierze się to z tego, że przez dłuższy czas lub całe życie twoje pragnienia nie były ważne i nikt nie zachęcał cię żebyś je okazywała, a wręcz przeciwnie: Twoje pragnienia były nieważne, a ty żeby przeżyć, musiałaś być nieobecna.
 • Kobiety z takim syndromem są często bardzo pomocne, chętne do dawania, bardzo miłe, chętnie do uśmiechu, wyglądają bosko, tak też się prezentują, a w środku jest lęk, że ktoś odkryje, że nie są takie świetne, że mają fałdkę na brzuchu.
 • Uwierz, że mężczyźni chcą poznać ciebie, a nie twój obraz ciebie. Bo przy kobiecie, która akceptuje się ze wszystkim i potrafi być wyluzowana i normalna - oni także mogą poczuć się swobodnie.
 • Musisz budować granice, a nie mieć ich coraz mniej, a twoje pytanie brzmi, jakbyś jeszcze i tę resztkę chciała usunąć.
 • Budowanie granic to uczenie się tego, co lubisz lub nie lubisz, chcesz lub nie chcesz, godzisz się lub nie godzisz, a potem okazywanie tego. Dla przykładu takie stwierdzenie "Nie lubię, jak mężczyzna moich marzeń mnie ignoruje. Nie chce być ignorowana". To jest hasło do ciebie, o tobie, to nie jest hasło, które ma zmienić jego. Jest związane z tobą. Ty musisz najpierw wiedzieć, czego nie chcesz i nie zgadzać się na to.
 • Masz się uczyć poznawać swoje potrzeby i wyrażać je. Wprost.
 • Z czasem będzie cię coraz bardziej drażnić, że nie masz czegoś, co chcesz lub masz coś, co cię nie spełnia. Coraz lepiej będziesz wiedziała, co robić. Ale na to potrzeba czasu, bo też przez długi czas zagłuszałaś swoje pragnienia.
 • Wracając do twojego pytania. Nie ma takich cech, których chcą mężczyźni, bo każda kobieta ma w sobie coś specjalnego i ludzie się dobierają wedle wzoru, który jest nie do przewidzenia. Ta sama wada u jednej kobiety jest zaletą według innego faceta. Trzeba trafić na swojego, na tego, który będzie lubił twoje duże biodra, to że śpisz do południa i to że lubisz się kochać po kilka razy dziennie lub odwrotnie.
 • To co jest ważne, to bycie sobą i stanie za sobą. Taka kobieta jest bardzo atrakcyjna, gdyż związek z nią ma duże szanse być długi i spełniający. Kobieta, która umie powiedzieć: "Nie, dziękuję" jest dla mężczyzny atrakcyjna. Oznacza, że jest silna i dba o swoje potrzeby przez co on nie musi się bać, że ją skrzywdzi.

Więcej w książce "Instrukcja obsługi faceta" Katarzyny Miller i Suzan Giżyńskiej, wyd. Zwierciadło.