1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Otyłość a ciąża

123Rf.com
123Rf.com
Urodzić zdrowe dziecko – to pragnienie każdej przyszłej mamy. Kobiety szczupłe albo te, które w czasie ciąży zbytnio nie przytyją, mają na to większe szanse – uważa dr Lorelei Thornburg, która od lat zajmuje się otyłością.

Swoje badania dr Thornburg opublikowała w piśmie Seminars in Perinatology. Rozprawia się w nich z kilkoma popularnymi mitami dotyczącymi ciąży i karmienia piersią. Podstawowy mit to ten, że w ciąży „trzeba jeść za dwoje”. Bo okazuje się, że kobiety otyłe cierpią w większym stopniu niż te szczupłe na niedobór witamin i ważnych dla zdrowia pierwiastków. Jak to tłumaczyć? Przede wszystkim tym, że otyłość na ogół jest efektem niezdrowej diety. Osoby jedzące dużo warzyw i owoców, a także żywności nieprzetworzonej, a zatem dostarczające organizmowi tego, czego potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania, rzadko są otyłe. „Puszyste” ciężarne cierpią przede wszystkim na brak żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12.

Kolejny mit, z którym walczy dr Thornburg, to ten, że podczas ciąży należy przytyć co najmniej o osiem kilogramów. Nie ma sensu tworzenie takich granic, uważa, bo nie o liczbę kilogramów chodzi, a o jakość. Można przytyć bardzo niewiele, a jednocześnie dostarczać sobie i dziecku wszystkiego, co potrzebne. Można natomiast przytyć dużo i niewiele z tego dla matki i dziecka wynika. Poza tym zbyt duży przyrost wagi to również ryzyko rozmaitych ciążowych powikłań.

Mitem jest też, że u kobiet otyłych większe jest ryzyko samoistnego przedwczesnego porodu. Ten medal ma jednak i drugą stronę: często u tych właśnie ciężarnych trzeba poród wcześniej wywoływać np. ze względu na cukrzycę matki.

Prawdą jest natomiast, że ciężarne z nadwagą są bardziej narażone na ryzyko chorób układu oddechowego, a także na nadciśnienie.

I jeszcze jeden mit: przeświadczenie, że kobiety o obfitych kształtach mogą dłużej karmić piersią i mają więcej mleka. – To ostatnie nie ma akurat nic wspólnego z rozmiarami biustu – uśmiecha się doktor Thornburg. Poza tym jeśli matka i dziecko po porodzie są rozdzieleni – co w przypadku kobiet otyłych zdarza się częściej ze względu na możliwe powikłania przy porodzie czy konieczność zrobienia cesarskiego cięcia – już na starcie mogą wystąpić kłopoty z karmieniem. Najlepiej przecież zacząć przystawiać dziecko do piersi niemal od razu po jego przyjściu na świat.

Oczywiście najlepiej przed zajściem w ciążę mieć prawidłową wagę. Ale jeśli kobieta jest otyła, a w czasie ciąży nie przybierze specjalnie na wadze, daje jej to szansę na urodzenie zdrowego dziecka i przejście przez te kluczowe dziewięć miesięcy bez komplikacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze