1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czy jesteś w dobrej relacji? Sprawdź!

Czy jesteś w dobrej relacji? Sprawdź!

fot. iStock
Chcesz zakończyć jakąś relację lub ograniczyć kontakt, ale zastanawiasz się, czy to nie zbyt drastyczne? A może jednak są ku temu powody? Sprawdź, jak przemawiają do ciebie te, które podaje duńskiej psychoterapeutka Ilse Sand, autorka książki „Relacje nad przepaścią. Jak je naprawić lub kiedy warto z nich zrezygnować”.

Nie potrafię już czuć się swobodnie w towarzystwie tej osoby
. Kiedy trudno nam poczuć się swobodnie z drugim człowiekiem, najczęściej wynika to z braku akceptacji dla uczuć, jakie w nas wzbudza. Może tu chodzić zarówno o uczucia pozytywne, jak i negatywne. Jeśli twoje emocje nie są bardzo gwałtowne, spróbuj pozostać w danej sytuacji. Zrób kilka głębokich wdechów i zaakceptuj pojawiające się uczucia. Może zechcesz je wyrazić na piśmie albo porozmawiać z przyjacielem? Niekiedy uczucia bywają tak przytłaczające lub sprzeczne, że – w celu zrozumienia ich i znalezienia na nie miejsca w sobie – najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Problemy drugiej osoby są dla mnie obciążające
. Jeśli ktoś obciąża cię swoimi problemami, a sam nie chce wziąć odpowiedzialności za ich rozwiązanie, rezygnacja z kontaktu może przynieść ulgę. Wysłuchiwanie skarg i patrzenie, jak bliska osoba cierpi z powodu tego samego problemu, ale nie podejmuje żadnych kroków w kierunku zmiany sytuacji – może być przytłaczające.

Zacząłem nudzić się z tym człowiekiem
. Być może w waszej relacji wydarzyło się coś, co spowodowało, że masz dosyć tej osoby albo nie czujesz się z nią bezpiecznie. Może tylko wymieniacie puste frazesy zamiast się nawzajem motywować i inspirować do rozwoju? Szczera rozmowa o tym, co się między wami dzieje, może wyeliminować uczucie nudy. Niewykluczone też, że po prostu „wyrośliście” z siebie. Nie ma sensu walczyć o podtrzymanie relacji, która spełniła już swoją rolę, ani oczekiwać, że całe życie będziemy pielęgnować te same przyjaźnie.

Druga osoba przydzieliła mi rolę, w której źle się czuję
. Czasem – zwłaszcza gdy mamy nie najwyższą samoocenę – zachowanie poczucia własnego „ja” w kontaktach z drugą osobą bywa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy ta osoba nie pozwala nam wyjść poza rolę, w której chce nas widzieć („problematyczne dziecko”, „powiernik”, „ratownik”, „popychadło”). Mamy prawo uznać, że nam to nie odpowiada. Może pora zrzucić zużyty kostium.

Nie czuję się ważny
. Jeśli druga osoba znaczy dla ciebie o wiele więcej niż ty dla niej, pozostawanie w relacji może być źródłem cierpienia i niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli tak bardzo absorbuje cię druga osoba, że najchętniej przez cały czas przebywałbyś razem z nią, a ona wolałaby widywać się od czasu do czasu lub mieć z tobą relację bardziej powierzchowną – może będzie łatwiej nie widywać się w ogóle.

Druga osoba rani moje poczucie własnej wartości
. Czasami inni ludzie mówią nam rzeczy, których nie mamy ochoty słuchać – zwracają nam uwagę na pewne zachowania, nierzadko przyczyniając się w ten sposób do naszego wzrostu. Co innego kiedy przyjaciel lub ktoś z rodziny szydzi z ciebie, krytykuje cię w niewybredny sposób, okazuje brak szacunku. Masz prawo powiedzieć „nie” i się wycofać.

Druga osoba dopuszcza się psychicznej lub fizycznej przemocy
. Twoje bezpieczeństwo to priorytet – przemoc fizyczna to chyba najbardziej oczywisty powód, by zrezygnować z relacji. Ponieważ nie zawsze łatwo jest określić, na czym dokładnie polega przemoc psychiczna, Ilse Sand podpowiada, jakie elementy mogą się na nią składać. Są to: nieuzasadnione oskarżenia, okazywanie podejrzliwości, krytyka ciebie jako człowieka, sarkazm, obgadywanie, ataki osobiste, ignorowanie przez dłuższy czas, umniejszające uwagi, używanie wyzwisk, negatywne porównania (na przykład z rodzeństwem), ganienie w nieprzyjemny sposób, pełen nienawiści wzrok, przewracanie oczami podczas rozmowy, groźby zastosowania przemocy, groźby zniszczenia twoich rzeczy. Dlatego powiedz „stop”, zadbaj o granice – z miłości do siebie.

Źródło: I. Sand, „Relacje nad przepaścią. Jak je naprawić lub kiedy warto z nich zrezygnować” (Wyd. Larum).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze