1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kolejne wyroki śmierci w Iraku wykonane

Kolejne wyroki śmierci w Iraku wykonane

123rf.com
Od początku roku w Iraku wykonano już 65 wyroków kary śmierci. 14 ostatnich więźniów stracono we wtorek, 7 lutego za działalność terrorystyczną i zbrodnie w latach 2006 i 2007.

Władze w Bagdadzie wyjaśniają, że większość straconych to członkowie i szefowie Al-Kaidy w położonym na północy kraju Mosulu. Wyroki wykonano, mimo że już 2 tygodnie temu Wysoka Komisarz  ONZ ds. Praw Człowieka, Navi Pillay, wezwała Irak do bezzwłocznego wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci.

Francuski „Le monde" informuje także o wyroku kary śmierci przez powieszenie dla domniemanego organizatora porwania 2 francuskich dziennikarzy i konsula Iranu w 2004. Francuzi byli  przetrzymywani przez porywaczy przez 124 dni. Ta sama grupa porwała wcześniej zagranicznego dyplomatę, który również odzyskał wolność.

Według organizacji praw człowieka kara śmierci obowiązuje nadal  w ponad 80 krajach. W niektórych orzeka się nawet wobec osób poniżej 18 roku życia, co jest pogwałceniem wszelkich zakazów prawa międzynarodowego. Jak podaje Amnesty International, w ostatnim dziesięcioleciu ok.30 krajów wykreśliło karę śmierci ze swoich kodeksów karnych lub przestało ją stosować w praktyce, ale kilka wróciło do tej wykonania po okresowym moratorium. W Polsce karę śmierci zniesiono ostatecznie przy nowelizacji kodeksu karnego w 1997.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze