1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Cztery błędy, jakie popełniamy, odczytując język ciała

123rf.com
123rf.com
Dużym nieporozumieniem jest myślenie, że "język ciała", czyli tzw. komunikacja pozawerbalna, jest tym, co naprawdę ta druga osoba chce nam przekazać.

Kiedy najczęściej się mylimy? Przy zachowaniach, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste.

Kiedy uśmiech nie jest uśmiechem. Badania wielokrotnie już pokazały, że zarówno kobiety jak i mężczyźni uśmiechem starają się przykryć zakłopotanie. Odpowiedź na pytanie, czy uśmiech jaki nam serwuje dana osoba, jest prawdziwy czy sztuczny, leży w oczach. W szczerym uśmiechu czy śmiechu, "śmieją" się nam również kąciki oczu, od czego robią się wyraźne zmarszczki.

Kiedy patrzenie  w oczy nie oznacza mówienia prawdy. Naczytaliśmy się poradników, które mówią, że gdy ktoś kłamie, to nie patrzy w oczy, nerwowo drapie się po twarzy albo dłońmi dotyka ust. Pamiętajmy, że osoby, które kłamią, też czytały te same poradniki, więc będą się starać skontrolować swój język ciała. W jednym z  badań osoba, która rozmawiała z badanym musiała skłamać. Wiedząc, że nie może nie patrzeć w oczy, wpatrywała się w nie wyjątkowo intensywnie, co naturalnie wzbudziło podejrzenie u rozmówcy.

Kiedy dotyk nie oznacza uczucia. Chociaż wydaje nam się, że ludzie dotykają się, by wyrazić jakieś uczucia: sympatię, niepokój albo troskę, to dotyk komunikuje też inne rzeczy. Niektóre badania pokazują, że mężczyźni często dotykają kobiet (żon, pracownic), by potwierdzić swoją dominację. W innych przypadkach, kelnerki, które dotykały swoich klientów, dostawały wyższe napiwki. Często ten, kto dotyka, chce utrzymać czyjąś uwagę na sobie, ale nie oznacza to, że lubi osobę dotykaną.

Kiedy "hmmmm" albo "eeee" nie oznacza zdenerwowania. Czy często, kiedy mówisz, posiłkujesz się wstawkami typu "mmm", "hmmm", "eee"? Do niedawna naukowcy uważali, że ich zadaniem jest pokryć zdenerwowanie albo niepewność. A dziś okazuje się, że często rozmówcy używają takich wstawek albo przerywników, by podtrzymać tok rozmowy czy myślenia. Dlatego, jeśli chcemy dobrze odczytywać język ciała, z jednej strony sprawdźmy, co znaczą podstawowe gesty i ruchy w komunikacji niewerbalnej, ale z drugiej - nie zapominajmy o zdrowym rozsądku.

Na podstawie Psychology Today.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze