1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. W cukrzycy ciążowej głównym lekarstwem jest dieta

W cukrzycy ciążowej głównym lekarstwem jest dieta

123RF.com
Każda kobieta sama to lekarstwo sobie dawkuje. Dobra samokontrola i przestrzeganie zaleceń dietetycznych wystarczą, by urodzić zdrowe dziecko.

Leczenie obejmuje dwóch pacjentów - przyszłą mamę i jej dziecko. Dlatego dieta w cukrzycy ciążowej jest inna niż w przypadku cukrzycy typu I i typu II, gdyż młody szybko rozwijający się organizm potrzebuje dużo białka. Nie ma czasu na długi okres prób i błędów, cukrzyca najczęściej stwierdzana jest w trzecim trymestrze, więc leczenie od razu powinno być skuteczne.

Terapia polega na stosowaniu się do porad dietetyka i sprawdzaniu skuteczności doboru pokarmów poprzez samodzielne pomiary stężenia glukozy we krwi, za pomocą glukometru, przed posiłkiem i w godzinę po posiłku. – Pacjentka, która dowiaduje się, że ma cukrzycę jest przerażona, a stres nie jest dobrym doradcą. Cukrzyca nie musi odzierać okresu oczekiwania na dziecko z radości. Drastyczne zmiany diety to dla kobiety dodatkowe obciążenie, dlatego zawsze zalecam modyfikację sposobu żywienia, do którego ciężarna przywykła – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzienne racje pokarmowe powinny składać się w 45-50 proc. z węglowodanów, w 30-35 proc. z tłuszczów i 20 proc. białka (ok. 1,2 g/kg masy ciała). Najlepiej, by jeść 3 główne posiłki i 3 mniejsze. W przypadku, gdy sama dieta nie skutkuje i trzeba do leczenia włączyć także zastrzyki z insuliny, prof. Kozłowska-Wojciechowska zaleca 8 posiłków dziennie. Ważne jednak, by dietetyk indywidualnie dobierał dietę (szczególnie rodzaj węglowodanów).

O tempie w jakim poziom glukozy rośnie we krwi decyduje nie tylko typ pokarmu, ale także rozgotowywanie dań, rozdrobnienie produktu, picie dużych ilości płynów podczas posiłków, nawyk nadmiernego solenia.

Wiele informacji i praktycznych porad dotyczących zalecanych w cukrzycy ciążowej stylu życia i diety oraz dzienniczek samokontroli i kalkulator posiłków można znaleźć na stronie .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze