1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Powstała strona dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich

„Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl) to platforma internetowa, na której pomoc znajdą nie tylko osoby w kryzysie, ale także ci, którzy chcą takim osobom pomóc. (Ilustracja: FB @PolskieTowarzystwoSuicydologiczne)
„Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl) to platforma internetowa, na której pomoc znajdą nie tylko osoby w kryzysie, ale także ci, którzy chcą takim osobom pomóc. (Ilustracja: FB @PolskieTowarzystwoSuicydologiczne)
Polskie Towarzystwo Suicydologiczne stworzyło platformę internetową, która niesie pomoc dla osób borykających się z myślami samobójczymi, mającymi za sobą próby samobójcze lub tych, którzy stracili kogoś w wyniku samobójstwa. Pomoc jest anonimowa i bezpłatna.

W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Każdego roku dwa razy więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wyniku wypadków samochodowych. Każde samobójstwo i każda próba wpływa na 20 osób z najbliższego otoczenia. Nasz kraj od lat mierzy się z kryzysem psychiatrii dzieci i młodzieży. Niewystarczająca ilość specjalistów, ograniczony dostęp do profesjonalnej pomocy oraz wzrastająca liczba zachorowań na depresję powodują coraz trudniejszą sytuację. Statystyki dobitnie pokazują, że nadszedł czas złamać społeczne tabu wokół problemu samobójstwa oraz podnieść świadomość społeczną w tym temacie, bo tylko w ten sposób możemy pomóc.

W odpowiedzi na to Polskie Towarzystw Suicydologiczne, przy wsparciu finansowym PZU SA, stworzyło pierwszą w Polsce i Europie platformę internetową, gdzie pomoc znajdą nie tylko osoby w kryzysie, ale także ci, którzy chcą takim osobom pomóc. W serwisie „Życie warte jest rozmowy” www.zwjr.pl pomoc i wsparcie otrzymają wszyscy, którzy chcą wesprzeć dziecko oraz nastolatka w trudnej sytuacji. Projekt został stworzony z myślą o osobach, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa.

Na stronie można znaleźć wszelkie informacje o tym, na czym polega pomoc, jak jej udzielić oraz gdzie jej szukać (np. poprzez wyszukiwarkę miejsc z bezpłatną pomocą). Można również bezpłatnie i anonimowo skonsultować swój problem ze specjalistą. Ponadto zakładka „Strefa wiedzy” to garść rzetelnych informacji dla tych, którzy chcą zrozumieć problematykę zachowań samobójczych oraz interesują się suicydologią - znajdują się tam ciekawe artykuły polskich oraz zagranicznych naukowców, poradniki, podstawowe definicje i aktualne statystyki. Dodatkowo można posłuchać rozmów z ekspertami, którzy tematyką zachowań samobójczych zajmują się od lat. W zakładce „Przywróceni życiu” znajdują się historie osób, które przeżyły próbę samobójczą i poradziły sobie z kryzysem. Z kolei sekcja „Mity na temat samobójstw” obala najczęstsze mylne opinie w tym temacie.

Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych, którego członkami są najlepsi specjaliści z całej Polski. Platformę „Życie warte jest rozmowy” tworzą specjaliści, artyści i osoby, które pokonały kryzys. Pomysłodawczynią i koordynatorką platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy” jest dr Halszka Witkowska, suicydolog.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze