1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Greta Thunberg: „Bycie innym to rodzaj supermocy”. Zapraszamy na projekcję filmu i panel dyskusyjny

Kadr z filmu \
Kadr z filmu "Jestem Greta" (Fot. materiały prasowe)
“Mam zespół Aspergera, co oznacza, że czasem moje zachowanie odbiega od przyjętych norm. Ale - biorąc pod uwagę okoliczności - bycie innym to rodzaj supermocy” - pisze na Twitterze młoda aktywistka, dodając hasztag #aspiepower.  

Atypowi są wśród nas. To osoby postrzegane jako myślące i funkcjonujące inaczej niż większość społeczeństwa. Jednostki niepasujące do powszechnej definicji “normalności” i często diagnozowane wyłącznie w kontekście trudności psychicznych, takich jak ADHD, dysleksja, autyzm czy dwubiegunowość.

Fundacja a/typowi to pierwsza w Polsce organizacja promująca neuroróżnorodność, a w szczególności wiedzę o potencjale i wartości osób atypowych. Dąży ona do zmian systemowych, uwzględniających potrzeby osób atypowych w edukacji oraz miejscu pracy, jak również wprowadzenia koncepcji neuroróżnorodności do dyskursu akademickiego i społecznego.

11 września w ramach 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się pokaz filmu „Jestem Greta” połączony z panelem dyskusyjnym na temat neuroróżnorodności, współorganizowany przez fundację a/typowi.

Greta Thunberg znana jest przede wszystkim jako aktywistka klimatyczna, inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Dlaczego więc dyskusja o działalności Grety Thunberg miałaby koncentrować się wokół zdrowia psychicznego? Oprócz tego, że wpływ zmian klimatycznych wywołuje niepokój i depresję, powszechnie wiadomo, że u Thunberg zdiagnozowano autyzm, ADHD i mutyzm wybiórczy. Chociaż główna dyskusja wokół niej słusznie dotyczy zmian klimatycznych, coraz bardziej do głosu dochodzi dyskurs na temat neuroróżnorodności – czyli koncepcji, która podkreśla wartość niekonwencjonalnych umysłów.

W końcu to radykalne skupienie na celu oraz przekraczanie granic konwenansu i łamanie zasad, często traktowane jako społeczne deficyty atypowych, są tymi cechami, dzięki którym Greta mogła stać się liderką całego pokolenia. Jako społeczeństwo musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby lepiej wspierać takie niekonwencjonalne umysły.

Gośćmi debaty będą:

  • Joanna Erbel – samorzeczniczka w spektrum autyzmu, socjolożka, działaczka miejska. Współpracowniczka fundacji a/typowi, działającej na rzecz neuroróżnorodności.
  • Mateusz Płatos – psycholog, doktor nauk społecznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”. Prowadzi badania nad funkcjonowaniem osób w spektrum autyzmu w bliskich relacjach, nowoczesnymi metodami wsparcia tej grupy, a także społecznymi aspektami neuroróżnorodności.

Prowadzący:

  • Edwin Bendyk – dziennikarz, wykładowca akademicki. Członek Polskiego PEN-Clubu. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”. Ostatnio wydał książkę „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”.

Bilety na film z debatą na:
Program całego festiwalu i bilety na:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze