1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Sposoby na pewność siebie? Mniej myśl, więcej działaj!

Uczmy się podejmowania szybkich decyzji w drobnych sprawach. (Fot. iStock)
Uczmy się podejmowania szybkich decyzji w drobnych sprawach. (Fot. iStock)
Pewność siebie pojawia się wtedy, kiedy nasze wewnętrzne przekonanie, że czegoś nie potrafimy, zostaje unicestwione przez brutalny fakt, że coś osiągnęliśmy – piszą Katty Kay i Claire Shipman. Oto sposoby na jej podbudowanie.

Znacie powiedzenie, że „wszystko jest w naszej głowie”? Otóż, jak twierdzą autorki książki „Pewna siebie kobieta”, dokładnie inaczej rzecz ma się z pewnością siebie. Aby ją wzmacniać, trzeba bowiem działać, nie główkować.

  1. Szybka porażka. To nie tylko sposób na ekspresowe wzmocnienie pewności siebie, ale też bardzo modna strategia w biznesie. Jak piszą Kay i Shipman, opiera się na założeniu, że lepiej jest sklecić kilka prototypów, szybko wprowadzić je na rynek i sprawdzić, który się przyjmie, a potem wyrzucić resztę. Szybka porażka umożliwia bowiem nieustanne korekty, testowanie, a następnie ekspresowy wybór tego, co naprawdę działa. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że kiedy nie udaje ci się na początku, masz mniej do stracenia. I mniej się tym przejmujesz. Z szybką porażką łatwiej sobie poradzić i przekuć ją w sukces.

Pewność siebie wykuwa się w działaniu. Wymaga podejmowania wciąż nowych prób, narażania się na ryzyko oraz zmiany naszego myślenia.

  1. W razie wątpliwości, działaj. Ryzyko dodaje smaku naszemu życiu – przekonują autorki „Pewnej siebie kobiety”. Tylko dzięki niemu ciągle się uczymy, rozwijamy i nabieramy pewności siebie. Pozostawanie w tzw. strefie komfortu rozleniwia, ale też przygnębia. Dlatego dobrze jest wykonywać nawet mikrokroki i wprowadzać drobne zmiany – zagadać do nieznajomego w kolejce; pójść na przyjęcie, na które nie mamy ochoty iść; zabrać głos na zebraniu. Ta technika nosi nazwę „ekspozycji”. Inna ważna sprawa – nie rozpamiętujmy, nie wracajmy w myślach do tego, co się wydarzyło, i nie rozkładajmy na czynniki pierwsze, dlaczego zdarzyło się tak, a nie inaczej. Ale też nie rozpracowujmy drobiazgowo każdego problemu czy zadania. Uczmy się podejmowania szybkich decyzji w drobnych sprawach.
  2. Medytuj. Spokojny mózg to najlepsze wsparcie dla pewności siebie. Podczas medytacji kurczy się ciało migdałowate, czyli nasz ośrodek lęku.
  3. Bądź wdzięczna. Najnowsze badania dowodzą, że to jeden z kluczy do szczęścia i optymistycznego nastawienia. Chodzi o to, by wyrażać wdzięczność w nawet najdrobniejszych rzeczach. Uciesz się, że ktoś wpuścił cię na lewy pas, przepuścił w drzwiach czy życzył miłego dnia. Wierz też we wszystkie dobre słowa na swój temat, nawet jeśli myślisz, że ktoś mówi je tylko z grzeczności. Powiedz „Dziękuję, to miłe”.
  4. Myśl na małą skalę. Kiedy coś cię przeraża lub onieśmiela, rozłóż to na czynniki pierwsze. Czeka cię wyjazd na drugi koniec świata? Najpierw zabukuj hotel i bilety, a potem zrób listę zakupów i rzeczy, które musisz załatwić przed wyjazdem. Kiedy poradzisz sobie z małymi częściami, wkrótce okaże się, że poradziłaś sobie z całością.
  5. Wysypiaj się, ruszaj i dziel się z innymi, w dowolnej kolejności. Brak snu i ćwiczeń fizycznych oznacza zwykle lękliwy mózg. A towarzystwo przyjaciół podwyższa poziom oksytocyny.
  6. Trenuj pozycje mocy. Czy wiesz, że siedzenie z wyprostowanymi plecami na krótko zwiększa pewność siebie? Spróbuj, a się przekonasz. Podobnie jak stanie na lekko rozstawionych nogach.

Kuzyni pewności siebie

Choć to też pozytywne cechy i wszystkie wzbogacają nasze życie, to jednak kilka szczegółów je różni:

Poczucie własnej wartości – ogólna ocena naszego charakteru; postawa w rodzaju „lubię siebie” albo „nienawidzę siebie”. Ta pierwsza jest niezbędna do emocjonalnego dobrostanu, ale różni się od pewności siebie tym, że pewność zwykle dotyczy oceny tego, na co nas stać: „Jestem pewna, że uda mi się skończyć bieg i dotrzeć do mety”.

Optymizm – nastawienie wynikające z naszej oceny rzeczywistości. Ktoś, kto patrzy na świat optymistycznie, w każdej sytuacji spodziewa się najpomyślniejszego rezultatu. Jeśli jesteś optymistą, zauważasz, że spotykają cię dobre rzeczy, i czujesz się za nie wdzięczny. Optymistą nie jest się z powodu swoich talentów, jest się nim, ponieważ pozytywnie interpretuje się świat.

Samowspółczucie – najważniejsza jego zasada polega na tym, że powinniśmy się odnosić życzliwie do samych siebie, bo dzięki temu jesteśmy zdrowsi, spełnieni i łatwiej osiągamy cele. Samowspółczucie napędza wiarę w siebie.

Poczucie własnej skuteczności – wiara w to, że zdołamy osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie. Mając poczucie skuteczności, patrzymy na trudności jak na wyzwania. Niektórzy eksperci uznają je za równoważnik pewności siebie. Inni podkreślają, że pewność siebie to raczej uogólnione przekonanie o możliwości odniesienia sukcesu w świecie.

Więcej w książce „Pewna siebie kobieta” K. Kay I C. Shipman, Wydawnictwo Literackie 2021

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze