1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

„Stało się coś złego…” – jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

Rysowanie obrazków, przekazywanie darów i wysyłanie dobrych myśli do potrzebujących – wszystko to pomaga dzieciom poczuć się bezpieczniej. (Fot. iStock)
Rysowanie obrazków, przekazywanie darów i wysyłanie dobrych myśli do potrzebujących – wszystko to pomaga dzieciom poczuć się bezpieczniej. (Fot. iStock)
Wszyscy rodzice stanęli teraz przed niezmiernie ważnym zadaniem: wytłumaczenia swoim dzieciom, co się dzieje w Ukrainie. Bo to, że rozmawiać trzeba, jest oczywiste. Jeśli boimy się tematu wojny i przed nim uciekamy, dziecko wyczuwa nasze emocje i tym bardziej jego strach się nasila. Zwłaszcza że w XXI wieku dostęp do informacji – również tych nieprawdziwych – jest bardzo łatwy. Lepiej więc, aby to od ciebie twoje dziecko dowiedziało się, o co chodzi, żebyście razem mogli przejść przez ten trudny czas. Jak pomóc dziecku zrozumieć nową sytuację i jak sprawić, by poczuło się bezpieczniej? Publikujemy wypowiedź psycholożki dr Dawn Huebner.

„Jest to trudny okres, pełen stresu i niepewności. Mam nadzieję, że znajdujecie sposoby, by o siebie zadbać. Podejrzewam, że jako rodzice w pierwszej kolejności skupiacie się na swoich dzieciach. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci część mózgu zwana ciałem
migdałowatym jest zawsze przygotowana na potencjalne zagrożenie. Choć bardzo stara się zapewnić nam bezpieczeństwo, to nie zawsze potrafi prawidłowo rozpoznać faktyczne niebezpieczeństwo, co oznacza, że czasami odczuwamy strach, mimo że jesteśmy bezpieczni. Wszyscy możemy nauczyć się technik uspokajania i wyciszania. Już pięcioletnie dzieci są w stanie nauczyć się skupiać swoją uwagę na elementach zapewniających im poczucie nadziei i bezpieczeństwa. Ogromną siłę ma również postawa pomocnika – stanowi antidotum na poczucie bezradności i strachu. Rodzicu – poświęć czas na rozmowę z dziećmi o tym, co dzieje się na świecie, używając spokojnego, jasnego języka. Wskaż środki, które podejmujesz, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Naucz je technik uspokajania i, jeśli to tylko możliwe, zaangażuj je w rozmowy. Rysowanie obrazków, przekazywanie darów i wysyłanie dobrych myśli do potrzebujących – wszystko to pomaga dzieciom poczuć się bezpieczniej”.

Dr Huebner zwraca się także do dzieci: „Na świecie dzieją się trudne rzeczy, niektóre daleko, inne blisko. Może to być przerażające. Jeśli odczuwasz strach, porozmawiaj z dorosłą osobą, która cię kocha – pomoże ci zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje i, co ważne, jakie środki są podejmowane, abyś czuł/a się bezpiecznie. Pamiętaj, że są też rzeczy, które można zrobić, aby poczuć się lepiej. Możemy nauczyć się technik uspokajania, aby nieco wyciszyć część mózgu, która sprawia, że odczuwamy strach; możemy nauczyć się rozpoznawać, czy rzeczywiście grozi nam niebezpieczeństwo, czy nie. Pomyśl o ludziach z twojej rodziny, z twojego miasta, z całego świata, którzy starają się zapewnić ci bezpieczeństwo. Możesz również aktywnie uczestniczyć w pomocy, np. przekazując potrzebującym dzieciom ubrania, zabawki lub książki lub rysując obrazek czy wysyłając komuś, kto jest smutny, miłe myśli. Gdy stajesz się aktywnym pomocnikiem, dzieje się coś niesamowitego. Twój mózg i twoje ciało zaczynają czuć się lepiej. Czujesz się silniejszy/a, bezpieczniejszy/a i szczęśliwszy/a. Pomagając, dołączasz do innych pomocników na całym świecie – zarówno dorosłych, jak i dzieci

– którzy pracują nad tym, by było lepiej. Pomagasz uzdrowić świat.

Po więcej rad zajrzyjcie do książki „Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami” dr Dawn Huebner, wydawnictwo ToTamto.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze