1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czym jest dziś życiowy sukces i gdzie znaleźć sens życia?

Pojęcie „życiowy sukces” implikuje, że robi się coś na tyle znaczącego, by pod koniec życia mieć poczucie, że pozostawia się świat odrobinę lepszym. (Fot. iStock)
Pojęcie „życiowy sukces” implikuje, że robi się coś na tyle znaczącego, by pod koniec życia mieć poczucie, że pozostawia się świat odrobinę lepszym. (Fot. iStock)
W dzisiejszym świecie, obdarzeni bystrym umysłem idealiści często doświadczają rozczarowania, co skłania ich do poszukiwania sensu życia. Łaknienie odpowiedzi nierzadko prowadzi do depresji egzystencjalnej. „W poszukiwaniu sensu” to książka, która może pomóc im zrozumieć z czym się zmagają i proponuje różne sposoby radzenia sobie z duchowym kryzysem oraz opisuje działania pozwalające pielęgnować idealizm, nadzieję, zadowolenie a nawet szczęście.

Fragment książki „W poszukiwaniu sensu. Inspiracje dla wrażliwych, bystrych i dociekliwych” Jamesa T. Webba.

Jak należy definiować życiowy sukces i sens życia? Pewne włoskie przysłowie mówi: „Koniec końców król i pionek trafiają do tej samej skrzynki”. Pojęcie sukcesu ma egzystencjalne znaczenie; dla jednej osoby może ono oznaczać coś zupełnie innego niż dla drugiej.

Bloger Paul Buchheit opisał to następująco: „Ktoś, kto spędził życie, pracując po 80 godzin tygodniowo, mieszkając w hotelach i mozolnie wspinając się po korporacyjnej drabinie, by w końcu dochrapać się stanowiska wiceprezesa firmy promującej papier toaletowy, prawdopodobnie będzie się postrzegał za człowieka znacznie większego sukcesu niż właściciel sklepiku z kanapkami, który spędza wieczory i weekendy na zabawach z dziećmi i oddawaniu się pasjom, ale być może to właśnie ten drugi będzie się cieszył większym szczęściem i zdrowiem. Tak naprawdę to od każdego z nas zależy, jak pojmujemy sukces, ale moim zdaniem ważne jest, byśmy wszyscy podejmowali świadome, przemyślane decyzje”.

Zdolne dzieci i dorośli mają szczególną skłonność do wadzenia się z takimi pytaniami, jak:

  • Jaki jest sens życia?
  • Czym jest sukces?
  • Co jest przelotne i nieistotne, a co jest naprawdę ważne?
  • Jak mogę rozwijać się i prosperować w tym czasami szalonym świecie?
  • Jak powinno się przeżyć życie?

Wytyczony tradycją szlak nie zawsze jest tym, który prowadzi do pełnego, dającego poczucie sensu życia. Wpływanie na losy świata, co jest motywem przewodnim i doskonałym dla wielu światłych umysłów, oznacza coś więcej niż osiągnięcia w nauce i na polu zawodowym.

Pojęcie „życiowy sukces” implikuje, że robi się coś na tyle znaczącego, by pod koniec życia mieć poczucie, że pozostawia się świat odrobinę lepszym.

Na jakimś etapie każdy w bardziej lub mniej dojmujący sposób uświadamia sobie swoją śmiertelność – że czas nam dany jest ograniczony. Felietonista Leonard Pitts napisał: „Życie nie tylko biegnie. Życie też zabiera. Twoje kolana, włosy, smukłość talii, urodę. Twoich bliskich, przyjaciół, karierę, budynek, który kiedyś był miejscem pracy”.
Mamy tylko określoną ilość czasu, by zrobić to, co chcemy – by osiągnąć to, czego pragniemy, zanim przyjdzie nam umrzeć. Może się zdarzyć, że uświadomisz sobie, iż masz potencjał w wielu różnych dziedzinach, i już to samo może być źródłem potężnego stresu. Staniesz wobec dylematu: „Zostanę profesorem matematyki, ponieważ lubię wyzwania. Ale chciałbym też eksplorować tyle różnych obszarów – na przykład mógłbym być przyrodnikiem, skrzypkiem albo neurochirurgiem, mógłbym realizować się w stosunkach międzynarodowych albo...”.

Jak widać, nie da się być wszystkim, czym chciałoby się być. Choć to się może wydawać niesprawiedliwe, nie uciekniemy przed
dokonywaniem wyborów. Być może na tym etapie życia, na którym jesteś, już sobie uświadamiasz wiele sprzeczności i absurdów obecnych wokół ciebie i nawet w twoim własnym życiu. Na przykład masz wielkie poważanie dla uczciwości, jednak przekonałeś się, że czasem można być zbyt szczerym, dlatego bywa, że wybierasz „białe kłamstwo” lub niepełną prawdę. Orientujesz się, że ideały zakorzenione w twoim kręgu kulturowym lub twojej rodzinie stoją w sprzeczności wobec siebie nawzajem i że codzienne obyczaje są na bakier z logiką i moralnością.

Jeśli chcesz nadać swojemu życiu sens i znaczenie, a jednocześnie nie musieć każdego dnia zmagać się z lękami i poczuciem winy, to prawdopodobnie nie obędzie się bez stworzenia sobie jakiegoś pakietu iluzji. Problem w tym, że jeśli pozwolisz sobie na głębsze zastanowienie, nie unikniesz przynajmniej kilku rozczarowań. Wnikliwe umysły chcą wiedzieć, ale nie zadowalają się prostymi odpowiedziami, pragną wniknąć głębiej, co często wiąże się z poszukiwaniem sensu życia. Ten pęd ku zrozumieniu samego siebie i swojego miejsca w życiu może prowadzić do kryzysu egzystencjalnego, co jest rodzajem stanu depresyjnego, na który szczególnie narażeni są idealiści o bystrych umysłach.

Więcej w książce „W poszukiwaniu sensu. Inspiracje dla wrażliwych, bystrych i dociekliwych” Jamesa T. Webba

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
W poszukiwaniu sensu
Autopromocja
W poszukiwaniu sensu James T. Webb Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze