1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Telefon Zaufania Młodych przedłużony o kolejny rok

Inicjatywa została przedłużona o kolejny rok, aby dalej pomagać młodym osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego. (Fot. iStock)
Dobra wiadomość na początek dnia – Reserved i Fundacja ITAKA przedłużają działanie Telefonu Zaufania Młodych, który został uruchomiony w czerwcu 2021 roku. Inicjatywa została przedłużona o kolejny rok, aby dalej pomagać młodym osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego.

Od czerwca 2021 roku, w ciągu dwunastu miesięcy, za pośrednictwem Telefonu Zaufania Młodych odbyło się aż 9321 rozmów telefonicznych, 3045 rozmów na czacie oraz 840 konsultacji psychologicznych.

– To już ponad rok, jak Fundacja ITAKA wspólnie z Reserved działają, niosąc wsparcie psychologiczne młodym ludziom. Telefon Zaufania Młodych to nie tylko telefoniczna linia wsparcia, ale także pakiet sesji online. Mając świadomość, że jedna rozmowa często nie zaspokaja nawet podstawowych potrzeb naszych beneficjentów, każdej osobie oferujemy możliwość pięciu spotkań z psychologiem. To jeszcze nie terapia, ale już taka liczba spotkań, która pozwala na udzielenie realnej pomocy osobie w kryzysie. Przez ten czas pomogliśmy prawie trzynastu tysiącom osób. To fantastyczny wynik jak na Telefon, który działa od kilkunastu miesięcy. Widzimy, jak bardzo jesteśmy potrzebni. Każdego dnia bardziej. I dlatego tak bardzo cieszymy się z możliwości kontynuowania współpracy z Reserved – mówi Anna Jurkiewicz, prezes Fundacji ITAKA

Niestety problem depresji wśród młodzieży cały czas się nasila. Ostatnie, szczególnie trudne, lata spowodowały znaczne pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i nastolatków. Przyczyniły się do tego przede wszystkim: odizolowanie, brak spotkań towarzyskich czy nawet zwyczajnej szkolej rutyny. Jak mówi Izabela Świergiel z Fundacji ITAKA, ogromna przeszkoda pojawia się już na etapie poszukiwania pomocy. Młodzi boją się zaufać bliskim albo bagatelizują problem, dlatego tak ważna jest możliwość dostępu do takich kanałów wsparcia, które zapewnią komfort anonimowości.

– Z Telefonem Zaufania Młodych najczęściej kontaktują się młodzi dorośli, czyli osoby, które są już pełnoletnie, ale nadal nie czują się dorosłe. To bardzo trudna grupa do zaopiekowania, która nie może już korzystać z telefonów zaufania dla dzieci, ale też nie czuje się komfortowo, kontaktując się z liniami wsparcia dla osób dorosłych. Mają 18, 19, 20 lat. Dopiero uczą się, jak być dorosłymi. Częściej na kontakt decydują się kobiety niż mężczyźni, a problemy, z którymi się do nas zgłaszają, to tematy związane z zaniepokojeniem stanem psychicznym ich samych albo ich bliskich. Pojawiają się również kwestie zdrowia fizycznego, niepełnosprawności, ale także problemy związane z przemocą w rodzinie lub w relacjach rówieśniczych – dodaje Anna Jurkiewicz.

Telefon będzie funkcjonował niezmiennie pod numerem 22 484 88 04. Dyżurujący specjaliści, mający wieloletnie doświadczenie, będą dostępni pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00–20:00. Kolejną formą pomocy jest cykl spotkań online; w przypadku osób nieletnich wymagana będzie pisemna zgoda rodzica lub opiekuna.

Do 31.05.2023 młodzi będą mogli liczyć na telefoniczne wsparcie psychologiczne czterdzieści godzin tygodniowo oraz bezpośrednią pomoc w formie cyklu pięciu pięćdziesięciominutowych spotkań online na osobę, co przekłada się na 840 godzin bezpłatnego wsparcia bezpośredniego.

(Fot. materiały prasowe)

Szczegółowe informacje o telefonie dostępne są na stronie www.stopdepresji.pl

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze