Carl Gustav Jung – psychiatra i mistyk, który zakamarki ludzkiej natury znał od podszewki. Z połączenia dorobku psychoanalizy i duchowości Wschodu ukuł własną wizję człowieka, który nosi w sobie utajone bolączki, kompleksy i słabości. Jung głosił potrzebę zmierzenia się z nimi i akceptacji ich, bo tylko w ten sposób możemy osiągnąć pełnię istnienia oraz emocjonalną równowagę. Cytaty z jego pism to cenny duchowy drogowskaz dla zagubionego człowieka współczesności.
Carl Gustav Jung urodził się 6 lipca 1875 roku i zmarł 6 czerwca 1961 roku. Rocznica jego śmierci to dobra okazja, by sięgnąć do dorobku słynnego psychiatry i wsłuchać się w jego życiowe rady – aktualne bez względu na czasy, bo dotykające najgłębszej prawdy o ludzkiej naturze.
Carl Gustav Jung w młodości był pilnym uczniem Zygmunta Freuda, ale osobiste przeżycia i poszukiwania skierowały go ostatecznie na inne tory. Twórca psychologii analitycznej odrzucił tezę o dominującej roli popędu seksualnego w życiu człowieka i skupił się na teorii archetypów oraz badaniach nad nieświadomością zbiorową. Fascynacja religiami Wschodu i ezoteryką przykleiły mu łatkę mistyka, a nawet szarlatana. Magnetyzm Junga i jego idei okazał się jednak nieodparty i przysporzył mu więcej zwolenników niż krytyków. Za jedną z najbardziej interesujących teorii szwajcarskiego psychoterapeuty uchodzi słynny archetyp cienia.
Jung uznawał, że każdy z nas nosi w sobie cień, czyli tę gorszą, brzydszą stronę natury, która powoduje wstyd, łączy się z wewnętrzną traumą i cierpieniem, a czasem skłania do popełniania zła. Bliski współpracownik Freuda nie postulował jednak walki z cieniem – tego nie można pokonać, bo stanowi nieodłączną składową naszej osobowości. Poza tym walka dąży do unicestwienia przeciwnika, a Jung uważał, że sposobem na ujarzmienie cienia jest dokładne poznanie go; wydobycie go z głębin nieświadomości na powierzchnię.
„Nie stajemy się oświeceni, wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą” – twierdził Jung.
Uczeń Freuda odrzucił skostniałe metody terapeutyczne swojego mistrza, czyli fotel i kozetkę, i podkreślał wartość rozmowy z pacjentem twarzą w twarz. Takie też są jego słynne cytaty – bliskie naszym życiowym doświadczeniom, a zarazem otwierające oczy na te aspekty, które do tej pory ignorowaliśmy lub spychaliśmy w otchłań nieświadomości. W jego myślach zawiera się uniwersalna mądrość, której podwalinami są samoświadomość i akceptacja naszych utajonych kompleksów oraz słabości. Bez tego, jak twierdził Jung, niemożliwe są: uzyskanie wewnętrznej integralności, poczucia sensu, równowagi emocjonalnej i zmiana swojego życia na lepsze. „Przywilejem życia jest stać się tym, kim naprawdę jesteś” – mawiał.
Przed wami więcej cytatów z Carla Gustava Junga, które mają potencjał, by zmotywować do życiowej zmiany.
Czytaj także: Cytaty motywacyjne – sentencje, które zwiększą twoją wiarę w siebie
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono rządziło twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”.
„Wszystko, co irytuje nas w odniesieniu do innych ludzi, może poprowadzić nas do zrozumienia siebie samych”.
„Depresja jest jak kobieta w czerni. Jeśli się pojawi, nie odpychaj jej. Zaproś ją, zaoferuj jej miejsce, potraktuj jak gościa i posłuchaj, co ma do powiedzenia”.
„Kompleks można pokonać tylko wówczas, gdy przeżyje się go w pełni. Jeżeli mamy się rozwinąć, musimy przyciągnąć do siebie i wypić do dna wszystko to, co z powodu swoich kompleksów odsunęliśmy daleko od siebie”.
„Nie jestem tym, co mi się przytrafiło. Jestem tym, czym zdecydowałem się zostać”.
„Twoje wizje staną się jasne tylko wtedy, gdy będziesz mógł zajrzeć do własnego serca. Kto wygląda na zewnątrz, marzy; kto zagląda do środka, budzi się”.
„Znajomość własnej ciemności jest najlepszą metodą radzenia sobie z ciemnością innych ludzi”.
„Nie osiąga się pełni poprzez odcinanie części samego siebie, lecz przez integrację przeciwieństw”.
„Fanatyzm to nieodłączny symptom wypieranych wątpliwości”.
„Jesteś tym, co robisz, a nie tym, co mówisz, że zrobisz”.
Czytaj także: Smutne cytaty – słowa, które chcą w nas zamieszkać na dłużej