1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 11 taktyk niewiernych partnerów. W ten sposób zatajają zdradę

11 taktyk niewiernych partnerów. W ten sposób zatajają zdradę

Fot. Vladimir Godnik/Getty Images
Fot. Vladimir Godnik/Getty Images
Czujesz, że coś się święci, ale cały czas obracasz się w sferze domysłów. Na płaszczu na próżno szukać zapachu obcych perfum i podejrzanego włosa. A bez twardych dowodów nie chcesz się konfrontować i – być może nieuzasadnioną – dyskusją narażać relację na szwank. A może wcale nie chodzi o zdradę, a o kryzys w związku? Nim zaczniesz się zamartwiać, poznaj schematy działania niewiernych partnerów i na chłodno przyjrzyj się niuansom zachowania swojej drugiej połówki.

Rzecz jasna trzymanie nerwów na wodzy nie będzie łatwe. Wszak nikt nie lubi być zdradzany. Gdy skok w bok wyjdzie na jaw, towarzyszą temu ból, złość, rozczarowanie, zazdrość i smutek. Cierpi na tym nasze poczucie własnej wartości, grunt usuwa nam się spod stóp. Zanim mleko się rozleje, wcale nie jest lepiej. Tajemnice i niedomówienia potrafią wyniszczać od środka. Po czym możemy rozpoznać, że partner lub partnerka nie dotrzymali składanych nam obietnic? Z pomocą przychodzi Menelaos Apostolou z Uniwersytetu w Nikozji. Grecki psycholog zaprosił do udziału w badaniu setki uczestników, którzy przyznali się do romansów. Wyniki opublikował na łamach magazynu „Personality and Individual Differences”. Przy pomocy ilościowych i jakościowych metod zidentyfikował 11 działań, które podejmowali, aby nie dopuścić do zdemaskowania. Ponad 70% badanych obu płci stosowało co najmniej siedem z tych strategii jednocześnie. Choć niektóre z nich będą ciężkie do wyłapania, inne da się zauważyć gołym okiem. Jakie taktyki są najpopularniejsze wśród niewiernych kochanków?

1. Daleko posunięta dyskrecja

Ten, kto zdradza, zachowuje środki ostrożności. Dwa razy waży słowa i kalkuluje każdy krok. Schadzki organizuje w odizolowanych miejscach, gdzie ma najmniejsze szanse na bycie rozpoznanym. Niełatwo będzie przyłapać go na gorącym uczynku. Można za to zaobserwować zwiększoną liczbę wymówek. Niewykluczone, że za ciągłymi nadgodzinami lub wyjściami na siłownię kryje się coś więcej.

2. Usuwanie śladów cyfrowej aktywności

Na wspólnych urządzeniach skrzętnie czyści historię przeglądania i pozbywa się wyciągów z kont bankowych. Gdy tylko przekracza próg domu, wycisza swój telefon. Na półkę odkłada go ekranem do dołu, aby wszelkie powiadomienia znalazły się poza zasięgiem twojego wzroku. Jeżeli wcześniej traktował smartfon bardziej beztrosko i nie usuwał zapisu odwiedzanych stron, może być to sygnał alarmowy.

3. Udawanie zaangażowania

Aby nie nadszarpnąć twojego zaufania, niewierny partner zrobi co w jego mocy, aby zachować pozory, że między wami wszystko jest w porządku. Będzie wywiązywał się z domowych obowiązków i odprawiał wasze codzienne rytuały. Myślami może być jednak gdzie indziej.

4. Złudny spokój i opanowanie

Zdradza wiąże się z silnymi emocjami. Wikłając się w romans, odczuwamy ekscytację i podniecenie, ale także nierzadko poczucie winy. To wszystko kryje się jednak za niewzruszoną fasadą. Gdy przypadkiem wasza pogawędka zejdzie na drażliwe tematy, nie będzie ich drążył ze strachu przed niewygodnymi pytaniami.

5. Okazywanie większego zainteresowania niż zwykle

Możliwe jest także, że zamieni się w partnera do rany przyłóż, dzięki któremu czujesz, jakby cały świat kręcił się wokół ciebie. Nagły wysyp komplementów, piętrzące się na biurku prezenty, napady czułości? Istnieje prawdopodobieństwo, że jest to sprytny sposób, który ma odciągnąć uwagę od SMS-ów wysyłanych ukradkiem na nieznany numer.

6. Zapasowy telefon lub konto e-mail

Setki razy widziałyśmy tę scenę w filmach. Ukryty w szufladzie na bieliznę smartfon może oznaczać, że bliska ci osoba jest uwikłana w nielegalne interesy, nie dba o recykling szlachetnych metali albo... szuka atencji i aprobaty poza małżeńskim łożem.

7. Zabezpieczanie hasłem wszystkiego, co się da

Do tej pory hasłem do jego komputera było imię waszego kota? Teraz jest to skomplikowany ciąg znaków, który nie może wpaść w niepowołane ręce. Można tłumaczyć to korporacyjną polityką ochrony danych, ale być może ma to związek z prowadzeniem podwójnego życia. Oczywiście zaglądanie w telefon czy laptop swojego partnera to grząski temat, ale jeśli do tej pory nie mieliście przed sobą sekretów, niespodziewana odmowa dostępu zapewne wzbudzi obawy.

8. Nowy „przyjaciel” lub „znajomy z pracy”

Towarzyski krąg twojego partnera nagle się poszerzył, ale nowego kompana znasz jedynie z opowieści? Kiedy osoba zdradzająca ma obawy, że tajemnica się wyda, może przedstawiać swojego kochanka jako zupełnie nieszkodliwego współpracownika czy kolegę z treningu.

9. Starzy przyjaciele jako alibi

Najwyraźniej nigdy nie wyrastamy z okłamywania rodziców o nocowaniu u koleżanki, aby wybrać się na zakazaną imprezę. Jeżeli partner ma coś na sumieniu, zdaniem Apostolou w waszych rozmowach częściej mogą padać nazwiska starych znajomych, u których nagle zaczął spędzać więcej czasu niż zwykle. Oczywiście oni mogą nie mieć o tym pojęcia...

10. Intensywne, ale krótkie romanse

Od długoletnich układów wolą przelotne przygody. Aby zminimalizować ryzyko będą z rozmysłem planować częstotliwość randek i stronić od nadmiernego zaangażowania.

11. Unikanie zmian

Według psychologa osoba zdradzająca nie zdecyduje się na wymianę garderoby lub obcięcie włosów. Wystrzegać będzie się też wszelkich nowych nawyków, aby podtrzymać iluzję, że wszystko jest po staremu.

Źródło: „11 Tactics Cheaters Use To Hide Their Infidelity—From A Psychologist”, forbes.com [dostęp: 05.07.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze