Mówi się, że nic nie boli tak jak złamane serce. I chociaż tego bólu nie da się wyeliminować, to można wykorzystać czas po rozstaniu na to, by przearanżować swoje życie i wyjść z kryzysu obronną ręką. Oto poradniki, które mogą pomóc przejść przez rozstanie niezależnie od przyczyn rozpadu związku.
Nikt nie widzi rozstania na horyzoncie, kiedy rozpoczyna bycie w relacji. W końcu, jak śpiewała Marina Diamandis: „Każdy chłopak jest »tym jedynym«, dopóki nie udowodni, że jest inaczej”. Rozstania bywają długie lub nagłe, jedno jest jednak pewne – rzadko kiedy są zupełnie bezbolesne. Czas po zakończeniu relacji może być jednak budujący i wypełniony decyzjami, które zmienią nasze życie na lepsze.
Chociaż żadna książka nie sprawi, że ból po zerwaniu zniknie, to wybór odpowiedniego poradnika pomoże w uporządkowaniu galopujących myśli i nadaniu sensu wszystkim przeżyciom. Nie znajdziesz w nich gotowej recepty na działanie, ale zawarta w nich treść może pomóc uporządkować myśli i przeorganizować myślenie o tej sytuacji.
Czym warto więc zająć swój umysł, gdy każde z was pójdzie już w swoją stronę?
„To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać” to długi, ale wiele wyjaśniający tytuł książki Judith Viorst, amerykańskiej pisarki i psychoanalityczki. Porusza właśnie temat straty, która jest nieodłącznym elementem życia. Autorka przypomina nam, że tracimy nie tylko ludzi (przez śmierć czy rozstanie), ale także idealne marzenia i niemożliwe do spełnienia oczekiwania. Książka uzmysławia nam, że utraty doświadczamy już na samym początku naszego życia, odłączając się od matki, a jej świadome przeżywanie pomaga nam odzyskać sprawczość.
Czytaj także: Dobre książki psychologiczne i poradniki inspirujące do zmiany
Judith Viorst, „To, co musimy utracić”, Wydawnictwo Zwierciadło
Sedno tej książki ukazuje nam ponadczasową prawdę, która umyka nam wśród prozy życia – że przepracowanie naszych strat pomaga nam wzmocnić się psychicznie, a sposób, w jaki na nas wpłynęła, może dać nadzieję na uzdrawiającą zmianę.
To pozycja szczególnie dla tych, którzy nie lubią pochylać się nad swoimi emocjami, ale wolą skonstruować i realizować plan działania. Jest to bowiem książka-przewodnik, oparta na amerykańskim modelu radzenia sobie ze stresem: 7C's of Stres First Aid, która zawiera nie tylko rzetelne, psychologiczne zaplecze, ale także gotowy schemat postępowania, który od razu można wprowadzić w życie. Działanie na pierwszym miejscu!
Mirela Batog, „Odzyskaj życie po rozstaniu”, wydawnictwo Mirela Batog Ltd
Mankamentem tego poradnika jest to, że występuje jedynie w formie e-booka, co może przeszkadzać wielbicielom analogowej pracy z papierem. Tym jednak, którzy lubią sięgnąć po czytnik lub scrollować teksty na iPadzie, może się przydać – na przykład zamiast nocnego przeglądania instagramowego profilu byłego partnera?
To książka dla tych, których rozstanie wynikło z niewierności partnera. Już sam tytuł wzbudza wiele kontrowersji – jak to, podarować prezent komuś, kto rozbił mój związek? Kasia Miller, ze znaną sobie swobodą, mierzy się ze zdradą i przekonuje, że może być to doświadczenie prowadzące do pozytywnej zmiany w budowaniu relacji.
Katarzyna Miller, „Kup kochance męża kwiaty”, Wydawnictwo Zwierciadło
Tych, którzy obawiają się generalizowania kobiet lub mężczyzn, uspokajamy – nic z tych rzeczy! Autorka z humorem wnika głębiej w meandry relacji damsko-męskich i dostrzega postawy, nad którymi obie płcie mogą pracować. Książka obnaża też pewne ponadczasowe prawdy – że w bólu związanym ze zdradą często nie chodzi o nią samą, a o kruchą samoocenę, która wówczas cierpi.
„Rozstanie to nie koniec gry – to szansa na lepsze rozdanie!” – czytamy w opisie od wydawcy. Dla wielu kobiet po rozstaniu wali się dotychczasowy świat, co może wiązać się z dużym bólem i lękiem. Żeby dostrzec w tym wydarzeniu szansę – trzeba odwagi. I właśnie do niej zachęcają autorki poradnika, które pokazują, jak można obrócić trudne wydarzenia na swoją korzyść.
Czytaj także: Złamane serce – jak pomóc komuś, kto źle znosi rozstanie?
Monika Pryśko, Monika Ostałowska, „Rozstanie to nowe rozdanie. Książka dla kobiet, które zaczynają właśnie nowe życie”, wyd. Pascal
Pisarki zachęcają, by nie tłumić trudnych emocji związanych z rozpadem relacji, ale też dać sobie szansę na nową nadzieję i nowe plany. „To od nas samych zależy, co otrzymamy z rozstaniem. Czy wyjdziesz z niego z kolejną szansą, czy może przekonana, że właśnie spełniły się wszystkie czarne scenariusze? Czas na twój ruch” – kwitują autorki. I my im przyklaskujemy!
„Pomaga, rozjaśnia i ulepsza życie” – piszą zachwyceni recenzenci. Chociaż nie jest książką traktującą bezpośrednio o rozstaniu, gorąco polecamy zajrzeć do niej właśnie w momencie kryzysu. Autorzy, pionierzy psychoterapii schematów, pokazują 12 głównych skryptów, które ukształtowały się w naszym dzieciństwie. Ich zidentyfikowanie jest łatwe dzięki załączonym do książki testom, a przejrzysty opis pomaga zrozumieć, skąd wzięły się nasze trudności i dlaczego ujawniają się właśnie w konkretnych relacjach z ludźmi.
Janet S. Klosko, Jeffrey Young, „Program zmiany sposobu życia”, Wydawnictwo Zielone Drzewo
Wiemy, że czasu nie da się przyspieszyć, a ból nie minie szybciej niż emocje związane z rozstaniem. Mamy jednak nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże w przeżyciu tego czasu w sposób jak najbogatszy w pozytywną zmianę.