Znasz to uczucie, gdy nagle w rozmowie zapada cisza, którą nie wiadomo, jak wypełnić? Robi się niezręcznie… Chyba każdy z nas choć raz w życiu był w takiej sytuacji, szczególnie w przypadku konwersacji z nowo poznaną osobą. Co zrobić, aby nie doprowadzić do tego momentu? Umiejętnie podtrzymać rozmowę. Tych 5 zdań ci w tym pomoże.
– Opanowanie sztuki prowadzenia angażującej rozmowy to cenna umiejętność, która może znacznie poprawić interakcje społeczne – mówi Mason Farmani, trener rozwoju osobistego. – Chodzi o to, by szczerze słuchać innych, okazywać zainteresowanie ich myślami i odpowiadać w sposób, który utrzymuje dynamikę dialogu – dodaje.
Farmani twierdzi, że w ten sposób okazujemy rozmówcy zarówno szacunek, jak i empatię. W związku z tym warto opanować kilka zwrotów, by mieć je w zanadrzu, gdy rozmowa powoli zacznie się wypalać. Oto 5, które poleca ekspert (oczywiście śmiało możesz je modyfikować w zależności od tego, z kim prowadzisz rozmowę – czy z ważnym klientem, czy z nowo poznaną koleżanką na imprezie – używając bardziej lub mniej oficjalnego języka).
Czytaj także: Tymi 5 zdaniami nieświadomie zrażasz do siebie ludzi – lepiej ich unikaj
To bardzo interesujące. Czy mogłabyś/mógłbyś rozwinąć [konkretny szczegół]?
Pytania są dobrą strategią na ożywienie rozmowy. To zdanie może się zaś okazać szczególnie przydatne. – Pokazuje autentyczne zainteresowanie i zachęca drugą osobę do rozwinięcia konkretnego aspektu tematu, który przykuł twoją uwagę – mówi Farmani. To pomoże zarówno utrzymać skupienie, jak i pogłębić dyskusję.
To mi przypomina sytuację, gdy… [miejsce na anegdotę]
Niekiedy stwierdzenia – zwłaszcza te dotyczące ciebie – mogą być lepszym sposobem na ożywienie rozmowy niż zadawanie pytań. Anegdoty zaś sprawiają, że rozmowy stają się bardziej przystępne i angażujące. – Zwrot „To mi przypomina sytuację, gdy…” dodaje rozmowie osobisty akcent i może zachęcić do dalszej eksploracji tematu lub lepszego zobrazowania go przykładami z życia – komentuje trener rozwoju osobistego.
Jakie masz zdanie na [pokrewny temat]? Jestem ciekawa/y, co o tym myślisz
Nie przesadzajmy jednak z tym skupianiem się na sobie. Często bowiem mamy tendencję do tego, by za bardzo kierować rozmowę na siebie. Trzecie z omawianych zdań przesuwa uwagę na drugą osobą, zachęcając ją do podzielenia się swoją opinią. – To sprzyja wzajemnemu szacunkowi i zrównoważonej wymianie myśli – tłumaczy Mason Farmani.
Czytaj także: 4 komplementy, które tak naprawdę nimi nie są. To nie życzliwość, a toksyczna manipulacja
Nie brałem/brałam wcześniej pod uwagę tej perspektywy. Dlaczego tak uważasz?
Ciekawość może zabić kota, ale i wskrzesić rozmowę. Kolejne zdanie, które uznaje chęć poznania punktu widzenia rozmówcy. – Zwrot zachęca do wyjaśnienia rozumowania drugiej osoby, co może prowadzić do głębszej i bardziej wnikliwej rozmowy – mówi ekspert.
Czy mógłbyś/mogłabyś pomóc mi lepiej zrozumieć [konkretny aspekt]? Zastanawiam się, o co tu chodzi
Zwrot, który wyraża uznanie, a przy okazji zawiera nutkę pochlebstwa, które pozytywnie zadziała na naszego rozmówcę. – Pokazuje otwartość na czerpanie wiedzy od innej osoby i uczenie się z jej doświadczenia – dodaje Farmani. Przy okazji, jak wyjaśnia ekspert, zachęca to do jasnych wyjaśnień i sprzyja głębszemu zrozumieniu złożonych zagadnień.
Źródło: Beth Ann Mayer, 'I've Been Studying Communication for 20 Years—Here Are My 7 Favorite Phrases to Keep a Conversation Going', parade.com [dostęp: 22.09.2024]