1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak atencja wpływa na nasze relacje i dlaczego jej potrzebujemy?

Jak atencja wpływa na nasze relacje i dlaczego jej potrzebujemy?

Fenomen selfie to jeden ze skutków kultury opartej na szukaniu atencji i walidacji (Fot. Edward Berthelot/Getty Images)
Fenomen selfie to jeden ze skutków kultury opartej na szukaniu atencji i walidacji (Fot. Edward Berthelot/Getty Images)
Atencja to pojęcie, z którym coraz częściej spotykamy się w internetowych dyskusjach. W dobie mediów społecznościowych i cyfrowej komunikacji potrzeba bycia zauważonym i docenionym stała się dla wielu osób niezwykle ważna. W tym artykule przyjrzymy się, czym właściwie jest atencja, jakie ma znaczenie w budowaniu relacji z otoczeniem i dlaczego stała się tak istotna we współczesnych świecie.

Spis treści:

  1. Czym jest atencja?
  2. Znaczenie atencji w budowaniu relacji międzyludzkich
  3. Psychologiczne podstawy potrzeby atencji
  4. Atencja w mediach społecznościowych

Czym jest atencja?

Atencja jako pojęcie w języku polskim oznacza uwagę, zainteresowanie, skupienie uwagi na kimś lub na czymś. Pojęcia bliskoznaczne atencji to dbałość, troska i opieka, szacunek, respekt i okazywanie względów. Atencja ma kluczowe znaczenie w budowaniu relacji z innymi ludźmi – zarówno w kontekście przyjaźni, jak i relacji rodzinnych oraz związków romantycznych. Okazywanie innym zainteresowania i uwagi ma pozytywne konotacje i jest odbierane jako ważny element tworzenia i podtrzymywania relacji. Zwykle interesujemy się tym, co jest dla nas ważne i ciekawe, zatem osoba, którą obdarzamy atencją, ma wszelkie podstawy, by poczuć się wyjątkowa i doceniona.

W dobie mediów społecznościowych atencja zyskała jednak dodatkowe znaczenie, nie zawsze kojarzące się pozytywnie. Poszukiwanie atencji, czyli przyciąganie uwagi innych osób zamieszczanymi online postami, zdjęciami i filmikami stało się dla wielu osób elementem budowania własnej tożsamości i pozycji w społeczeństwie. Potrzeba atencji, czyli bycia dostrzeżonym i docenionym przez innych, jest całkowicie naturalna, podobnie jak podejmowanie działań mających na celu zainteresowanie otoczenia swoją osobą czy twórczością. Jednak we wszystkich aspektach życia zaleca się zachować umiar i zdrowy rozsądek, także podczas poszukiwania atencji – czy to online, czy offline.

Znaczenie atencji w budowaniu relacji międzyludzkich

Atencja pozwala efektywnie budować różnego typu relacje międzyludzkie. Okazywanie członkom rodziny, bliskim znajomym i partnerowi uwagi świadczy o tym, że interesujemy się ich samopoczuciem oraz tym, co dzieje się w ich życiu. Pokazujemy im, że są dla nas ważni i że zależy nam na tym, by czuli się jak najlepiej. Zainteresowanie można okazać na wiele sposobów: pytając, jak minął dzień, dzwoniąc lub pisząc miłą wiadomość, słuchając uważnie relacji o bieżących problemach czy chwaląc za osiągnięcia. Osoba, na której nam zależy, powinna poczuć się dla nas ważna. W wielu przypadkach takie skupienie uwagi i troska dodają otuchy, uskrzydlają, pomagają spojrzeć na świat bardziej optymistycznie. Brak atencji niekorzystnie wpływa na relacje międzyludzkie i może prowadzić nawet do konfliktów. Jeśli nie zauważamy problemów lub osiągnięć bliskiej osoby, może ona słusznie poczuć się ignorowana i podejrzewać nas o obojętność. Brak atencji w związkach partnerskich i w przyjaźni to prosta droga do rozluźnienia więzi, a nawet zakończenia relacji.

Psychologiczne podstawy potrzeby atencji

Na gruncie psychologii atencja definiowana jest jako zdolność skupienia uwagi na wybranym zjawisku, przedmiocie lub osobie. Atencja rozumiana jako czynnik budowania relacji z innymi ludźmi jest jednym z wnikliwie badanych przez psychologię pojęć. Kluczowe pytania to: Dlaczego ludzie pragną atencji? Dlaczego jest ona tak ważna? Psychologia oferuje kilka teorii wyjaśniających to zjawisko. Po pierwsze, atencja przyczynia się do budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie. Nasze działania w świecie obliczone są zwykle na reakcję otoczenia, a uznanie w społeczeństwie jest naturalnym celem wielu zadań, których się podejmujemy. Atencja, czyli życzliwe zainteresowanie i skupienie uwagi na tym, co robimy i co sobą reprezentujemy, jest jak balsam dla wrażliwej osobowości – pomaga poczuć się pewnie i rozwijać talenty. Po drugie, otrzymywana atencja pokazuje, że dla danej osoby czy grupy osób nie jesteśmy obojętni, co wpływa na zacieśnienie relacji i pozytywne wzmocnienie. Okazywanie atencji i dążenie do atencji to według psychologii naturalne zachowania człowieka, o ile realizowane są w określonych ramach i w sposób niebudzący kontrowersji.

Atencja w mediach społecznościowych

Atencja jako pojęcie nie jest niczym nowym, jednak w kontekście współczesnych trendów w mediach społecznościowych zyskuje nowe znaczenie. Przyciąganie uwagi innych osób, czyli potrzeba atencji, stała się elementem budowania własnej tożsamości i pozycji w społeczeństwie. Na platformach takich jak Instagram, Facebook i TikTok dostępny jest cały arsenał sposobów zdobywania atencji poprzez lajki, komentarze i udostępnienia. Media społecznościowe amplifikują potrzebę atencji, co może prowadzić wręcz do uzależnienia od interakcji z innymi użytkownikami oraz od ich opinii. To zaś w konsekwencji może generować stres i powodować obniżenie nastroju oraz samooceny. Nadmierna potrzeba atencji kreowana przez współczesne media nie jest zatem czymś pozytywnym. Przesadna koncentracja na zdobywaniu atencji online jest rosnącym problemem zwłaszcza wśród najmłodszej generacji. Jak można przeciwdziałać temu zjawisku? Najprostszym sposobem jest wskazanie młodym ludziom alternatywnych form spędzania czasu i tego, że możliwe jest budowanie trwałych relacji z innymi ludźmi bez nadmiernego zwracania uwagi zarówno na siebie, jak i na to, w jakim stopniu interesuje się nami dalsze otoczenie. Autentyczne, bliskie relacje dostarczają znacznie więcej innych pozytywnych emocji niż atencja generowana na platformach internetowych.

Podsumowując, atencja ma ogromne znaczenie w życiu codziennym. Psychologia atencji zwraca uwagę na wpływ tego typu zachowania na budowanie relacji i ich trwałość oraz na pewność siebie i samoocenę. Negatywne skutki atencji, generowane przez nadmierne dążenie do atencji, widoczne są przede wszystkim wśród osób budujących samoocenę w oparciu o media społecznościowe i internetowe platformy. Antidotum na stres związany z poszukiwaniem w ten sposób uwagi jest budowanie wartościowych więzi z otoczeniem offline. Interakcje społeczne w realnym świecie dają wiele okazji do bycia zauważonym i docenionym przy zachowaniu zdrowej równowagi w dążeniu do atencji. Zainteresowania postami w mediach społecznościowych nie należy traktować jako substytutu autentycznych relacji międzyludzkich.

Najczęściej zadawane pytania

Czym dokładnie jest atencja?

Atencja to uwaga, zainteresowanie czymś lub kimś. Pojęcie to ma konotacje takie jak dbałość, troska, skupienie uwagi, szacunek, okazywanie względów. Okazywanie atencji ma duże znaczenie w budowaniu relacji międzyludzkich. Pomaga zbudować pewność siebie i dobrą samoocenę. Potrzeba atencji, czyli bycia zauważonym, jest naturalna dla większości ludzi.

Jak atencja różni się od potrzeby uznania?

Potrzeba atencji jest pojęciem bliskoznacznym dla potrzeby uznania. Uzyskanie atencji, czyli uwagi i zainteresowania otoczenia pozwala zbudować uznanie w społeczeństwie, własną pozycję, wizerunek i – poniekąd – tożsamość społeczną. Atencja oznacza również szacunek, respekt i okazywanie względów. Jest pojęciem szerszym znaczeniowo od potrzeby uznania.

Dlaczego ludzie coraz częściej poszukują atencji w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe oferują wiele sposobów zdobywania atencji. Wydają się one o tyle łatwiejsze, że nie wymagają rzeczywistych interakcji z innymi ludźmi. Może wydawać się to kuszące zwłaszcza dla osób wycofanych, nieśmiałych, o niskiej samoocenie. Tu jednak kryje się pułapka: media społecznościowe mogą zarówno generować dużą dozę atencji, jak i jej brak. Atencja online może przyjmować różne oblicza, także negatywne. To z kolei generuje stres i może przyczyniać się do obniżenia samooceny.

Jakie są psychologiczne przyczyny potrzeby atencji?

Ludzie mają naturalną potrzebę bycia zauważonym przez najbliższe otoczenie. Chcą się czymś wyróżniać, być w czymś dobrzy i docenieni. Człowiek ma również naturalną potrzebę, aby być dla kogoś ważnym, czuć się potrzebnym i otoczonym troską. Atencja otoczenia lub choćby jednej najbliższej osoby pomaga zbudować silne poczucie własnej wartości i korzystnie wpływa na samoocenę.

Czy dążenie do atencji zawsze jest negatywne?

Dążenie do atencji nie zawsze ma negatywne konotacje. Wręcz przeciwnie – zwykle bywa naturalnym, zdrowym, pozytywnym zachowaniem, potrzebą bycia zauważonym i docenionym. Problem pojawia się, gdy potrzeba atencji staje się nadmierna i gdy dąży się do niej w sposób, który nie jest akceptowany na gruncie etyki czy prawodawstwa.

W jaki sposób atencja może wpływać na relacje rodzinne?

Atencja, czyli okazywanie uwagi, zainteresowania, szacunku i troski, jest bardzo ważnym elementem spajającym relacje rodzinne. Brak atencji może powodować rozluźnienie więzi rodzinnych i prowadzić do konfliktów.

Jak media społecznościowe wpływają na naszą potrzebę atencji?

Media społecznościowe amplifikują potrzebę atencji i dostarczają jej w sposób, który nie przekłada się na autentyczne relacje z innymi ludźmi. Może to prowadzić do obniżenia nastroju i uzależnienia od zdobywanych lajków oraz opinii innych.

Jak można zdrowo zaspokajać potrzebę atencji?

Najlepszym sposobem na pozytywną atencję jest działanie w realnym świecie (offline) i budowanie trwałych relacji z innymi ludźmi. Grono sprawdzonych przyjaciół, różnego typu zajęcia, np. sportowe, które dostarczają okazji do współzawodnictwa, to świetne sposoby na zaspokojenie naturalnej potrzeby atencji.

Jakie są negatywne skutki nadmiernego poszukiwania atencji?

Nadmierne skupienie się na imponowaniu innym i zbyt intensywne zabieganie o atencję może prowadzić do problemów takich jak uzależnienie od mediów społecznościowych, wahania nastroju czy przykładanie nadmiernej wagi do opinii innych osób. Nadmierne poszukiwanie atencji na platformach internetowych jest prostą drogą do obniżenia samooceny.

Czy jest możliwe budowanie trwałych relacji bez koncentrowania się na atencji?

Jest wiele sposobów na budowanie trwałych relacji międzyludzkich. Atencja, czyli okazywanie zainteresowania, uwagi i względów jest jednym z nich. Jest bardzo ważna, ale nie jest jedynym elementem trwałych więzi z innymi ludźmi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze