Narcyz w kłótni często skłania się ku manipulacji – aby przejąć kontrolę i dostać to, czego chce. W tym celu używa mocnych słów, np. „Jeśli mnie kochasz, zrobisz to dla mnie. Jeśli tego nie zrobisz, zrobię sobie krzywdę. Jeśli odejdziesz, to znaczy, że nigdy mnie nie kochałeś/aś”. Tego typu stwierdzenia utrudniają przeciwstawienie się osobie, z którą się kłócisz, co najprawdopodobniej spowoduje, że w końcu się wycofasz i oddasz kontrolę w jej ręce.
5. „Powinieneś/powinnaś wiedzieć, że byłem/am zdenerwowany/a”
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często uważają, że inni powinni czytać w ich myślach. Takie osoby często więc mówią: „Powinieneś/powinnaś wiedzieć, że byłem zły/byłam zła”, spodziewając się, że przewidzimy ich emocje i zrozumiemy, co czują, bez jakiejkolwiek formy komunikacji. – Takie sformułowania mogą sprawić, że druga osoba poczuje się nadmiernie czujna. Dodatkowo mogą pojawić się uczucia strachu, winy i obowiązku, które pozbawiają skrzywdzoną osobę władzy – wyjaśnia Grosso.
6. Długie, nieistotne wyrażenia
Narcyz podczas kłótni często mówi rzeczy, które nie mają związku z konfliktem. Przykład? „Robię wszystko dla tej rodziny, dokształcam się, myślę o przyszłości i o tym, co możemy zrobić lepiej, a ty tylko siedzisz w domu”. Celem jest zdezorientowanie drugiej strony – w końcu rozmowa skręca w zupełnie innym kierunku, a ty zapominasz, o co w ogóle walczysz.
Dodatkowy sygnał ostrzegawczy: brak negocjacji i kompromisów
W kłótni zwykle dochodzi do negocjacji, np. ty zgadzasz się częściej wynosić śmieci, a twój partner zgadza się częściej wycierać brudne blaty w kuchni. Nie dotyczy to jednak osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości, z którymi zazwyczaj nie ma negocjacji. Narcyz po prostu chce postawić na swoim, aby móc kontrolować narrację.
Trudno jest dzielić życie z kimś, kto manipuluje i kontroluje, dlatego aby lepiej zrozumieć relację z narcyzem i ustalić, czy warto inwestować w nią swój czas, warto udać się na terapię. Dobrze jest też ustalić granice oraz zadbać o wsparcie w postaci grupy ludzi, na których zawsze możesz liczyć i z którymi możesz porozmawiać o tym, co dzieje się w twoim życiu.
Jeśli natomiast chodzi o samą toksyczną relację – jeśli możesz odejść, odejdź. Jeśli jednak nie jest to możliwe (np. gdy w grę wchodzi wspólnie wychowanie dziecka lub odejście z dobrze płatnej pracy), wtedy rozwiązaniem jest postawienie mocnych granic i ograniczenie kontaktu. Pamiętaj, że najważniejsze to zadbać o swoje potrzeby fizyczne i emocjonalne.
Źródło: „6 Red Flag Phrases Narcissists Use To Manipulate You During An Argument”, huffpost.com [dostęp: 07.10.2024]