Od Warrena Buffetta można nauczyć się nie tylko sztuki inwestowania, ale i sztuki dobrego, spokojnego życia. Dla słynnego miliardera finansowa niezależność i bezpieczeństwo to nie cele same w sobie, lecz wynik określonej postawy życiowej. Opiera się ona na wartościach, takich jak cierpliwość, skromność, umiar i ostrożność. Są one kluczem zarówno do bogactwa materialnego, jak i komfortu psychicznego.
Warren Buffett to człowiek, który jak nikt inny zna mechanizmy współczesnego kapitalizmu. Jednocześnie wie doskonale, jak uniknąć jego największych pułapek i pokus. Legendarny inwestor i jeden z najbogatszych ludzi świata (jego majątek opiewa na 143 miliardy dolarów) stoi w opozycji do kultury ślepego konsumpcjonizmu, którą lansują dzisiejsze media i internet. Jest też przeciwnikiem ryzykownych inwestycji dokonywanych z myślą o szybkim wzbogaceniu się – Buffet wierzy raczej w długoterminowe projekty inwestycyjne, które przynoszą zyski rozciągnięte w czasie.
Rozsądne, metodyczne podejście do pieniędzy odzwierciedla się także w jego życiorysie. Miliarder mieszka cały czas w tym samym domu w Omaha w stanie Nebraska, który kupił w 1958 roku po swoim ślubie z pierwszą żoną. Choć byłoby go stać na kolekcję luksusowych aut jak z garażu arabskiego szejka, woli kupować budżetowe samochody – takie jak Cadillac XTS, którego nabył w 2014 roku. Do dziś też chętnie stołuje się w McDonald’s, a jego ulubiony zestaw to cheesburger i cherry coke.
Buffett znany jest przy tym ze swojej działalności charytatywnej. Na stronie swojej fundacji The Giving Pledge zadeklarował, że ponad 99 proc. jego majątku zostanie przeznaczone na filantropię za jego życia lub po śmierci. Co roku inwestor ofiaruje kilkaset milionów dolarów (w zeszłym roku było to 870 milionów) na działalność fundacji charytatywnych. Od 2006 roku całkowita wartość jego pomocy wyniosła 51 miliarda dolarów.
Od człowieka takiego jak on warto więc nie tylko uczyć się inwestowania, ale i ponadczasowych wartości. Poznajcie jego złote rady, którymi kieruje się na co dzień i które znajdują zastosowanie zarówno w finansach, jak i w codziennym życiu.
„Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później będziesz musiał sprzedać rzeczy, które potrzebujesz”.
Cytat ten zachęca do tego, by wyzbyć się materialnych pokus i dwa razy się zastanowić, zanim zrobimy jakiś drogi, impulsywny zakup. W przeciwnym razie łatwo popadniemy w finansowe kłopoty.
„Ktoś może odpoczywać dziś w cieniu, bo ktoś inny dawno temu posadził w tym miejscu drzewo”.
Warren Buffett na każdym kroku radzi, by myśleć o inwestycjach w perspektywie długoterminowej, a nie gonić za szybkimi, niepewnymi zyskami. Jemu samemu ta strategia bardzo się opłaciła – 99 proc. swojego majątku miliarder zgromadził po tym, jak skończył 50 lat.
„Najważniejsza inwestycja, jakiej możesz dokonać, to inwestycja w siebie”.
Jeśli nie masz setek tysięcy czy milionów na wielkie projekty inwestycyjne, inwestuj w siebie – radzi Warren Buffett. Na podnoszeniu swoich kwalifikacji i umiejętności nigdy nie stracisz, a możesz tylko zyskać.
„Szczerość to drogi dar, nie oczekuj jej od tanich ludzi”.
Wniosek jest prosty: nie podchodź zbyt łatwowiernie do ludzi, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości co do ich uczciwej postawy.
„Umiejętność przewidywania deszczu nie jest ważna. Ważne jest zbudowanie arki”.
Buffett twierdzi, że nie ma sensu skupiać się tylko na przewidywaniu problemów – one i tak prędzej czy później się pojawią. Chodzi o to, żeby zawsze być przygotowanym na ten krytyczny moment, gdy już nadejdą.
„Dobrze jest się uczyć na własnych błędach. Ale jeszcze lepiej uczyć się na czyichś”.
Ten cytat idealnie obrazuje strategię Warrena Buffetta w życiu i w finansach. Gdy wraz ze swoim partnerem i prawą ręką w interesach, Charlie’em Mungerem, zostali zapytani o sekret ich sukcesu, ten ostatni odparł: „To niesamowite, jak wiele długoterminowych korzyści osiągnęliśmy, starając się konsekwentnie nie być głupimi, zamiast starać się być na siłę inteligentnymi”.
„Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostaje po odłożeniu oszczędności”.
Jasna i praktyczna rada, jak zachować finansowe bezpieczeństwo, a co za tym idzie – mieć psychiczny spokój.
„Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz”.
Płacąc za coś więcej, wcale nie mamy pewności, że w zamian dostaniemy więcej. Cena jest często zupełnie oderwana od realnej wartości danej rzeczy i jej wpływu na nasze życie – trzeba mieć to zawsze z tyłu głowy.
„Inwestuj tylko w to, co rozumiesz”.
Ten cytat warto sobie przypominać w chwilach, gdy na horyzoncie pojawia się „wielka okazja” albo ktoś namawia nas na „doskonałą” inwestycję. Jeśli nie znamy dokładnie jej mechanizmów – lepiej odpuścić, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
„Giełda służy do transferu pieniędzy od aktywnych do cierpliwych”.
Impulsywność, niecierpliwość, gwałtowne ruchy – taka postawa nie sprzyja osiąganiu korzyści, i to nie tylko w sferze finansowej. Często na osobach, które podejmują szybkie, nieprzemyślane decyzje wzbogacają się ci, którzy zachowują spokój oraz konsekwentnie dążą do wyznaczonych celów.