„To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości” – stwierdził niegdyś Bertrand Russell. Jego słowa dobrze obrazują mentalność osób, które umysłowo wybijają się ponad przeciętność, ale wrodzona skromność utrudnia im postrzeganie drzemiącego w nich potencjału. Co świadczy o tym, że masz wyższy iloraz IQ niż inni?
Wysoka inteligencja powinna być naszym powodem do dumy i paliwem, które zasila naszą wolę, zwiększa wiarę w siebie oraz ułatwia osiąganie zamierzonych celów. Niestety, dla wielu osób jest zupełnie odwrotnie – ich wysoka inteligencja każe im podważać własne osiągnięcia i stale podawać w wątpliwość swoją wartość. Zupełnie niepotrzebnie.
Oto lista 5 cech, które przejawiają osoby o wysokim IQ, ale jednocześnie zbyt skromne i zbyt mało pewne siebie, żeby w pełni docenić swoją inteligencję. Być może cechy te sprawią, że spojrzysz na siebie w zupełnie innym świetle?
Tak zwany overthinking to typowa cecha ludzi inteligentnych, ale mało pewnych siebie. Badania naukowców wykazały, że zanim podejmą oni decyzję, potrafią spędzić godziny, dnie, a nawet tygodnie na dokładnym analizowaniu danej kwestii. Z jednej strony, dzięki swojej inteligencji, umieją oni dostrzec złożoność problemu – z drugiej zaś, wstrzymują się przed podjęciem jednoznacznego wyboru, bo boją się oceny i krytyki. Na tak wycofanej postawie ludzi inteligentnych zyskują ci, którzy odznaczają się mniejszym IQ, ale nie spędzają tyle czasu na analizach, tylko działają. Lepiej jest bowiem podjąć ryzyko i dopiero za którymś razem odnieść sukces, niż z powodu strachu przed niepowodzeniem spędzać czas na wiecznym analizowaniu problemu.
Kolejnym dowodem na to, że ktoś ma wysokie IQ, ale brakuje mu pewności siebie, jest stała potrzeba docenienia lub pocieszania. Czy zdarzyło ci się w szkole lub na studiach świetnie napisać egzamin, a i tak wszyscy wokół musieli cię zapewniać, że dobrze ci poszło? Choć nie można ci odmówić inteligencji, z jakiegoś powodu cały czas szukasz dla tego faktu potwierdzenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, m.in. bycie ofiarą nadmiernej krytyki w dzieciństwie. Badania opublikowane w 2018 roku w piśmie „Inteligence” wskazują też na to, że ludzie o wysokim IQ są bardziej narażeni na huśtawki nastrojów i zaburzenia psychiczne, których następstwem mogą być problemy z poczuciem własnej wartości.
Ludzie o wysokim IQ i małej pewności siebie zazwyczaj doskonale radzą sobie w pracy. Mimo to czują przymus, by pracować więcej i więcej – w ich mniemaniu dzięki temu ich wyniki będą jeszcze lepsze, a oni sami poczują się bardziej dowartościowani. Nie warto jednak powielać tego szkodliwego schematu. Dzięki inteligencji możesz wykonywać swoją pracę szybciej i efektywniej niż osoby mniej lotne od ciebie. Doceń ten fakt i wykorzystaj tak, aby pracować mniej, a osiągać zadowalające wyniki.
Inteligentne osoby często mają na swoim koncie imponujące osiągnięcia, za które są komplementowane. Ale jeśli nie zdają sobie sprawy ze swojej intelektualnej przewagi, mogą reagować na pochwały zakłopotaniem. Wydaje im się, że nie zasłużyły na dobre słowa, choć sukces zawdzięczają tylko sobie i swojemu intelektowi. Warto sobie uświadomić ten fakt, zanim w odpowiedzi na komplement po raz kolejny powiesz komuś: „Daj spokój, to nic takiego”.
Na osoby z wysokim IQ, ale niewierzące w siebie, widmo porażki działa paraliżująco. Ponieważ mają one naturalne predyspozycje do osiągania świetnych wyników w nauce i w pracy, otoczenie automatycznie dużo więcej od nich wymaga. Przez to mogą mieć zaburzony obraz własnych dokonań – ich ponadprzeciętne wyniki stają się dla nich samych oraz ich bliskich normą, co generuje olbrzymią presję oraz wywołuje strach przed porażką. Przyczynia się to do rozwoju chorobliwego perfekcjonizmu u niepewnych siebie osób z wysokim IQ.
Zamiast tkwić w strachu przed porażką i spędzać czas na niekończących się analizach problemu, doceń przewagę, jaką daje ci wrodzona inteligencja. Cecha ta powinna być twoim powodem do dumy oraz budować poczucie własnej wartości, nie zaś sabotować twoje wysiłki.