Neurolog dr Richard Restak ma 82 lata i w swoim życiu napisał 20 książek o funkcjonowaniu mózgu. Sędziwy naukowiec wie doskonale, jakie czynniki przyspieszają degradację połączeń nerwowych i zwiększają ryzyko demencji w podeszłym wieku. Zapytany o to, czego najbardziej powinniśmy się wystrzegać, aby na starość zachować sprawny umysł, bez wahania wskazał jedną rzecz.
Co łączy ludzi, którzy nawet jako staruszkowie nie mają kłopotów z pamięcią i dobrze orientują się w świecie? Takie osoby zazwyczaj stale i na różne sposoby ćwiczą swój mózg – czytając, rozwiązując krzyżówki, zwiedzając nowe miejsca czy interesując się najnowszymi wiadomościami. Tę potoczną obserwację potwierdza dr Richard Restak z uniwersytetu w Waszyngtonie, który stwierdza z przekonaniem: najbardziej szkodliwa rzecz dla mózgu to nuda.
To nie przypadek, że spadek funkcji poznawczych następuje u ludzi starszych będących już na emeryturze. Na coraz słabszą kondycję ich mózgu wpływ ma nie tylko sam fakt starzenia się organizmu, ale także brak zajęć i intelektualnych wyzwań, które towarzyszą nam w codziennym życiu wypełnionym pracą i obowiązkami. Takie „rozleniwienie” powoduje, że coraz częściej mamy kłopoty z pamięcią i kojarzeniem faktów. Dlatego też dr Restak świadomie stawia przed sobą nowe cele i zadania, aby podtrzymać świeżość i bystrość umysłu.
– Staram się unikać nudy i próbuję być aktywny – mówi Restak. – Uczę się nowych słów, ćwiczę pamięć, a przy tym staram się, żeby to było zabawne.
82-latek pisze obecnie swoją kolejną książkę. Oprócz tego codziennie rano wychodzi na spacer z psami (aktywność fizyczna jest bowiem równie ważna dla mózgu co ta intelektualna). Przy okazji naukowiec każdego dnia wymyśla dla siebie ćwiczenie pamięciowe. Na przykład przed wyjściem z domu spisuje na kartce 10 słów, a następnie w trakcie spaceru stara się je wszystkie po kolei zapamiętać. Po powrocie do domu próbuje je wyrecytować bez kartki.
Jak dr Restak ułatwia sobie to zadanie? Naukowiec twierdzi, że najbardziej skuteczną metodą zapamiętywania jest kojarzenie danego słowa z obrazem. Jeśli chcemy zapamiętać ciąg niepowiązanych ze sobą słów – stwórzmy w głowie historyjkę, w której połączymy obrazy odpowiadające poszczególnym wyrazom. To świetne ćwiczenie dla mózgu.
Oprócz wymyślania dla siebie specjalnych ćwiczeń pamięciowych warto dbać o stymulację intelektualną na co dzień. Jeśli nie chodzimy już do pracy, możemy wybierać się w inne miejsca – do parku, na wystawę, do kina. Warto też celowo doświadczać nowych sytuacji oraz poznawać nowych ludzi (choć podtrzymywanie regularnych kontaktów z tymi, których już znamy, też jest niezwykle ważne). Dla mózgu bardzo zdrowe są także spacery oraz każda inna aktywność fizyczna. W domu możemy za to czytać książki, gazety, rozwiązywać krzyżówki czy grać w sudoku.
– Unikaj nudy. Stawiaj przed sobą wyzwania – podsumowuje dr Richard Restak.
Źródło: Renée Onque, „Neurologist: This is the No. 1 thing I avoid to keep my brain healthy and memory sharp, cnbc.com [dostęp: 06.12.2024]