1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak poprawić sobie humor w 5 minut – 5 sprawdzonych technik nie tylko na Blue Monday

Poznajcie pięć sposobów na to, jak poprawić sobie humor. (Fot. iStock)
Poznajcie pięć sposobów na to, jak poprawić sobie humor. (Fot. iStock)
Masz czarne myśli, odczuwasz stres, nieokreślony lęk? Zastanawiasz się, jak poprawić sobie humor? Oto 5 skutecznych i szybkich technik na skuteczne zniwelowanie napięcia. 

Jak poprawić sobie humor?

1. Oddychaj metodą 3-3-6

Według psychoterapeutki Darlene Mininni, autorki książki „The Emotional Toolkit”, ten rodzaj oddechu (wdech 3 sekundy, przytrzymaj powietrze przez 3 sekundy, wydech 6 sekund) odpowiada na pytanie, jak poprawić sobie nastrój – opisana technika oddychania dostarcza więcej tlenu do mózgu i aktywuje przywspółczulny układ nerwowy. Spowalnia oddech i bicie serca, rozluźnia mięśnie i naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi. W efekcie tego mózg otrzymuje informację – wszystko jest w porządku, nie musisz walczyć ani uciekać. Taką technikę oddechu możemy przećwiczyć wszędzie – przy biurku, w korku, kolejce. To bezpieczny, zawsze dostępny i sprawdzony sposób na to, jak poprawić sobie humor.

2. Przytul się. Przytulanie jest dobre na wszystko

Jak poprawić humor? Badania udowadniają, że 20-sekundowe przytulenie na tyle podnosi poziom oksytocyny, że nastrój od razu jest lepszy (w mózgu zachodzi wówczas szereg procesów chemicznych). Terri Orbuch, psychoterapeuta, pisze o tym w książce „Finding Love Again: Six Simple Steps to a New and Happy Relationship”. Poprawa nastroju w 30 sekund? To możliwe! Dotyk, ciepło i zanurzenie się w czynności dotyku i bliskości to gwarancja na to, jak poprawić sobie nastrój.

3. Jak poprawić sobie humor? Bądź dla siebie dobra

Deborah Serani, psycholożka i autorka książki „Living with Depression”, jako jeden ze sposobów na poprawę nastroju doradza bycie ze sobą przez 5 minut, a konkretnie tak, by: nic nie robić; opróżnić umysł ze złych myśli, wyobrażając sobie jakąś przyjemną i spokojną scenę; podczas oddechu poczuć przeponę; zamknąć oczy, poleżeć w bezruchu; skoncentrować się na tym, co czujesz w ciele, i oddychać do tego miejsca.

4. Świadomie przekieruj uwagę – skuteczny sposób na to, jak poprawić sobie nastrój

Jeśli masz już dość kłopotliwych myśli, odwróć od nich uwagę. Jak poprawić sobie humor w bardzo prosty sposób? Włącz film (np. dobrą komedię), poczytaj wciągającą powieść, pojeździj na rowerze, skupiając się na tym, co widzisz przed sobą.

5. Medytuj

Medytacja wycisza umysł. Regularna praktyka sprawia, że nie reaguje on tak błyskawicznie na sytuacje stresowe i uczy, jak poprawić humor, gdy staniemy w obliczu trudnej sytuacji. Darlene Mininni porównuje medytację do podnoszenia ciężarów. Taki trening wzmacnia ciało, doprowadzając do tego, że ponoszenie ciężkich rzeczy staje się o wiele łatwiejsze. Naszym największym ciężarem codzienności jest stres. Medytacja uczy go „dźwigać” z łatwością. Dlatego warto przez przynajmniej przez pięć minut posiedzieć spokojnie, koncentrując się na oddechu. A kiedy przychodzi myśl – pozwolić odpłynąć jej jak chmurze i wrócić uwagą do oddechu. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, jak poprawić humor i poczuć wewnętrzny spokój.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze