1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 lekcji od rozwiedzionych

Rozwiedzeni przyznają, że w drugim związku świadomie dbają o uczucia partnera, czyli mówią, że kochają, przytulają, całują, trzymają za rękę, dają emocjonalne wsparcie. (Fot. iStock)
Rozwiedzeni przyznają, że w drugim związku świadomie dbają o uczucia partnera, czyli mówią, że kochają, przytulają, całują, trzymają za rękę, dają emocjonalne wsparcie. (Fot. iStock)
Ludzie, którzy się rozwiedli, mają potrzebę zastanowienia się, co w małżeństwie poszło źle, jakie zrobili błędy. Bo każdy z nas je robi, warto ich jednak nie powtarzać. O co mądrzejsi są rozwodnicy? Chcesz mieć szczęśliwe małżeństwo? Skorzystaj z ich doświadczeń.

Doktor Miłość, tak nazywana jest dr Terri Orbuch - psychoterapeutka z Detroit, specjalistka o relacji, naukowiec na University of Michigan's Institute for Social Research, osoba medialna, autorka książki "Finding Love Again: 6 Simple Steps to a New and Happy Relationship." Terri Orbuch w badaniu National Institutes of Health pytała rozwiedzionych o to, czego w ich małżeństwach zabrakło i jakie wyciągnęli wnioski na przyszłość (71 proc. z nich znalazło nowych partnerów, w tym 44 proc. ponownie zawarło związek małżeński).

Co możesz zrobić, żeby się nie rozwieść?

1. Dbaj o uczucia partnera

15 proc. rozwiedzionych stwierdziło, że w drugim związku świadomie dbają o uczucia partnera, czyli mówią, że kochają, przytulają, całują, trzymają za rękę, dają emocjonalne wsparcie. Rozwiedzeni wskazują na cztery aspekty okazywania uczuć: Jak często wyznajemy miłość? Jak dbamy o samopoczucie partnera? Czy staramy się, żeby wspólne życie było ekscytujące, a przynajmniej interesujące? Na którym miejscu stawiamy swoje potrzeby, a na którym dobro związku?

Jeśli chodzi o seks, to ludzie po rozwodzie nie stawiają go wysoko w podawaniu przyczyny rozstania. Bardziej podkreślali, że brakowało im codziennego doceniania, opieki, troski, słów: „Ślicznie wyglądasz”, „Jesteś super”, gestów takich jak robienie porannej kawy czy kupienie gazety.

2. Rozmawiaj o pieniądzach

Pieniądze okazały się przyczyną numer jeden konfliktów małżeńskich. 49 proc. rozwiedzionych przyznało się, że mieli różne style wydawania pieniędzy, kłamali na ten temat, była nierównowaga w zarobkach, występowało kontrolowanie drugiej osoby poprzez finanse. Terri Orbuch radzi, żeby każdy z nas był świadomy swojego podejścia do pieniędzy. Jakie wzorce na ten temat wynieśliśmy z domu? Jaki jest nasz pogląd na oszczędzanie? Jakie są nasze cele finansowe? Wchodząc w nowy związek potrzebne jest ustalenie wspólnej strategii. 6 na 10 osób rozwiedzionych nie zdecydowało się w drugiej relacji połączyć finansów. - Warto na bieżąco, często rozmawiać o pieniądzach – mówi Terri Orbuch.

3. Pożegnaj przeszłość

Żeby w zdrowy sposób zaangażować się w nowy związek, trzeba puścić przeszłość. Swoją i partnera. Chodzi tutaj na przykład o zazdrość o wcześniejsze relacje partnera lub silne emocjonalne powiązanie ze swoim ex. Albo o brak zaufania do mężczyzn czy pesymistyczną wizję na temat związków. Według badań uniemożliwia to stworzenie nowego związku, można jednak nad tym pracować. Jeśli masz kłopot z odpuszczeniem gniewu, tęsknoty, smutku, żalu z przeszłości, prowadź dziennik, rozmawiaj o tym z przyjacielem (ale nie w nieskończoność), idź na terapię. Rób wszystko, żeby pożegnać przeszłość.

4. Nie obwiniaj

Rozwiedzeni, którzy o rozstanie obwiniali byłych małżonków, mieli więcej niepokoju, depresji i zaburzeń snu niż te osoby, które mówiły o współodpowiedzialności. Miały też one więcej energii, żeby angażować się w nowy związek i bardziej aktywnie rozwiązywać zadania. Badanie wykazało, że aż 65 proc. rozwiedzionych osób obwinia swoich byłych małżonków (80 proc. kobiet i 47 proc. mężczyzn). Ci ostatni łatwiej akceptują rozwód i dopuszczają pozamałżeńskie romanse.

Jaka z tego nauka na przyszłość? Gdy chcesz skrytykować, obwinić, zauważyć błąd, mów „my”, nie „ty”. Na przykład: „Jesteśmy ostatnio zbyt zajęci sobą i zapracowani, może wymyślimy wspólnie, co razem moglibyśmy zrobić w ten weekend?”. Istnieje wiele sposobów postrzegania problemu, mówi Terri Orbuch, od nas zależy wybór.

5. Pracuj nad komunikacją

Styl komunikacji to zmiana numer jeden w kolejnym związku. 41 proc. rozwiedzionych powiedziało, że komunikują się inaczej. Mówią spokojniej, w sposób który skłania do rozwiązań a nie do uwolnienia gniewu. Ćwiczą aktywne słuchanie, by świadomie przyjmować to, co mówi druga osoba. Dr Orbuch radzi, żeby przez 10 minut każdego dnia jedna osoba mówiła drugiej o sobie (nie o pieniądzach, pracy, rodzinie, dzieciach), a druga jej słuchała, potem na odwrót.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze