1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Przyczyna samotności?

123rf
Badania wskazują, że samotne osoby mogą nie odbierać pewnych społecznych sygnałów.

Wynika to z specyficznej budowy kory szarej w płatach czołowych ich mózgów. Jednocześnie naukowcy z University College London udowodnili, że osoby samotne mogą poprawić swoją społeczną percepcję, co z kolei sprawi, że poczują się mniej samotni.

- Odkryliśmy neurobiologiczne podstawy samotności - powiedział Ryota Kanai z UCL Institute of Cognitive Neuroscience. - Spodziewaliśmy się, że znajdziemy związek między samotnością a częścią mózgu, związaną z emocjami i lękiem, jednak stało się inaczej - istnieje korelacja z obszarem zaangażowanym w percepcję społeczną.

Skanowanie mózgów 108 samotnych osób pokazało, że mają oni mniej kory szarej w lewej tylnej, bruździe skroniowej. Jest to obszar związany z podstawową percepcją społecznej. To sugeruje, że samotność jest związana z trudnościami w przetwarzaniu sygnałów społecznych. Dzięki dobremu działaniu tej części mózgu robimy pierwszy krok w zrozumieniu innych ludzi, mamy umiejętność ich postrzegania.

Uczestnicy badań zostali poddani testom oceny ludzi na podstawie zdjęć. Samotni uzyskali znacznie gorsze wyniki niż ci, którzy żyją w związkach lub są otoczeni ludźmi. Trudności w czytaniu społecznych wskazówek prowadzą do upośledzenia stosunków społecznych, co prowadzi do izolacji społecznej i samotności.

Badacze zasugerowali potrzebę edukacji społecznej jako sposób zapobieganiu uczuciu samotności. Idea szkoleń tematycznych jest jednym pomysłów na rozwiązanie tego problemu.

Źródło: University College London

Czy jesteś samotna? - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze