1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Żywienie niemowląt - rozszerzanie diety

123rf.com
Jedną z ważniejszych kwestii, jakie napotykają rodzice dotyczy wprowadzania do diety maleństwa innego pokarmu niż mleko mamy (lub modyfikowane). W artykule znajdziecie najważniejsze wskazówki, co do karmienia niemowląt do 1. roku życia.

Istnieją różne teorie na temat odpowiedniego momentu dla dziecka do rozpoczęcia przygody z posiłkami innymi niż mleko matczyne bądź modyfikowane. Jednak najważniejsze są sygnały, jakie daje nam sam maluch. Jego organizm najlepiej wie, kiedy układ pokarmowy jest gotowy na przyjmowanie innego rodzaju pokarmu. Regułą jest oczekiwanie do 6 miesiąca życia malucha. Podawanie wcześniej posiłków stałych może niekorzystnie wpłynąć na dalszy rozwój dziecka. Dla wszystkich mam krótki przewodnik po sygnałach świadczących o tym, iż nadeszła pora na łyżeczkę:

  • Dziecko domaga się jedzenia częściej, krótko po karmieniu nadal jest głodne. Pomimo, iż wcześniej przesypiało noce bez problemu, teraz budzi się nawet parokrotnie. Posiłki przedłużają się, a malec wydaje się nimi znudzony.
  • Pomimo braku chorób dziecko wolniej przybiera na wadze i wolniej rośnie.
  • Podczas towarzyszenia rodzicom w posiłkach dziecko jest zainteresowane zawartością talerzy, nawet po nie sięga i próbuje wkładać jedzenie do buzi.
W początkach swojej przygody z jedzeniem maluch będzie miał problemy z przełykaniem czy gryzieniem, ale jest to zupełnie naturalne, u niektórych dzieci występuje, niektóre błyskawicznie uczą się samodzielności. Warto zaopatrzyć się w sporą ilość śliniaków, plastikowe łyżeczki (metalowe mogą być za ostre i kaleczyć dziecko) i miseczki z wesołymi obrazkami. Istnieje również wiele poradników na temat żywienia niemowląt opracowanych przez bardziej i mniej znanych specjalistów. Pomocna we wprowadzaniu kolejno nowych elementów spożywczych będzie , można ją wydrukować i przyczepić na lodówce w postaci „ściągi”.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu „” z portalu dla rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze