1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kilka słów o tym, jak schudnąć

Kilka słów o tym, jak schudnąć

istock
Są osoby, dla których jedzenie to prawdziwy poligon – ciągła walka. To walka przede wszystkim ze sobą - swoim ciałem, które domaga się pokarmu. Takie osoby z sumiennością odmierzają porcje, liczą kalorie, ograniczają jakość i ilość jedzenia. Chcą efektów jak najszybciej. W głowie mają same zakazy. I choć teoretycznie wiedzą jak schudnąć, to ich postawa często przynosi odwrotny efekt. Istnieje jednak kilka sposobów, aby ułatwić odchudzanie i drogę do wymarzonej sylwetki.

Przydatna w radzeniu sobie z nadwagą jest asertywność. Dobrze jest umieć odmówić sobie i innym, namawiającym na kolejne ciastko. To także sztuka powiedzenia – mnie już wystarczy, mam dość.

Z psychologicznej perspektywy dla znalezienia odpowiedzi na pytanie „jak schudnąć” ważna jest troska o to, co jemy. Posiłki warto przygotowywać samemu (mamy wtedy pewność, co zjadamy), mieć czas na jedzenie, aby być z nim kontakcie – nie połykać bezmyślnie obiadu. Warto zrezygnować z czytania do kolacji, z jedzenia przed telewizorem i być ostrożnym z jedzeniem w towarzystwie – w takich sytuacjach łatwo przegapić sygnał: „wystarczy“. Dobrze jest dbać o jakość jedzenia, pamiętając, że pokarm buduje komórki naszego ciała.

Ze zmianą nawyków odżywiania się jest tak, jak z wprowadzaniem wszelkich innych zmian w życie. Warto robić je stopniowo – krok po kroku. Uczyć się na temat składników odżywczych, planowania posiłków, wartości różnych pokarmów. Warto wprowadzić choćby jedną rozsądną zmianę, która być może pociągnie za sobą inne.

Jeśli jednak odchudzanie zajmuje Ci nieracjonalnie dużo uwagi, jeśli chudniesz, a później znów tyjesz, jeśli cierpisz na znaczną nadwagę lub otyłość, może warto skonsultować się z psychologiem. Takie spotkanie może być okazją do przyjrzenia się mechanizmom problemów z wagą i pozwoli Ci wypracować dobre i zdrowe dla Ciebie nawyki.

Agata Seweryn – psycholog, prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię . Ukończyła specjalistyczne szkolenie w The Milton H. Erickson Foundation, Inc (Phoenix, Arizona, USA).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze