1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Wyjdź z błędnego koła - ćwiczenie

123rf
To ćwiczenie ma na celu uświadomienie sobie, czy tkwimy w sztywnych schematach myślowych. Czy ciągle powtarzamy te same zachowania, bo boimy się zmiany, która zbliżyłaby nas do siebie.

Pavel Somov, psychoterapeuta i autor książek o praktyce uważności, specjalizujący się między innymi w temacie perfekcjonizmu, swoim klientom proponuje poniższe ćwiczenie:

1. Przygotuj trzy arkusze papieru i coś do pisania.

2. Na każdym arkuszu narysuj koło.

Uwaga: prosimy nie czytać dalej tego tekstu, dopóki nie narysujesz trzech kół.

3. Spójrz teraz na narysowane koła i zanotuj pierwsze wrażenia, które przychodzą ci do głowy, kiedy na nie patrzysz.

O co chodzi w tym ćwiczeniu? Najczęściej ludzie rysują trzy bardzo podobne do siebie koła. Najczęściej również mają na ich temat krytyczne myśli - że są krzywe, nie całkiem doskonałe, narysowane nie na środku kartki. To, że koła są do siebie podobne, świadczy o tym, że nie przychodzi nam na myśl, że mogą być inne, że możemy zaszaleć, że coś nie musi się powtarzać. Nie mamy odwagi sięgnąć po coś odrobinę dziwacznego, zrobić coś choć trochę odważnego, urozmaicić sobie zadanie, sięgnąć do pokładów kreatywności. Trzy najprostsze, najbardziej okrągłe i doskonałe koła i już. Na to nas w tej chwili stać. Dzieje się tak, uważa Pavel Somov, bo żyjemy bezmyślnie, rutynowo, mechanicznie. Umysł przyzwyczajony jest do utartych ścieżek, zapomniał co to świadoma twórczość. Jeśli po narysowaniu kół, krytykujemy je, chcąc je ulepszyć, oznacza to, że mieszka w nas bezlitosny wewnętrzny krytyk, który popycha nas do męczącego perfekcjonizmu. Czas na zmianę.

4. Narysuj trzy koła już świadomie. Śmiało! Odważ się na kreatywność!

Teraz zastanów się, czym drugie rysunki różnią się od pierwszych. Co widzisz w tych nowych kołach? Na to właśnie sobie nie pozwalasz. Pomyśl, co możesz zrobić, żeby tę jakość psychiczną, którą widzisz na rysunkach, wprowadzić w życie. Doświadczyć jej nareszcie.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze