Ekstrawertyzm i introwertyzm to wrodzone typologie psychologiczne, zdrowe formy osobowości. Jedna nie jest lepsza od drugiej, ale warto wiedzieć, z kim żyjemy w związku, by lepiej się rozumieć i w odpowiedni sposób budować bliskość.
Uświadomienie sobie różnicy między introwertykiem a ekstrawertykiem, według dr Davida Richo, terapeuty do spraw rodzinnych i małżeńskich, pomoże nam zrozumieć potencjalnego lub obecnego partnera. Każdy z nas w jakimś stopniu jest i jednym, i drugim typem, ale któryś z nich przeważa. W relacjach często ujawniają się dwa bieguny tych osobowości. Jeśli jedna osoba jest bardziej ekstrawertykiem, u partnera aktywuje się introwertyzm. Wówczas ludzie zauważają, że się różnią, i nie zawsze reagują na to ze spokojem i akceptacją. Ekstrawertyk zazwyczaj jest ożywiony w towarzystwie innych ludzi oraz w sytuacjach intymnych – introwertyk czuje się wtedy nieswojo. Pierwszy z nich szuka osób, z którymi mógłby się zaprzyjaźnić – drugi ich unika. Ekstrawertyk ryzykuje zatraceniem się w drugiej osobie, introwertyk – izolacją. Dla ekstrawertyka doświadczenie przeżywane jest natychmiast, introwertyk potrzebuje przestrzeni, żeby dopuścić do siebie uczucia. Introwertyk na stres reaguje alarmem: „Muszę stąd uciekać!”, ekstrawertyk: „Musze kogoś znaleźć!”.
W relacji spotkanie tych dwóch przeciwstawnych typów może prowadzić do konfliktów. Dla ekstrawertyka zachowanie introwertyka może być zbyt mało spontaniczne i nieśmiałe. Może on czuć się odrzucany, gdy introwertyk potrzebuje być sam, by w spokoju odczuwać i odpocząć od ludzi. Ekstrawertyk bowiem szuka towarzysza do rozmowy i wspólnego przeżywania doświadczeń. Jeden unika pytań, drugi często pyta. Ekstrawertyk odsłania swoje uczucia z łatwością, dla introwertyka jest to niebezpieczne, co może być odbierane jako skrytość i brak zaufania.
Ekstrawertykowi może być trudno żyć z introwertykiem bez akceptacji jego osobowości, bez zrozumienia potrzeby samotności i tajemnego świata wewnętrznego. Dla niego potrzeba introwertyka, by chodzić własnymi drogami, może być oznaką odrzucenia. Gdy ktoś taki zamknie się w pokoju, pogrąży na cały wieczór w lekturze książki lub we własnych myślach, patrząc w okno, partner może poczuć się niepotrzebny. Introwertyk, żeby funkcjonować wśród ludzi czy w relacji, potrzebuje odłączyć się od innych, zdystansować się. Introwertycy to najczęściej osoby samodzielne i niezależne, które mają opory przy współpracy, kooperacji, uwzględnianiu ludzi, i bywa, że czują się z tego powodu winni. Kontakty z innymi są obwarowane progami psychicznymi. Według Davida Richo introwertycy stanowią mniejszość, są jak leworęczni wśród praworęcznych. Dlatego introwertyk często musi walczyć o to, żeby być sobą. Jeśli nie ma w nim mocy, żeby znaleźć w sobie taką siłę, czuje przymus bycia fałszywym, żeby zaspokoić oczekiwania osoby bardziej otwartej i towarzyskiej. Asertywność nie jest łatwa dla introwertyków, dlatego potrzebują oni wyrozumiałych i czułych partnerów.
Na pewno doceni on, że partner będzie świadomy jego introwertyzmu. Bądź wobec niego lojalny w sposób, który nie zostanie zinterpretowany jako nadzór lub ingerencja. Zaakceptuj jego potrzebę dystansu, która nie zostanie potraktowana jako odrzucenie. To mu zapewni ogromne poczucie bezpieczeństwa. Introwertyk potrzebuje jako pierwszy dać sygnał, że jest gotowy na jakąkolwiek bliskość. Nie lubi być zaskakiwany entuzjastycznymi przejawami uczuć, lęka się wylewnej emocjonalności. Introwertycy to wrażliwcy, którzy często swoją uczuciowość mylą ze słabością. Dlatego dobrze jest, będąc z introwertykiem, wyrażać uznanie tego, że jest delikatny, uprzejmy oraz potrafi się dostosować. Jego kolejną zaletą jest to, że jest raczej akceptujący i nie jest krytyczny. Daje też pełną swobodę działania. Doceń to.
Pozwalaj introwertykowi jak najczęściej być samemu. Kiedy poczuje się odprężony i bezpieczny, sam będzie domagał się twojego towarzystwa i będzie się nim cieszył. On się zbliża, kiedy jest na to gotowy. Tylko wtedy dzieli się swoim życiem. Pamiętaj, że introwertyk wiele czuje i zauważa, ale nie zawsze okazuje uczucia. Naucz się czytać subtelne sygnały, które wysyła. Bycie z introwertykiem jest szkołą cierpliwości, reagowania z wyczuciem, zaufania, a także wewnętrznej pewności, że jest się godnym miłości. Kiedy podejmie się takie wyzwanie, jest duża szansa, że introwertyk obdarzy miłością subtelną i pełną oddania. Stanie się tak, gdy będzie czuł przymusu, że ktoś od niego tego oczekuje.