1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kangurowanie - praktyczne wskazówki

Kangurowanie - praktyczne wskazówki

123rf.com
Opieka zwana kangurowaniem polega na sposobie trzymania dziecka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. W ten sposób jesteś w bliskim kontakcie ze swoim dzieckiem.

Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie Twojego serca, jest delikatnie kołysane ruchami oddychania, rozpoznaje Twój zapach i jest ogrzewane Twoim ciepłem. Dzięki temu czuje się tak, jak w łonie, jest spokojne i zasypia już po paru minutach.

Korzyści z kangurowania

Metodę kangurowania stosuje się od 1983 roku. W tym czasie przeprowadzono ponad 300 badań,  które wykazały, że dzięki niej  utrzymuje się regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, zmniejszają się epizody zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. Kangurowanie wspomaga rozwój mentalny i umiejętności motoryczne. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen. Skraca się czas pobytu w szpitalu. Ty, jako matka zyskujesz większą pewność siebie. Jesteś blisko z niemowlęciem. Zwiększa się laktacja, a karmienie piersią odbywa się bez problemów.

Kiedy można rozpocząć kangurowanie?

Zdrowego noworodka można kangurować tuż po urodzeniu, przez co najmniej 20 minut. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpiecznie w nowym środowisku. Będziecie mogli cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami.  Przez kolejnych sześć tygodni możesz kangurować tak często, jak chcesz.

W tym czasie możesz podawać dziecku pierś, a jeśli pozwolisz mu spać w pozycji kangura aż do kolejnego karmienia, zwiększy się laktacja, a noworodek wejdzie w taki rodzaj snu, który wspomoże rozwój jego mózgu.

Jeżeli Twoje dziecko po urodzeniu trafiło na Oddział Intensywnej Opieki, rozpoczęcie kangurowania będzie zależało od jego kondycji zdrowotnej.  W większości placówek warunkiem rozpoczęcia kangurowania jest stabilny stan dziecka.

Opieka nad dzieckiem znajdującym się na Oddziale Intensywnej Opieki budzi wiele obaw, które wymagają czasu do przystosowania się. Porozmawiaj z personelem medycznym. Kiedy już poczujesz się gotowa do rozpoczęcia tej intymnej i wyjątkowej opieki nad swoim dzieckiem poinformuj o tym lekarza.

Kto może kangurować?

Prawie każdy spokrewniony z noworodkiem – mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie, czasem nawet rodzic zastępczy. W warunkach szpitalnych z reguły kangurują matki i ojcowie, a po wyjściu ze szpitala pozostali członkowie rodziny.

Jak długo powinno trwać kangurowanie?

Dla dzieci urodzonych w terminie, optymalnym czasem kangurowania jest od 12 do 24 godzin na dobę. Wcześniaki należy kangurować tak często, jak to tylko możliwe. Dziecko powinno być kangurowane minimum godzinę po każdorazowym położeniu go w pozycji kangura.

W szpitalach na terenie Niemiec, Szwecji i Holandii zachęca się matki do kangurowania 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W Południowej Afryce matki kangurują wcześniaki  codziennie, non stop, aż do ukończenia pierwszego lub drugiego roku życia.

Jak powinno być ubrane dziecko podczas kangurowania?

Każde dziecko powinno mieć na sobie pieluszkę. Upewnij się, że pieluszka nie sięga ponad pępek dziecka. Cała klatka piersiowa dziecka i jego brzuszek muszą przylegać skórą do Twojej skóry, aby utrzymać ciepło ciała.

Dzieci urodzone w terminie nie potrzebują czapeczki podczas kangurowania wewnątrz pomieszczeń. Może ona spowodować przegrzanie. Jeżeli dziecko poci się, zdejmij mu nakrycie głowy. Wyjątkiem jest  kangurowanie maluchów na dworze, w chłodzie lub niższej temperaturze.

Wcześniak ważący 1 kilogram nie potrzebuje czapeczki, kiedy jest kangurowany wewnątrz pomieszczenia, a matka nie rusza się. Jeżeli jednak ruszasz się podczas kangurowania (spacerujesz itp.) nałóż swojemu dziecku nakrycie głowy. Wcześniak ważący poniżej 1 kilograma powinien mieć osłoniętą główkę i ubrane skarpetki. Plecy i boki dziecka powinny być zasłonięte kocem, który utrzyma malucha w cieple.

Jeżeli dziecko urodziło się o czasie złóż koc na pół. Jeśli jest przeziębione lub jest wcześniakiem złóż koc na cztery części. Będąc w szpitalu zapytaj, czego używa się by zapobiec utracie ciepła podczas kangurowania.

Jak umieścić dziecko w prawidłowej pozycji?

Pielęgniarki nauczą Cię, jak podnosić dziecko – pod główką i pośladkami, by później umieścić je między Twoimi piersiami tak, aby główka Twojego dziecka mogła umościć się pod Twoją brodą. Umieszczenie dziecka w prawidłowej pozycji nazywa się transferem. Transfer możesz zrobić na stojąco – stojąc przy dziecku podnieść je i położyć dokładnie na swojej klatce piersiowej, lub na siedząco – ktoś kładzie dziecko na Twojej klatce piersiowej, kiedy Ty już siedzisz.

Jaka jest najlepsza pozycja do kangurowania?

Noworodki urodzone w terminie powinny zostać położone pionowo, między piersiami. Twoje dziecko samo wybierze pierś, która stanie się jego poduszką. Wcześniaki ważące 1 kilogram lub cięższe powinny zostać umieszczone między piersiami, z główką na jednej z piersi. Noworodki ważące poniżej kilograma powinny zostać umieszczone pod kątem (po skosie), tak żeby główka znalazła się na jednej piersi, a ciało pod drugą. Małe wcześniaki mają problem z utrzymaniem pionowej pozycji, dlatego położenie pod kątem pozwoli im się uspokoić.

Upewnij się, że kolanka dziecka są ugięte i schowane pod przykryciem. Podtrzymuj niemowlę za pośladki, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.(...).

Więcej na stronie portalu

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze