1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Chcesz być kochana? Najpierw pokochaj siebie

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Relacja, jaką masz z samą sobą, jest najważniejszą z twoich relacji. Ona determinuje twoje wszystkie inne związki z ludźmi.

1. Zdrowy stosunek do ciała

Oznacza poszanowanie i sympatię dla swojego wyglądu. Jego pełną akceptację. Kiedy dobrze czujesz się we własnej skórze, masz dobry stosunek do własnego ciała. Możesz mieć świadomość, że pewne jego części mogłyby inaczej wyglądać, ale zgadzasz się z tym, że są takie, jakie są, tylko z tego powodu, że są twoje. Czujesz się z nimi komfortowo.

2. Uważność na siebie

Jeśli czujesz w swoim ciele jakiś symptom, zawsze oznacza to coś ważnego. Ból głowy, ścisk żołądka, szybsze bicie serca? Chodzi o to, żebyś to poczuła i zatrzymała się nad tym sygnałem. Podobnie jest z każdą emocją, która się w tobie pojawia. I z każdą myślą. Bądź w pełni świadoma tego, co się w tobie dzieje. W ten sposób okazujesz sobie uważny szacunek, a to prosta droga do miłości własnej.

3. Honoruj własne marzenia

Słuchanie pragnień serca jest wyrażeniem tego, jak siebie kochamy. Realizacja marzeń to istotny akt miłości własnej. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie tego, co chcemy. Kolejnymi – działania w kierunku spełnienia marzenia. Po prostu.

4. Współczucie dla siebie

To brak raniącej, a nawet druzgoczącej krytyki, ciągłego wypominania sobie win, postawa surowego rodzica. To głębokie zrozumienie, wybaczenie, życzliwość – drogą takich uczuć kroczysz do współczucia dla siebie.

5. Samopoznanie

Poznanie siebie to najbardziej fascynująca podróż, jaką możesz odbyć w życiu. Podróż w głąb siebie. Musisz być świadoma każdej twojej części, zwłaszcza tej najbardziej wypartej. Poinformuj siebie o sobie samej. A kiedy już odbierzesz te wszystkie wiadomości, poczujesz ulgę. Pełna świadomość przynosi kojące odprężenie.

6. Własna wizja

Czy nosisz w swojej duszy obraz tego, jak byś chciała się czuć w życiu? Wiesz, jak ono ma wyglądać? Jeśli nie, bo pogodziłaś się już z jakimś kompromisem, nie kochasz siebie. Ważne jest, żeby mieć świadomość, do czego się dąży. Wiedzieć, co jest dla mnie dobre i w jakim kierunku zmierzam. I konsekwentnie żyć według tej wizji.

7. Odkrywanie siebie i świata

To ciekawość na siebie i świat. To głód głębokiej, wewnętrznej wiedzy o sobie i otoczeniu. Ciekawość, otwartość na zmiany, rozwój, ustawiczne pogłębianie wiedzy i nauka. Efektem takiej postawy jest umiejętność zobaczenia piękna w sobie samym i we wszystkim, co nas otacza.

8. Zgoda na proces

Jak wszystko inne w życiu – miłość własna jest procesem. Chodzi o zgodę na to, że będą chwile, w których będziesz siebie krytykować, nie lubić swego ciała, będziesz nieuważna na własne myśli. I to jest normalne. Gdy zaakceptujesz ten fakt, czas bez miłości własnej będzie się kurczył, aż zniknie zupełnie.

9. Własna droga

Miłość własna to coś, do czego warto odnaleźć własną drogę. Tylko ty wiesz, w którą stronę ona zmierza i gdzie znajdują się zakręty. Po czym rozpoznać, że idziemy we właściwym kierunku? Szczerze i nieustannie rozmawiać ze sobą, pilnując, żeby w każdej chwili żyć zgodnie z naszą wewnętrzną prawdą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze