Masz wrażenie, że twoje pomysły są mało oryginalne, a pokłady inwencji dawno się wyczerpały? Poznaj cztery sprawdzone techniki na aktywowanie kreatywności
Trudno być kreatywnym 24 godziny na dobę. Do tego skuteczność popularnych metod pobudzania szarych komórek jest zazwyczaj znikoma... Jeśli takie powszechnie znane strategie jak Mind Mapping (mapowanie myśli) czy burza mózgów nie prowadzą cię do niczego innego jak zużywania ton samoprzylepnych karteczek, to znak, że pora spróbować czegoś nowego. Ostatnie badania opublikowane w „Psychology Today” dowodzą, że możesz zwiększyć swoją kreatywność, gdy:
- ...jesteś senna. Jeśli zazwyczaj jesteś rannym ptaszkiem, spróbuj za zadania wymagające twórczego myślenia zabrać się wieczorem. Gdy twoja zdolność koncentracji osiąga punkt krytyczny - taki, w którym trudność sprawia nawet rozwiązanie prostego równania matematycznego - zaprzęgnięcie umysłu do kreatywnego działania wymusi niestandardowe myślenie. Kiedy twój mózg jest zmęczony, pojawiają się nieoczywiste skojarzenia, które mogą naprowadzić cię na nowatorskie pomysły - wynika z ostatnich badań dla „Thinking and Reasoning”.
- ...planujesz naprzód. Eureka? Nagłe olśnienie? No cóż, inspiracja rzadko kiedy przychodzi znienacka. Jak dowodzą badania przeprowadzone na Technical University of Crete w Grecji, na poprawę kreatywności najlepiej wpływa... dobre zarządzanie czasem. Zdaniem greckiego naukowca Leonidasa Zampetakisa, wydzielenie stałego przedziału czasowego w ciągu dnia na twórcze myślenie i szukanie nowych inspiracji redukuje stres i tworzy przestrzeń, w której mogą rodzić się naprawdę dobre pomysły!
- ...stawiasz czoła problemom. Nie bój się sytuacji konfliktowych. Jak się okazuje, burzliwa kłótnia często wyzwala niestandardowe myślenie. Aby zrozumieć ten paradoks, musisz spojrzeć na sprawę z innej strony. – Zamiast skupiać się na stresie i negatywnych emocjach towarzyszących ostrej wymianie zdań, spróbuj wyciągnąć sens ze sprzeczności i odmiennych stanowisk – zachęca Francesca Gino, ekspertka od negocjacji z Harvard University.
- ...stronisz od ciszy. Hałas pobudza kreatywność - tak wynika z ostatnich badań opublikowanych w „Journal of Consumer Research”. Ale nie ustawiaj od razu telewizora czy radia na cały regulator: chodzi o niewielkie natężenie dźwięku, gdyż zbyt duże zakłócenia zmniejszają zdolność przyswajania informacji. Aby pobudzić abstrakcyjne myślenie, potrzebujemy delikatnych zakłóceń – idealny będzie kawiarniany gwar lub przytłumiony szum ulicy dochodzący zza okna.