1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Akceptując lęk, zyskujesz kontrolę nad samym sobą

Gdy zaczniesz odczuwać lęk, zaakceptuj jego obecność i skoncentruj się na oddychaniu. (Fot. iStock)
Gdy zaczniesz odczuwać lęk, zaakceptuj jego obecność i skoncentruj się na oddychaniu. (Fot. iStock)
Lęk jest jak ciasna, klaustrofobiczna pułapka. Obawa, strach, niepokój całkowicie opanowują nasze myśli i emocje i determinują nasze działania Warto zmierzyć się ze swoim lękiem i zacząć żyć inaczej - mówi Tanya J. Peterson autorka  książki "Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby uwolnić się od niepokoju, fobii, ataków paniki." 

Zaakceptuj swój lęk

Jeśli zastanowisz się nad swoim życiem w kontekście zmagania się z lękiem, być może zauważysz, że dotąd podążałeś wyboistą, trudną drogą. Zastanów się, czy walka i opór przynoszą oczekiwany efekt. Bardzo możliwe, że nie dają ci nic, a wręcz potęgują lęk. Opór nie zawsze ma sens. Jeśli zmagamy się z lękiem, walczymy z nim, przeklinamy go – w efekcie koncentrujemy na nim całą uwagę, a to, na czym się skupiamy, umacnia się i rozwija. Jeśli uda nam się skierować myśli na inne tory, na przykład na pozytywne wydarzenia, które zastąpią lęk, zacznie on stopniowo maleć, a sprawy dla nas ważne – rosnąć. To brzmi logicznie, ale trzeba dodać coś jeszcze.

Jak przestać walczyć z lękiem, żeby zniknął z naszego życia? Jak skierować uwagę na coś innego, gdy lęk jest tak uporczywy i zajmujący? Odpowiedź brzmi: akceptując go.

Lęk jest częścią ludzkiego doświadczenia; nie da się go wyeliminować całkowicie. Akceptacja pomaga zakończyć nieustanną walkę, gdyż zostawia nam czas i energię na pozytywne doświadczenia.

Oto kilka sposobów, które pozwolą nam zaakceptować lęk i pójść do przodu.

  • Akceptacja jako nastawienie. Akceptacja to postawa mentalna, którą ugruntowujemy, przypominając sobie, że nawet gdy w naszym życiu jest obecny lęk, możemy podążać naprzód.
  • Akceptacja jako zachowanie. Ważnym elementem akceptacji jest postępowanie w taki sposób, który wspiera to, co dla nas ważne, nawet jeśli budzi to nasz niepokój.
  • Bycie w pełni i uważnie obecnym w danej chwili. Wykorzystaj swoje zmysły, myśli, ciało i umysł do zakotwiczenia się w tym, gdzie jesteś i co w danym momencie robisz. Jeśli zauważysz u siebie lęk, zaakceptuj jego obecność i zajmij się innymi sprawami.
  • Spokój w obliczu lęku. To forma medytacji: oddychaj głęboko, siedź spokojnie i po prostu zauważaj wszystkie myśli i uczucia, które pojawiają się i znikają w twojej głowie, a gdy zauważysz lęk, zaakceptuj jego obecność i skoncentruj się na oddychaniu.
„Najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji jest przejście przez nią” – Robert Frost

Akceptując lęk, zyskujesz kontrolę nad samym sobą. Teraz ty decydujesz, na czym skupiasz uwagę, i to niezależnie od tego, czy lęk jest, czy go nie ma. Zaakceptuj swoją moc!

Więcej w książce:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Jak żyć bez lęku
Autopromocja
Jak żyć bez lęku Tanya J. Peterson Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze